Криза першого року

Опубликовано:

Я так більше не можу! Іноді мені здається, що я його просто ненавиджу. Мені самій страшно від того, що я так думаю. Адже це мій син! Мій коханий, любий хлопчик. Але іноді мені хочеться його просто роздерти, зробити йому боляче. Я жахлива мати, так?

Думаю, що багато матусі переживали щось подібне хоча б раз. Іноді твоє миле чадо, ще вчора таке слухняне, раптом перетворюється в малопривабливого і абсолютно незнайомого монстра. Батьки тут же починають шукати причини такої поведінки: хтось списує все на чергові зуби, хтось на погодні зміни. І лише особливо просунуті авторитетно заявляють: «у дитини вікової криза». Насправді, це не завжди відповідає дійсності, адже далеко не кожен каприз справді викликані перехідним періодом у житті дитини.
Психологи виділяють у дошкільників три основних кризових періоду: рік, три і шести-семи років. Причому, у зв'язку з акселерацією сучасних дітей, у багатьох ці цифри можуть бути зміщені в меншу сторону.
Причиною кризи першого року життя вважається перехід дитини з дитинства у раннє дитинство.

Моя дитина став надзвичайно вимогливий і навіть агресивний. На будь-заборона він реагує дуже бурхливо: падає на підлогу і починає битися об нього головою. Одного разу навіть розбив її в кров. На мої спроби якось заспокоїти, реагує бурхливим протестом. Мені нічого не залишається, як спостерігати за його поведінкою і чекати, поки він не припинити свої сцени. Це що криза?

Дуже схоже на те. Справа в тому, що дитина саме так найчастіше висловлює свій протест проти «батьківського свавілля». Звичайно, далеко не всі займаються каліцтвом. Наприклад, моє чадо перед тим, як влягтися на підлогу неодмінно вибере містечко зручніше і м'якше і лише після цього предастся своїм стражданням в повній мірі.

А раптом у нього щось болить?

Як правило, відрізнити маніпуляцію батьківськими емоціями від реальної проблеми не важко. Діти не настільки вправні актори, тому навіть за інтонації їх плачу, за зовнішнім виглядом, завжди можна зрозуміти, що це не більше ніж гра на батьківських нервах. Крім того, якщо вашої дитини дійсно щось турбує, то він буде шукати вашого розуміння і співчуття. У той час як під час істерики дитина не дозволить себе чіпати.
Чому?

У рік дитина здобуває велику самостійність. Плюс у нього посилюється пізнавальний інтерес до дослідження навколишнього світу. В свою чергу все це призводить до збільшення кількості заборон з боку дорослих. Дитина починає протестувати проти цього.

Так що ж, виходить, ми самі винні?

В якійсь мірі так. Взагалі, треба змиритися з тим, що за все, що відбувається з дитиною відповідають його батьки. Хоча б тому, що спочатку наділили його тими чи іншими генами. Це, звичайно, жарт. Але в будь-якому випадку, завжди потрібно пам'ятати, що в хорошому настрої чи в огидному, це ВАШ малюк, отже, любити і розуміти його потрібно таким, який він є.

Ну, звичайно! Та він все робить навмисне, мені зло!

Неправда, дитина не вміє ще діяти настільки витончено. Він просто досліджує навколишній світ, у тому числі вивчає різні моделі поведінки. Дитина пробує межі дозволеного, намагаючись визначити точку батьківського кипіння. І ось тут дуже важлива послідовність. Адже якщо сьогодні ви закриваєте очі на якусь його витівка і навіть зворушливо посміхаєтеся його проказам, а завтра за те ж саме караєте, малюк втрачається. Він не розуміє, що відбувається. Все це породжує нервозність і як наслідок починаються істерики. Ще гірше роблять ті батьки, які не доводять розпочате до кінця.Припустимо, ви щось заборонили своєму чаду, але після півгодини його сліз і істерик здалися і передумали. Всі! З цього моменту дитина засвоїть, що якщо довго мучитися, що-небудь вийде. Отже, наступного разу він буде ще більш наполегливий у досягненні своєї мети.

За правилами і без.

Кожен батько сам для себе визначає, як йому зручніше здійснювати виховання. Одні в усьому дотримуються режиму, у інших діти ростуть, що називається, як трава. Причому і ті, і інші приводять масу доводів на користь своєї позиції. Насправді єдиної думки немає і бути не може. Кожен живе, як йому подобається. Але! Повинна бути єдина лінія поведінки. Бо якщо ви обрали шлях опору, то введення будь-яких правил буде викликати у дитини бурхливий протест.І навпаки, діти, які звикли до певного впорядкованого способу життя, дуже гостро реагують на будь-який відступ від заведеного розпорядку.

Дориза, криза. Вигадки все це. Он, у сусідки немає ніяких криз. Розпещеність та кепський характер, тільки і всього.

Зрозуміло, всі діти різні. У одних криза першого року життя протікає практично непомітно, в інших його немає зовсім. Але все-таки більшість дітей проходять через нього з більшими чи меншими втратами. Батькам не залишається нічого іншого, як набратися терпіння і спробувати витягти із ситуації позитивні моменти. Заспокойтеся, адже ця криза мине, але дуже скоро наступить новий...