Сприйняття кольору і розміру молодшим школярем: як навчити дитину точніше відчувати світ

Опубликовано:

Тонке світовідчуття - це не вроджена якість, а купується. Перший час дитина відчуває світ як би в чорно-білій гамі: для нього немає відтінків сірого. Предмет великий або маленький, колір темний або яскравий, вчинок хороший або поганий. Таке сприйняття світу зберігається довгий час, якщо не приділяти цьому увагу спеціально.

Грамотний підхід до навчання, виділення серединних понять між ідеями про великий і маленький, дозволяє маляті краще орієнтуватися в світі, тренує його сприйняття. Відсутність градуювання в уявленні дитини про навколишню дійсність в свою чергу заважає розвитку уяви, пам'яті, мислення.
Як займатися з дитиною, щоб допомогти йому розвинути сприйняття?
Для дорослого існує кілька основних правил, яких він повинен дотримуватися, щоб навчання було найбільш ефективним. Спробуємо їх перерахувати:
1. Готовність. Це найголовніше. Вам необхідно заздалегідь підбирати всі матеріали, з якими ви будете працювати. Для дитини важливо, щоб знання подавалися послідовно, без помарок. Тому кожне заняття продумуйте заздалегідь. Наприклад, якщо ви плануєте вивчати кольору, знайдіть гру по цій темі серед флешок на сайті Playshake.ru , Запустіть без свого чада і пройдіть її. Переконайтеся, що там немає ніяких несподіванок, всі кольори правильно позначені. Ігор на вивчення кольору на сайті багато, у кожної своя специфіка. Вибирайте найбільш зручну.

2. Включення в процес. Маленька дитина сам не в змозі вивчати світ, йому потрібен наставник. Але при цьому наставник не повинен триматися як би зверху, давати настанови і поради. Дитина не зможе орієнтуватися на такого дорослого. Він буде просто безініціативно слідувати за ним, не проявляючи реального інтересу до подій.
3. Закріплення пройденого. Будь-яке навчання має проходити в кілька етапів: вивчення, включення в життя, закріплення. Між першим і другим етапом великого тимчасового розриву робити не потрібно, а ось закріплення потрібно через день-два після основного заняття.
Заняття для розвитку сприйняття: конкретика
Заняття з розвитку сприйняття потрібні в першу чергу щоб систематизувати знання, які вже є у дитини. Проводити їх треба в віці від 3-х до 5-ти років, залежить від того, наскільки ваш малюк розвинений. Необхідно, щоб дитина вже знав деякі кольори і орієнтувався в розмірах предметів.
Починати заняття можна з будь-якого властивості, головне, не робити упор на жодне з них. Міняйте порядок, додавайте між заняттями інші. Але в підсумку у вас має бути проведено дві ключові ланцюжка.

Спочатку ви згадуєте з дитиною все кольору, які він знає. Виставляєте їх по веселці. Доучуватися те, що малюк втратив. Це базове заняття. Пару днів ви питаєте у дитини, якого кольору предмет під час звичайних занять.
Коли дитина засвоїв кольору, починаєте вивчати відтінки. Їх можна побачити:
1. В іграх-розмальовках. Найчастіше там досить багато відтінків, іноді одного і того ж кольору.
2. Малюючи фарбами і набираючи то яскравий, то слабший колір.
3. Капаючи фарбою в воду, яка буде змінювати відтінок.
4. Малюючи олівцями з різним натиском.
5. Купивши розкладки кольорів в магазинах.
Звичайно, вибирати для вивчення краще ті варіанти, які мають на увазі дію. Ідеальні заняття можна побудувати навколо малювання.
Важливо! Відтінки кожного кольору потрібно вивчати окремо!

Розмір в суспільстві людей прийнято вимірювати в метричній системі, але для дошкільника вона ще занадто складна. Тому варто оперувати поняттями «великий», «маленький», «середній» і їх похідними.
1. Починаємо з двох предметів: великого і маленького. Порівнюємо їх між собою. Проводимо кілька порівнянь між різними об'єктами.
2. Додаємо третій предмет, називаємо його середнім.
3. Додаємо ще кілька предметів, оперуючи назвами «поменше» і «побільше». Починаємо складати ряди з цих предметів, виставляючи їх за розміром. Важливо брати різні об'єкти, щоб увагу дитини не прив'язувалася до якоїсь конкретної речі.
Це базові заняття, які можна провести з дитиною при розвитку сприйняття. Починаючи з них, переходите до форми, вимірам величини (довжина, висота, ширина) і іншими параметрами, які можуть бути у предмета. Важливо опрацювати уважно кожен аспект, щоб допомогти дитині систематизувати знання про світ і правильно їх використовувати.