Вітрянка, сер!

Опубликовано:

А-а-а, рву на собі волосся! Садок знову закрито на карантин! На цей раз причина банальна — вітряна віспа (в простолюдді — вітрянка). Схоже, цього разу вона Олексія мине (не знаю, чи на щастя), але пам'ятаючи про цієї напасті у старшої дочки, я перебуваю в повній бойовій готовності.
Сплутати вітрянку з яким-небудь іншим захворюванням досить важко: настільки характерні висипання, які з'являються на обличчі і тілі малюка. Тому зазвичай батьки, лицезря типову картину, вже до приходу лікаря «виставляють» вірний діагноз.
Зазвичай хворіють на вітрянку ще в дошкільному віці (що само по собі добре, оскільки малята переносять дане захворювання відносно легко): якщо в дитячому колективі з'явився хоча б один з висипаннями, то, як пити дати, майже всі перехворіють нею обов'язково. Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом (при чханні, розмові і т. д.) і дуже швидко поширюється, наче вітром (чому і отримала свою назву).
Вірус потоком повітря розноситься не тільки по окремій кімнаті, але і в сусідні приміщення, навіть верхні поверхи. Однак він дуже нестійкий у зовнішньому середовищі, що практично виключає можливість зараження через третіх осіб або особисті предмети хворого.
Найцікавіше, що найчастіше джерелом зараження служить той, у кого вітрянка ще ніяк не проявляється, оскільки хвороба заразна ще в інкубаційний період, тому ізоляція здорових дітей також практично неможлива.
На щастя, цей вірус «фіксується і проживає в основному в клітинах шкіри і слизових, не зачіпаючи інші органи, викликаючи характерну висип: спочатку це окремі червоні «вузлики» або прищики в основному на обличчі або голові. Потім висип змінюється (починає підноситися, утворює прозорі глянсуваті бульбашки, схожі на краплинки з тоненьким червоним обідком) і поширюється. Наступний етап висипання настає через 2-3 дні — підсихання пухирців і поява на їх поверхні жовті або світло-коричневих кірочок, які відпадуть приблизно через тиждень, найчастіше не залишаючи після себе й сліду.Однак до «старої» приєднується «нова» висип, в результаті чого на тілі малюка є всі її види: цятки, горбки і скоринки одночасно.
Вітрянка відноситься до вірусних захворювань, тому лікувати її антибіотиками марно. Необхідність їхнього застосування обґрунтована лише тоді, коли на вітрянку «нашаровується» вторинна бактеріальна інфекція. На жаль, до сьогоднішнього дня не створено ефективного ліки від вітряної віспи, найбезпечнішими і «корисними» часом можуть виявитися противірусні препарати, які зменшують, а часом і запобігають зовсім нові підсипання. Моїй дочці чудово допоміг звичайний інтерферон, а ось з приводу призначення більш сучасних вірусних препаратів краще проконсультуватися з педіатром.
Якщо ліки тут не допоможуть, то як ми можемо полегшити стан улюбленого малюка? При вітряній віспі малюкові призначать домашній режим, а отже, величезне значення має правильний догляд: змащувати висипання розчинами анілінових барвників. Причому зовсім не обов'язково, щоб це була звична зеленка, з неменшим успіхом можна використовувати фукарцин, рідина Кастеллані, розчин марганцю, навіть бальзам Біттнер. Просто при використанні зеленки нові підсипання особливо помітні, що дозволяє стежити за динамікою захворювання.
У деяких випадках у дитини може спостерігатися сильний свербіж, тоді є привід лікарського призначення дитині антигістамінних (протиалергічних препаратів і обтирання тіла холодною водою з оцтом. Якщо нема нагноєння або сильних расчесов, малюка можна купати у ванні з додаванням марганцю або соди, а також з лікарськими травами: настоєм календули або ромашки, відваром кори дуба.
Якщо у дитини лихоманка (що не рідкість під час вітрянки), то дитині призначається постільний режим. Необхідно стежити за чистотою постільної та натільної білизни, а також вологим прибиранням і провітрюванням приміщення.
Ні в якому разі не можна давати «вітряному» дитині аспірин, оскільки «вибухонебезпечне» поєднання вітряна віспа-аспірин може призвести до важкого ураження печінки синдрому Рейні. Тому обмежтеся перевіреним парацетамолом в таблетках або свічках.
Особливу увагу слід звернути на порожнину рота і горло. Вважається, що необхідна дієта: виключити тверду їжу, яка вимагає жування, гарячі і холодні страви і напої, солоне, кисле (включаючи цитрусові), гостре. Можна пити або полоскати рот і горло настоями з ромашки, календули або шавлії. Слід знати, що якщо висипання з'являються на слизовій гортані та голосових зв'язках, то часом може розвинутися круп, тому будьте особливо уважні, контролюйте дихання малюка в нічний час.
Немовлята приблизно до року захищені від захворювання материнськими антитілами Якщо ваша дитина вже перехворів на вітрянку, але контактував з хворіючими дітьми, то він не може бути вірусоносієм (після хвороби залишається стійкий довічний імунітет), а ось у дорослих є таке підступне захворювання, як оперізувальний лишай, що викликається тим же вірусом, що і вітряна віспа. Перенесена в дитинстві вітрянка не захищає від рецидиву вірусу у вигляді позбавляючи в більш зрілому віці. Так в період загострення цієї хвороби дорослий може спровокувати зараження оточуючих дітей.
Правда, існують дорогі щеплення від вітряної віспи (але вони поки не зареєстровані на території Росії і колишніх країн СНД). Наші епідеміологи вважають, що сенс у прищепленні населення буде тільки при широкому охопленні (не менше 80%) всіх жителів. В іншому випадку хвороба може «зрушити» з дитячого віку на більш старший, що призведе до більш тяжких випадках протікання захворювання.
Як мені пояснили, зараз така вакцина використовується у крихіток, що не мають імунітету та у деяких дорослих в індивідуальному порядку, імунітет після неї виробляється на 10-20 років.