Машинки: чому вони так їм подобаються, і як використати цей факт на благо?

Опубликовано:

Це Олексій. А це його «автопарк» (точніше, приблизно його половина, не розміщена основна його гордість — величезні вантажівки!). Питання: чи можна розкласти цю «ідилію» на складові частини? Відповідь: ні, ні і ще раз ні! Оскільки Олексій не мислить себе у відриві від улюбленого колісного засобу, будь то іграшковий автомобільчик, батькова Тойота або хоча б зображення на футболці. В садок без машинки ми не виходимо, гуляти теж; засинаючи, Олексієм під подушку незмінно укладається пара-трійка «иномарочек», а на обідній стіл ставиться улюблений джип («він же теж хоче їсти!»).

Ваш син теж воліє машинки всім іншим іграшкам? Незважаючи на те, що в квартирі «гніздяться» кілька десятків транспортних засобів, але малюк щиро радіє, якщо отримує в подарунок чергову машинку, трактор, автобус? А ви переживаєте: яке тут всебічний розвиток, коли чадо просто помешано на машинах?

Раніше я думала, що діти грають в ті іграшки, які їм купують батьки. Як в такому випадку розцінити той факт, що ляльки дочки Олексія цікавили лише з метою проведення ним хірургічних операцій методом відгризання ноги, а перша машинка, куплена на річницю народження стала найулюбленішою іграшкою буквально «з першого погляду»?

Широко поширена теорія наслідування, яка стверджує, що хлопчисько в іграх співвідносить себе з чоловіком (зокрема з батьком), що сидить за кермом автомобіля, в даному випадку теж не працює. Вважається, що ідентифікація статі відбувається після трьох років, тому вже кому і повинен наслідувати дитина, то більшою мірою матері, з якою проводить більше часу. Тим більше, що «машинна» любов проявляється у юних автомобілістів набагато раніше, а до трьох років вже потроює свою силу і підкріплюється свідомістю «я великий, я, як тато, я теж люблю кататися на машині».

Якщо послухати фізіологів, то можна вивести оригінальну версію ранньої любові до «чоловічим» іграшок: вже під час вагітності організм майбутнього малюка-хлопчика виробляє чоловічі гормони — андрогени, саме вони і формують подібні пристрасті. Але така версія не витримує критики: якщо справа тільки в гормонах, звідки беруться чоловіки-кухаря і жінки-водії?

Психологи ж, як зазвичай, намагаються аналізувати традиційні ролі жінка-чоловік. Чоловік спрямовує свою діяльність у зовнішній світ (в той час як жінка за визначенням повинна займатися внутрішньою гармонією), він годувальник, завойовник. А при чому тут машинки? Вона улюблена — головний чоловічий помічник в освоєнні навколишнього світу, вона його захист і опора (корпус — просто чоловіча вотчина, його особистий простір), деколи навіть відданий друг.

Не помічали, що зазвичай хлопчики не люблять бути пасажирами — на нашій дитячій площадці розгортаються цілі баталії в боротьбі за кермо дерев'яного «залізного коня». Якщо слідувати психологічної логікою, то можна подумати, що в парі чоловік-жінка провідним, главою є саме чоловік, тому роль веденого (пасажира) для нього нецікава.

Особливо яскраво «любов» і скопидомне бажання обзавестися всіма машинками в світі у мого Олексія стало проявлятися саме зараз, після 2,5 років (і не тільки у нього. Наша хлоп'яча група у складі 19 хлопців і трьох дівчат нагадує парковку біля супермаркету у вихідний день). Така поведінка наш садиковський психолог пояснив мені тим, що формування власного «Я» припадає саме на цей кризовий період (2,5 — 3,5 року). Вимагаючи чергову 241-шу машину, малюк, ще не усвідомлюючи, намагається проявити зачатки самостійності, володіння власним «майном».Я за кермом, значить, я — головний! І це важливе час кризи, яке можна зрозуміти як «Я — це я! Я відокремлююсь від мами!»

Ще я помітила, що сина цікавлять тільки реалістичні колісні засоби — маленькі копії справжніх моделей. Цінність іграшки тим вище, чим більше вона схожа на оригінал. А якщо до всього іншого у неї відкриваються двері, капот і багажник, світяться фари, є мигалка, а кермо крутиться, то це просто заворожує мого маленького водія!

Спочатку я переживала, читаючи розумні статті про розвиток: чому ось у Ані Дрв цікавиться ліхтариками-фарбами, а на мій ліхтарик подивиться тільки в тому випадку, якщо я йому розкажу, що їм можна висвітлювати замок на дверцятах нашої машини, коли на вулиці темно? Чому всі діти як діти читають книги про Зайчика, а ми, в книжковому магазині мчимо до прилавка з Авантовськими енциклопедіями і голосим: «Мама! Дивись, яка машина!!! Купимо?»

А потім я зрозуміла, що щоб цей пунктик в моїй голові не переріс у фобію, потрібно спробувати отримати вигоду з цієї дивної любові. Завдяки машинамми вивчили не тільки всі значки і марки (повірте, я не знаю, як він це робить, але він визначить будь-яку марку, навіть якщо побачить лише дах або багажник машини), але і кольору. Це ж соромно, якщо ти знаєш, що це Ford Kuga, але не знаєш його кольору.

Поняття великий-маленький і основні геометричні форми теж легко освоїти за допомогою машинок. Колеса і кермо — круглі фари круглі або прямокутні, а на логотипах зустрічаються ромби, овали і т. д.
Знайомі цифри і букви можна зустріти на автомобільних номерах.

Можна ліпити машинки з пластина. Якщо карапузові це поки не під силу, то можна катати маленькі чорні кульки, а потім плющити їх в «колеса», катати ковбаски, перетворюючи їх у «керма», а з різнокольорових кульок, ліплячи їх на картон один під іншим, зробити світлофор.

За допомогою машинок ми зрозуміли, що означає швидко-повільно, легко розібралися з поняттями право-ліво-прямо-назад і т. д. Зате як хвацько управляється Олексій в парку з електромобілем, а я з фотоапаратом, поки інші матусі тягають на собі дитя разом з машинкою, щоб воно нікуди не врізалося! Я ж тільки командую: направо, тепер прямо, а ось зараз наліво поверни...

Ну і нехай більшість ігор і книг у нас на автомобільну тематику. Зате пазли, кубики, лото, набори для дитячої творчості сприймаються у нас на ура, оскільки син знає, що отримає в результаті зображення нової машинки.