Масаж для малюків – кожному під силу!

Опубликовано:

Коли в сім'ї народжується малюк, разом з ним народжуються і батьки. Вони так само молоді у своєму батьківстві, їм так само належить вчитися новому, пізнаючи світ крок за кроком разом зі своєю дитиною. Перші дні руки матері тремтять, а в очах її — сумнів і невпевненість. Але не пройде і тижня, як занепокоєння пройде, змінившись автоматизмом рухів і вірою в свої сили.
Кожна мати хоче кращого для свого малюка. І кожна знає, як важливий для малюка в перші місяці його життя легкий і ніжний масаж. У цій статті ми не будемо розглядати варіант, коли масаж дитині призначається лікарем, з лікувальною метою. Ми поговоримо про домашньому масажі, яка повинна і може робити кожна мама.
Отже, час масажу. За порадами фахівців, кращим для вашого малюка буде масаж, тривалістю близько 15 хвилин. Робити його бажано кілька разів на день, за годину до або через годину після годування. Кожна дитина сам визначає, коли йому зручніше приймати процедуру масажу. Для нас з синочком оптимальним став масаж тричі на день — вранці, вдень і перед вечірнім купанням. Багато роблять дитині розслабляючий масаж перед сном.
Готуючись до масажу, провітріть кімнату, вимийте руки. Підготуйте гладку, не дуже м'яку поверхню. Дуже зручно робити масаж на пеленальному столику, але в крайньому випадку, підійде і батьківське ліжко. Якщо в приміщенні прохолодно — не раздевайте малюка зовсім догола, відкривайте тільки ті частини тіла, які массажіруете в даний момент. А решта нехай будуть прикриті теплою пелюшкою або ковдрочкою.
Починаючи масаж, мама повинна бути спокійною і впевненою в собі, малюк — не голодний і задоволений.
Першими зазвичай масажують ніжки. Малюкам до трьох місяців їх просто погладжують знизу вгору, більш старшим дітям до погладжувань додають ще і спіралевидні розтирання. Подібним чином розтираємо і руки — від зап'ясть до плечей. Якщо хочете, Ви можете використовувати у масажі дитячий крем або масло, але це не обов'язково.
Погладивши кожну ніжку, переходимо до ніг. Ми ж хочемо, щоб нашому малюку було легко і приємно стояти на ніжках і ходити! Стопи масажуємо так: великими пальцями розминаємо стопу, потім малюємо на ній вісімки (від пальчиків до середини стопи, навколо п'яти і назад до пальчикам). В кінці ставимо жирні крапки, натискаючи біля пальчиків на їх підстави, за вешнему краю стопи і на п'яту.
Закінчивши зі стопами, приділяємо увагу пальчикам. Вітаємося з кожним з цих пальчиків-горошинок, злегка масажуючи і покручивая його. Зазвичай ця процедура приносить море задоволення і дитині, і мамі. Пальці рук масажуються аналогічно, а для масажу долоньки народом придумано безліч різноманітних потішок. Найпопулярніша з них — «Сорока-ворона», напевно вона сподобається Вашому бандитові.
На наступному етапі ми будемо розминати суглоби. Для цього беремо однією рукою ногу дитини трохи вище щиколотки, у другій затискаємо стопу так, щоб вона опинилася між великим і вказівним пальцем, і крутимо всю стопу в одну сторону, потім в іншу (розминається суглоби щиколотки). Таким же чином беремо однією рукою вище коліна, а інший за стопу і розминаємо колінний суглоб. Потім беремо ніжки в колінах і крутимо їх таким чином: до живота притискаємо, розводимо в сторони, наскільки дозволяє дитина, потім випрямляємо. Ось такі круги повинні виходити.Розведення ніжок — дуже важлива процедура, вона дозволяє уникнути дисплазії тазостегнових суглобів. Її потрібно робити не тільки при масажі, але і під час кожної зміни підгузника, намагаючись за день розводити ніжки малюкові 200-300 разів. Ця цифра тільки на перший погляд така велика. Насправді, якщо розділити 300 розведень на 2 масажу і 4-5 разів зміни памперса, вийде не так вже й багато.
Крім розведень, корисним буде також піднімати випрямлені ніжки дитини (робити куточок), приводити ніжки до животика, по одній згинаючи їх у колінах.
Не забувайте і про гімнастику для рук — піднімайте їх вгору і вниз, випрямляйте перед грудьми і згинайте в лікті («бокс»), розводите в сторони і схрещуйте («обнімашки»).
Закінчивши з ручками і ніжками, перейдемо до животика. Погладимо його за годинниковою стрілкою навколо пупка, порисуем сердечка на грудях навколо сосків, поробимо граблеобразні рухи чотирма пальцями по боках — від спинки до животика. Якщо малюка мучать кольки — масаж животика може полегшити його стан.
Якщо масаж вже трохи втомив Вашої дитини — переверніть його на животик. Малюкові відкриються нові горизонти, він перестане плакати, а у Вас з'явиться пара додаткових хвилин, щоб закінчити масаж.
Масажуючи спинку, погладьте її долонями зверху вниз, «походіть» пальцями. Тільки не гладьте безпосередньо хребет — йому ще рано приймати на себе додаткові навантаження. Коли малюк стане трохи старше — користуйтеся досягненнями фольклору. «Рейки-рейки, шпали-шпали...» та інші забавлянки — у Вашому розпорядженні.
Наостанок скажемо, що є такі частини тіла, які масажувати не можна — це підколінні чашечки, згин ліктя, пахви, пахова область, соски і хребет. Все інше — погладжуйте, розтирайте, цілуйте, пощипивайте... Головне — доставляє задоволення малюкові і собі.
І ще. Не бійтеся доручати масаж татам — вони відмінно справляються з цим завданням, проявляючи чудеса ніжності, уваги і турботи.