«Всмоктуючий розум»

«Всмоктуючий розум» — так перевели з італійського цей введений Марією Монтессорі термін, що позначає Особливий типу мислення властивий дітям. Хоча за великим рахунком мова йде навіть не про тип мислення як такому, а про спосіб сприйняття, засвоєння інформації. Дитина, за описом Марії Монтессорі, вбирає інформацію як губка воду — швидко, повністю, і не розбираючи, що це за вода, холодна або тепла, чиста чи брудна, корисна або шкідлива, потрібна чи непотрібна і т. п.

Правомірність подібної метафори підтверджується цілим рядом прикладів, що може призвести будь-який батько, вихователь або педагог. Діти дійсно вбирають все, що бачать, чують, відчувають, все, що з ними відбувається, абсолютно не розбираючись, і не маючи для себе ніякої чіткої методики засвоєння матеріалу або плану для такого «навчання». Саме це і Дозволяє дитині навчитися практично всього того, що він вміє, у фантастично короткі терміни. Дивіться самі — всього за рік дитина з практично нерухомого кулька, здатного лише їсти, спати і криком привертати до себе увагу дорослих, виростає у маленького чоловічка, який вміє утримувати рівновагу і ходити, користуватися за призначенням деякими «дорослими» інструментами і пристосуваннями, розуміє звернену до нього мову і іноді може вимовити щось сам. Якби не ця приголомшлива особливість дитячої свідомості новонародженому людській істоті знадобилися б десятиліття щоб сісти, встати, піти і заговорити. Уявіть хоча б, які зусилля вам довелося б докласти, щоб навчитися грамотно і з правильною артикуляцією говорити іноземною мовою з нуля, та ще й маючи пристойний словниковий запас. Дітям для цього достатньо кількох років, і це при повній відсутності наочних посібників, дидактичного матеріалу, репетитора, підручників і словників.

З такого розуміння особливостей свідомості дитини слід думка про те, що життя дитини не може бути як такого заняття або уроку, Він не вчиться тоді, коли нам цього хочеться або коли ми спеціальним чином це організуємо — він вчиться завжди, для нього урок це все його життя. А це, в свою чергу означає, що Нам потрібно бути дуже уважними до того, що відбувається з нашими дітьми і навколо них.

По-перше, мова йде про необхідність організації для дітей так званої Розвивального середовища, особливо для дітей старше трьох років, коли у них загострюється потреба до пізнання. Зрозуміло, мова не йде про обладнання у себе вдома приміщення як в класі дитячого саду, але наситити простір, де перебуває ваш малюк, різними цікавими предметами, що спонукають його до дослідження і пізнання, може дозволити собі кожна, навіть сама малозабезпечена сім'я.

По-друге, не варто забувати і про те, що діти навчаються у нас не тільки рідної мови або навичкам самообслуговування, але і моделей поведінки, способів спілкування, ставлення до інших людей і життя взагалі і т. д. Багато батьків знають, що діти багато чому вчаться у них, але деякі батьки при цьому розуміють, якою відповідальністю їм це загрожує. Нам здається, що наша дитина буде ввічливим і вихованим, якщо ми сто раз повторимо йому «скажи спасибі», «вибачся» і т. п. Але це не так, і Якщо ми хочемо чогось навчити свою дитину, нам досить просто стежити за собою. Хоча це саме «достатньо» лише йдеться легко, а от досягається, на жаль, непросто. Але, повірте, якщо у вас вийде, то Ваша дитина без проблем і нарікань навчиться всьому тому, що ви йому покажете», від чищення зубів до ввічливого поводження з оточуючими.