«Як добре вміти читати»

У цій статті ми свідомо уникнемо спірних питань про те, за якою методикою варто навчати дітей читання, а поговоримо лише про те, що необхідно врахувати для найбільш гармонійного і природного для дитини навчання цього найважливішого навичці.
Отже, по-перше, дитина повинна розуміти, вірніше, відчути, що Читати це здорово і цікаво. Тобто він повинен постійно бачити, що читають люди отримують від цього задоволення і люблять читати. Мета навчитися читати не повинна стати для малюка просто самоціллю — отримати цей навик, а повинна стати метою більш високою (або, якщо хочете, без пафосу, більше широкої) — долучитися до цікавого, приємного заняття, новому дивовижному і захоплюючому світі. Для цього доведеться напружитися вам і показати вашій дитині цей книжковий світ у всій красі. Купуйте нові книги для себе та дитячу літературу для малюка, показуйте малюкові книги (до тих пір, поки він зацікавлений в цьому, не варто читати насильно, бо, мовляв, це корисно і потрібно, дитина повинна отримувати тільки задоволення від читання) і Навчіть поводитися з книгами правильно. Читайте вголос дитячі і свої книги, обов'язково хоча б частину книг зберігайте так, щоб їх було видно завжди, щоб книга стала для дитини невід'ємною частиною реальності.
По-друге, щоб навчитися читати, Дитина повинна цього Захотіти. Тут я напевно висловлю свою особисту думку і висловлюся проти методик раннього навчання читання на користь методик навчання своєчасного. В потрібний час (не варто боятися, що це відбудеться у вашої дитини ближче до шкільного випускного, це час обов'язково настане у житті дошкільника) ваша дитина сам запитає: «що це таке?» і ви таємничо повідомте: «букви» і поясніть йому, навіщо вони потрібні. І якщо ви і далі все зробите правильно і своєчасно, то від цього моменту до того, коли ваша дитина буде читати всі оголошення і вивіски поспіль пройде не так багато часу. До речі, моя точка зору аж ніяк не передбачає, що читання і букви треба взагалі ігнорувати, чекаючи, коли дитина зацікавиться ними сам. Я днями двадцять разів повторила своєму синові, тикаючому в напис «не притулятися» на двері в метро «з-з-з-з» (чому саме ця буква сподобалася йому найбільше і так і притягувала до себе його увагу разом з його пальцем). Тому не варто зневажливо дивитися на кубики з літерами, самі по собі вони абсолютно не шкідливі і не погані...
До речі, про букви...Показуючи дитині літери, не називайте їх так, як їх заведено називати, забудьте про «ес», «короткий», «ха» і «ща» (а ви, до речі, про них пам'ятали? Називайте дитині звуки, піти голосні і в міру можливостей тягніть приголосні. Взагалі Грайте зі звуками побільше: войте «у-у-у» (як ніби ви вовки в лісі), распливайтесь в усмішці «і-і-ші», широко відкривайте рот «а-а-а-а». Злегка перебільшуйте артикуляцію і ваша дитина, наслідуючи вам, навчиться правильно вимовляти звуки швидше. Так, чому ж ми проголошуємо зараз цей дивний девіз — «Геть літери!»?! Та тільки тому, що для того, щоб навчиться читати, знання літер не потрібно. Ну, подумайте самі... гарненько подумайте — читаючи останню свою книгу ви скільки разів згадували про те, що «п», це не «п», п «пе»? Тут можна провести таку аналогію — літера це ім'я, а звук-це її роль, її функція в мові. І виконувати свою функцію буква може незалежно від того, як її звати».Ну, погодьтеся, що, наприклад, регулярно та вчасно отримувати зарплату вам допомагає аж ніяк не знання імені та по батькові головного бухгалтера та його заступників
Для правильного навчання читання (до речі, як і письма) набагато важливіше розвиток так званого Фонематичного слуху, тобто вміння слухати і розрізняти звуки рідної мови. Дитина, яка правильно чує всі звуки вимовних слів, для того, щоб навчитися читати і писати, повинен навчитися співвідносити звуки і написані букви. Ну і наостанок ще один зухвалий девіз — «Геть склади!» «Чому?», — знову запитаєте ви. Тому що, як і використання букв, Використання складів анітрохи не наблизить вас до вміння читати. По-перше, розподіл слова на склади не так вже й природно, по-друге, це досить-таки складна дія (до речі, в школі цьому обов'язково навчать), по-третє, ви, до речі, впевнені, що самі робите це правильно. Набагато легше навчити дитину Складати слова зі звуків, повільно вимовляючи кожен (просто тягніть довше) і по черзі додаючи кожен наступний.
Найважливіше, що батьки повинні розуміти, що, бажаючи навчити дитину читати, ми не повинні ставати одержимими ідеєю, що наша дитина буде складати літери в слова, а слова в речення, а речення в тексти. Найважливіше в цій справі — Не техніка читання, а якість, тобто сприйняття і розуміння малюком прочитаного тексту. І пам'ятайте, будь-яка справа може стати цікавим і улюбленим, так і стомлюючої тягарем, все залежить від того, як до нього ставитися і з яким настроєм їм займатися.