Кольки у новонароджених малюків: причини і методи усунення

Опубликовано:

Напевно всі молоді батьки стикалися з тим, що новонародженої дитини перші місяці постійно мучать кольки. І нехай це проблема існує давно, але все ж толком так ніхто і не розуміє до кінця: що ж таке коліки? Від чого новонароджений малюк може плакати всю ніч? Як викорінити цю проблему і заспокоїти животик маленької людини?

Звідки беруться кольки у новонародженого?

Кольки скоріше не захворювання, а симптом, тому що вони з'являються у цілком здорових новонароджених дітей. Остаточну причину, через яку утворюються коліки, ні лікарі, ні дослідники так до сих пір не визначили. В принципі, кольки не більше, ніж звичайне скупчення маленьких бульбашок повітря в кишечнику малюка, які тиснуть на його стінки і викликають дискомфорт.
Ось деякі обставини, які можуть спровокувати коліки або їх посилити. Постарайтеся їх уникати:
Малюк на грудному вигодовуванні неправильно захоплює сосок грудей під час годування, а маля на штучному вигодовуванні їсть суміш з невідповідною пляшечки, в якій утворюється вакуум. Загалом, все це означає - неправильний принцип годування.
Повітря в шлунку. Після того, як малюк поїсть, обов'язково треба дати йому відригнути зайве повітря. Інакше він попрямує в кишечник, в результаті чого з'явиться дискомфорт і коліки.
Груднічок багато лежить в ліжечку і їжа застоюється в кишечнику, утворюючи багато газів. Щоб такого не траплялося треба періодично носити його на руках у вертикальному положенні. Особливо відразу після їжі. А не класти відразу в ліжечко.
Немовля багато плаче, захоплюючи повітря. Це наповнює його кишечник бульбашками, які не дають пройти їжі і це, в свою чергу, створює додаткове газоутворення.
Якщо ви постійно перегодовуєте малюка, то їжа також застоюється в кишечнику, бродить і створює додаткові гази, які і призводять до постійних колік.

Як зрозуміти, що у новонародженого коліки: симптоми

Навіть якщо у вас перша дитина, до кінця першого місяця його життя ви навчитеся розуміти чому плаче ваша крихітка. Адже він сам поки не може розповісти про свої нездужання і причини поганого настрою.
Від кольок малюк буде кричати не так, як якщо він зголоднів або йому пора змінити пелюшку. Якщо в животі малюка коліки він кричить довго, протяжно і на високих тонах. І тут не допомагає нічого: ні масування живота, ні годування грудьми, ні іграшки-брязкальця, і навіть улюблений голос мами. Малюк тягне ніжки до тулуба, немов показуючи, що його мучить саме колька в животі. Він стискає від болю кулачки, а його обличчя червоніє від довгого крику і напруження. І батькам так хочеться позбавити цей маленький улюблений грудочку від болісних бульбашок в животику.

І чим же вони можуть допомогти?

Що робити, якщо у малюка кольки? Методи лікування кольок у немовлят
Головним і основним ліками від кольок новонародженого є терпіння батьків. Тому що коліки - це тимчасове явище, а не хвороба. Звичайно вашому малюкові вони приносять біль і дискомфорт, а вам безсонні ночі. Але треба розуміти, що це не хвороба і до чотирьох-п'яти місяців у переважної більшості немовлят коліки проходять самі.
З таким твердженням згоден і відомий педіатр, доктор Комаровський: "При дитячих кольках реально допомагають тільки дві речі - час і батьківське терпіння. Кольки у новонароджених - це боляче, але це не страшно. І що найголовніше - це тимчасово: незалежно від того, боретеся ви з ними чи ні - приблизно в 3 місяці вони у дитинки пройдуть ".

Звичайно бувають винятки, коли у дитини виникають проблеми з непереносимістю лактози або харчовою алергією. Але відсоток дітей, які страждають від цих захворювань не такий великий. Якщо у дитини не пройшли коліки до 4-5 місяців, то потрібно обов'язково поговорити з вашим педіатром і провести обстеження дитини.
Хороший педіатр першим справою не рекомендуватиме вашому малюкові аптечні препарати від кольок, а запропонує скористатися наступними порадами:
Намагайтеся годувати малюка завжди в один і той же час. Під час годування в кімнаті повинно бути тихо, щоб його нічого не відволікало від процесу годування. Під час годування стежте, щоб малюк правильно брав сосок грудей або соску пляшечки.
Якщо ви годуєте грудьми, то обов'язково стежте за своїм раціоном харчування. Не зловживайте продуктами, що викликають газоутворення: шоколад, солодощі, кава, чай, екзотичні фрукти. Приймайте трав'яні настої та чаї з фенхелем або анісом.
Якщо дитина на штучному вигодовуванні, то постарайтеся підібрати зручну пляшечку для годування з правильною соскою. Щоб в пляшечці не утворювався вакуум, а малюк не ковтала повітря. Зараз з'явилися інноваційні пляшечки зі спеціальною вентиляційною системою, яка перешкоджає утворенню вакууму в пляшці і не формує бульбашки повітря, що дозволяє уникнути кольок.
Постарайтеся після годування відразу не класти малюка в ліжечко, а деякий час походити з ним у вертикальному положенні, щоб їжа краще пройшла в кишечник і засвоїла. Допоможіть йому відригнути зайву їжу. Одяг можна випрати.
Кілька разів в день робіть дитині масаж живота. Це допоможе заспокоїти його і "видавити" гази назовні. Масаж робіть акуратно, м'яко і ніжно погладжуючи животик новонародженого від паху вгору віялом за годинниковою стрілкою.
Можна спробувати відволікати малюка включеними приладами з ненав'язливим монотонним звуком. Наприклад, вентилятором. Або тихим спокійним співом мами.

Кольки у новонароджених і немовлят: висновок

Не робіть з кольок великої проблеми. Це лише тимчасові труднощі і дискомфорт. Ваше терпіння і турбота про малюка допоможуть йому пережити цей непростий період і позбутися від болю.
Здоров'я вашому малюкові і терпіння батькам!