Велика різниця у віці у дітей в одній сім’ї

Опубликовано:

У вашій ростуть діти, народжені з великим інтервалом у 10 і більше років? Вам хочеться завести ще одного малюка, а старший вже вступив в пору статевого дозрівання? Ви опинилися перед фактом непередбаченої вагітності і не знаєте, як до пізнього появи нащадка поставляться старші діти? Якщо вас турбує якась проблема, пов'язана з цією ситуацією, то дозвольте поділитися з вами своїм досвідом і спостереженнями.
Так вийшло, що різниця у віці у моїх дітей — 12 років. І в моєму випадку, і в багатьох схожих сім'ях ніхто не планує заздалегідь подібну ситуацію. Є численні приклади того, коли жінки після великої перерви народжують другу дитину в повторному шлюбі, у безлічі випадків вагітність є пізньою і не завжди бажаною, і вже зовсім рідкісні сім'ї, де подружжя роками чекають другого малюка і виявляються винагородженими в той момент, коли зовсім вже було зневірилися у своїх надіях. Ну хіба можливо відмовитися від такого подарунка долі?!
На прикладі моєї та інших сімей, в яких ростуть діти з великою різницею у віці, хочу зауважити, що в кожній з них відносини між дітьми одночасно і схожі і не схожі. Найчастіше, ставлення старших до новини про поповнення в сімействі явно негативне. Реакція 15-річної доньки моїх друзів на таку новину була наступною: «Ви що, з глузду з'їхали на старості років?! Навіть не розраховуйте на мою допомогу!» Не дивно, адже вона вже вважала себе дорослим, у неї створився коло інтересів, який кричить і вимагає уваги братик жодним чином не вписувався.Дівчинка росла в сім'ї, яку можна охарактеризувати як «ідеальну», її батьки справилися з багатьма проблемами у своєму житті. Ось і в цій ситуації, проявивши неабиякі терпіння і мудрість, вони зуміли примирити дочка з думкою, що вона тепер — не єдине його улюблену чадо, і повинна теж, будучи майже дорослому, брати участь у догляді за братом. Дівчинка виросла, вийшла заміж, але завжди знаходить час для спілкування з братом, якого просто обожнює.
Мій старший син з нетерпінням чекав появи на світ молодшого. Був шалено щасливий, що в нього буде брат, а не сестра («Що з дівчиськом робити?!»). І ніколи не відчував почуття ревнощів по відношенню до нього. Дуже часто при появі другої дитини батьки стикаються з проявами ревнощів з боку старших дітей, особливо якщо різниця між ними — 2-4 роки. Ось в цьому відношенні значний віковий проміжок між дітьми — це великий плюс. Старший, звичайно ж, вимагає багато уваги, але вже не потребує щохвилинної опіки, як немовля.Часто старші діти навіть раді, що увага занадто настирливих батьків переключається на молодшого.
Якщо старша в сім'ї — дівчинка, то, швидше за все, вона стане маминою помічницею в догляді за дитиною. Дівчатка, вступаючи в пору статевого дозрівання, спочатку сприймають малюка як живу ляльку, тягнуться до нього з ще неусвідомленим материнським інстинктом. Не дарма в народі про пару дітей, де старша дівчинка, кажуть: «Спочатку — нянечка, а потім — лялечка». Якщо це приклад вашої сім'ї, і ваша старша донька багато часу присвячує братику (або сестричці), не перегинайте палицю, радіючи з того, яка помічниця у вас росте.Дитина 10-12 років знаходиться у фазі дорослішання організму, у дівчаток вже нерідко в цьому віці починається менструальний цикл, крім того, відбувається становлення особистості, коли потрібен час і сили на засвоєння величезної кількості інформації, як за шкільною програмою, так і поза неї.
Завжди дякуйте старшої дитини за ту допомогу, яку він надає вам у догляді за малюком. У тих ситуаціях, коли маленького не з ким залишити, і старший пропонує свою кандидатуру, при цьому ризикуючи пропустити уроки в школі, відхиліть його пропозицію, пояснивши йому, що його допомога дуже важлива, але не за рахунок навчальних занять.
Ніколи не нав'язуйте молодшого старшому, не змушуйте його виконувати вашу роботу по догляду за немовлям. Це може викликати неприязнь і до вас і до молодшому брату чи сестрі. Але і не зупиняйте його, коли він свій вільний час частково проводить з малюком. Тут важливо знайти золоту середину для встановлення істинно «братніх» відносин між дітьми.
Не забувайте про те, що при великій різниці у віці старшого дитини починається важкий «перехідний» період. Як би багато часу не забирав у вас немовля, завжди знаходите час не просто перевірити щоденник старшого дитини, але й розпитати його про те, як пройшов день, що нового у його друзів. Тут важливо пам'ятати, що старший ні в якому разі не повинен відчувати себе відсунутим на задній план.Адже у протилежному випадку, будучи наданий самому собі, він може завести собі невідповідних друзів, про яких нічого вам не розповість, бо буде впевнений, що ваша увага зосереджена тільки на малюка, і вас мало цікавить його підліткове життя.
Хоча, зізнатися, період, коли народився мій молодший, я запам'ятала як один з найважчих у моєму житті, але і як один з найщасливіших. У декретній відпустці у мене з'явився вільний час, який я ділила між двома дітьми. Мені вдалося зблизитися ще більше зі старшим сином, якому на той момент виповнилося 12 років. Адже тепер, приходячи зі школи, він не був наданий самому собі — поїсть або не поїсть, зробить уроки чи ні — а потрапляв у дбайливі мамині руки. «Сачкувати» у приготуванні уроків вже було неможливо, і його шкільна успішність різко пішла вгору.При цьому він з радістю допомагав мені в турботи про малюка.
Мої сини вже дорослі, у старшого ростуть діти. Але незмінним залишається його любов і дбайливе ставлення до молодшого брата, як і у молодшого — повага і любов до старшого. Різниця у віці не стала перешкодою для порозуміння і в дорослому житті моїх дітей.