Бити чи не бити, ось в чому питання

Опубликовано:

Останнім часом ця тема спливає дуже часто, слова, які ви прочитаєте нижче, зріли в моїй голові давно, і я рада, що вони все-таки змогли вилитися на ці електронні сторінки.

Мені б хотілося, щоб, читаючи їх, ніхто конкретно не сприймав їх особисто на свою адресу, але при цьому, щоб кожен сприйняв їх саме на свій рахунок. Ось така я сьогодні загадкова

Думка, що дітей не можна бити і на них не можна кричати, здається більшості батьків правильним (в моєму оточенні особисто немає жодного людини, хто серйозно сказав би, що так, треба бити і кричати на дітей дуже дієво і правильно), однак, не у всіх розділяють ці гуманістичні принципи виходить в повній мірі втілювати їх у життя. Мами з завидною регулярністю вдаються до самобичування, картають себе, у разі якщо зірвалися і прикрикнули на малюка, відчувають почуття сорому, якщо підняли на дитину руку.Мені часто кажуть «адже дітей бити не можна» або запитують «чи можна кричати на дитину, адже ситуації бувають дуже різні і іноді по-іншому ніяк?». Я помітила, що вкрай рідко відповідаю «так, звичайно, можна, що ви?», і часто запитую у відповідь «а ви самі як думаєте?».

Пояснити, чому не можна кричати або піднімати руку на дітей дуже просто. Якщо коротко — то подібна форма спілкування просто пригнічує особистість дитини, принижує його (ну згадайте свої відчуття, коли на вас хтось кричить) а ви демонструєте своє зневажливе ставлення до дитини укупі з власною слабкістю (адже це ви стаєте не здатними на конструктивність та адекватність), ваша дитина вчиться тому, що подібні форми взаємодії припустимі і нормальні. Зараз я дуже цинічно скажу, але тим не менш, якщо вас це влаштовує, ви можете своєї дитини бити і кричати на нього теж.Головне, відповісти на питання «можна чи ні?» для себе, і відповісти чесно, і відповісти без компромісів.

Якщо ви вважаєте, що так, значить, ви не картайте себе, якщо раптом зірвалися, власне, і зриву-то ніякого немає, це рядова педагогічний вплив. Розслабтеся, і не варто мучитися тим, що ви робите щось неприпустиме і негоже, найменше думайте про те, «що стане говорити княгиня Марія Олексіївна», будьте чесними перед собою і своєю дитиною.

Якщо ви вважаєте, що бити дитину і кричати на нього не можна, жодні компроміси не можливі — забудьте про «можна в деяких випадках», «можна, якщо по справі», «можна, якщо заслужив», «іноді просто по-іншому не можна», «нічого іншого на нього не діє» і т. п. Компроміси не можливі, договори та угоди з совістю теж. Якщо не можна, значить не можна ніколи, ніде, нікого і ні за яких обставин. Зрозуміло, це не гарантує вам того, що ви ніколи цього не зробите, але в цьому випадку, якщо ви розумієте, що були неправі, ви вибачитеся перед дитиною, признаєтеся у власній слабкості і попросіть вибачення.Людей, які жодного разу не підняли руку на дитину і не прикрикнули на нього, практично не існує, але це не привід виправдовувати власні слабкості тим, що ви, мовляв, не один такий.

Ще одне важливе питання, над яким варто задуматися, якщо говорити про придушення дітей (а фізичне покарання та моральне пригнічення криком це форми придушення), це питання влади. Ми дозволяємо собі придушувати дітей тому, що відчуваємо свою владу над ними — ми сильніше физиески, ми відбулися як особистості, у нас більше громадянських прав і свобод, у нас більше досвіду, ми розумніші, і в кінці кінців, це ми самі дали їм життя, і якщо б не ми, то... Продовжувати можна до безкінечності, і всі ці наші переваги дійсно об'єктивні, однак у наших з вами руках рішення про те, як ними правильно розпорядитися.

Якщо ви втомилися, якщо роздратовані, якщо ви засмучені поведінкою вашого або чужу дитину, нехай вони дізнаються про це з ваших слів (я маю на увазі просте повествовательно пропозицію), а не зроблять висновки самі, бачачи ваше викривлене гнівом обличчя, тремтячі руки і чуючи ваш крик і тон вашого мови (до речі, уявіть собі, як ви виглядаєте в цей час, і ще зробіть знижку на те, що ви в кілька разів вище ростом і уявіть, що бачить і чує дитина у фільмі жахів під назвою «Мама в гніві», мені особисто здається, видовище не для слабкодухих...).

І останнє — сам факт крику і тим більше удару чисто на фізіологічному рівні це таке потрясіння, що ефект дуже сильний, проте, як правило, абсолютно однобок — дитина зрозуміє, що те, що ви хочете донести, це дуже важливо для вас, але зміст йому буде зовсім недоступне. Іншими словами, в плані донесення своїх думок крик і удари абсолютно марні, тому якщо ви користувалися ними саме для цього, то у вас теж є шанс прийняти факт недієвості ваших заходів і переглянути свої погляди на педагогічні впливу.