Лижі для НЕновичка

Опубликовано:

При вашому неиссякаемом терпіння під час «тренувань», уважності і піклування до стану юного лижника вже через рік-півтора (приблизно до п'яти років) у вашого малюка з'являться і бажання, і можливості долати по лижні чималі відстані, брати участь з вами у змаганнях на швидкість і самостійно кататися з гірки. Ось тут вже можна придбати для дитини більш вузькі лижі в 46-48 мм. Завширшки, моделі «з талією» і жорсткі, у тому числі системні кріплення і справжні лижні черевики, оскільки на лижах з такими кріпленнями кататися можна тільки в спеціальному взутті.
Жорсткі кріплення поділяються на два види: для взуття з системної підошвою і для рантової лижного взуття. Кріплення для рантової взуття мають стандарт Nordic Norm 75mm (маркування «NN-75 мм») підходять для черевиків будь-якого розміру, досі випускаються вітчизняною промисловістю і відносно недорогі — 170-400 руб.Принцип дії таких кріплень закладений у назві: рант черевика («носик», виступаюча вперед частину підошви) чіпляється за три штирі підставі кріплення і притискається зверху металевою дужкою, яка в свою чергу фіксується замком — це система старого зразка, всім нам знайомі зі шкільних уроків фізкультури лижі з черевиками. Слід звертати увагу на те, що кріплення «75 мм» робляться під різні ноги: праву і ліву.
Найменший розмір черевиків під кріплення 75 мм, який мені вдалося знайти в наших магазинах: 28-ой, ціна варіюється від 400 до 1100 руб. Проте варіант з біговими лижами, лижними черевиками і кріпленнями 75 мм підходить лише для класичного бігу, навчитися конькового ходу в такій екіпіровці невнроятно складно.
Системні кріплення не діляться на «праве-ліве», але в свою чергу випускаються також двох видів: система SNS (Salomon Nordic System) і система NNN (New Nordic Norm), які можуть бути як з автоматичною, так і з механічним кріпленням. Для початківців лижників-любителів, якими є наші підросли діти, краще підійдуть системи-автомати — вставляєш носок черевика в паз кріплення, і воно автоматично зачиняються. Щоб відстебнути черевик, достатньо лише натиснути на засувку.
Однак різниця в цих двох системах (SNS і NNN) є, тому необхідно звертати увагу на відповідність черевика системі кріплення. У SNS кріплення черевика відбувається за один центральний широкий виступ, у NNN таких напрямних виступу два, вони вузькі і розташовані по краях
Також при виборі системних кріплень необхідно враховувати призначення лиж, оскільки кріплення різні для конькового і класичного ходу. Але не будемо вдаватися в такі тонкощі. Скажу лише, що для дитини тільки освоює лижі, потрібні кріплення, розраховані на класичний хід, причому найменш жорсткі (у NNN це кріплення з червоними гумовими упорами для черевика, у SNS це жовта «гумка», є й універсальні кріплення з «резинкою» середньої жорсткості чорного кольору).
Системні кріплення для дорослих дитині не підійдуть — вирушайте на пошуки варіанту для юніорів, який досить рідко з'являється у продажу. Дитячі черевики для таких кріплень коштують дорожче, ніж для класики до 75 мм — від 1300 руб.
Системні кріплення виготовляються в основному зарубіжними фірмами-виробниками і коштують у межах 700-1100 руб. Системні кріплення SNS випускаються під такими торговими марками як SALOMON (Німеччина), FISHER (Австрія), Marpetti (Італія), NORDWAY (Норвегія). Кріплення NNN це ROTTEFELLA (Норвегія), ROSSIGNOL (Франція), і знову ж NORDWAY (Норвегія).
Випускаються в Росії та Білорусії системні кріплення, за словами продавців, коштують у межах 400-600 руб., але в наших спортивних магазинах знайти подібні мені не вдалося.
І ще одне: якщо м'які і напівтверді встановити кріплення на лижі самостійно не складе особливих труднощів, то встановлення жорстких (і особливо системних) кріплень краще довірити професіоналові.
Дітям 5-6 років вже цілком можна купувати лижі, довжина яких на 10-15 см більше, ніж їх власний зростання (тобто приблизно 115-120 див.), тим же, хто вже непогано катається і зовсім можна взяти лижі з великим «ростовим розривом» — 20 див.(тобто зростання плюс 15-20 см — це і є довжина лиж).