Уроки російської мови для батьків, які хочуть стати краще

Я рада знову вітати вас на уроках російської мови для батьків, які хочуть стати краще. Днями мене дуже серйозно стурбувала тема питань у житті дитини та їх ролі у спілкуванні між дорослими та дітьми. При найближчому розгляді тема виявилася дуже ємною і цікавою. Тому пропоную вам разом зі мною замислитися над тим, які питання, навіщо і чому ми ставимо своїм дітям і, навпаки, про що і навіщо запитують вони нас. Перше засідання буде присвячене Батьківським питань, відповісти на які просто не можливо.

Одного разу я зловила себе на думці про те, що питаю собаку під час прогулянки на вулиці «Ну і куди ти пішов?! Ти в своєму розумі?!» Ця ситуація змусила мене замислитися ось про що: при всій моїй повазі до інтелектуальних можливостей тварин, собака навряд чи змогла б мені відповісти на питання, куди вона прямувала, а вже тим більше на запитання, чи вона розумі. І я подумала, наскільки часто ми задаємо один одному, і особливо дітям от такі самі питання, на які відповіді не передбачається, тому що якщо відповідати на них, то виходить або «так, я в своєму розумі» (хоча найчастіше і самому заданому питання це очевидно), або «ні, я не в своєму розумі» (так найпростіше відповісти, щоб остаточно уникнути подальших з'ясувань обставин).

В моїй голові відразу спливли всі колись почуті і опитувані мною самою:
• «ти що, дурень чи що?!»
• «не бачиш, куди йдеш?!» (чудово бачить, просто це не гарантує, що ви випадково не зіткнетеся або вам не наступлять на ногу)
• «скільки можна?» (так, так, це питання з цієї ж серії, самі спробуйте відповісти «скільки?»)
• «тобі самому не набридло?» (якщо робить, значить не набридло...)
• «ти що, знущаєшся?!» (ви хоч раз чули у відповідь «ну звичайно, знущаюся»?)

Я думаю, що таких прикладів ви й самі можете навести десятки. До речі, цікаво було б перерахувати ваші «коронні» питання, які потребують відповідей, тому що, адже ви вже розумієте, до чого я веду — від цього бажання безглуздо запитувати необхідно по можливості позбавлятися, а ворога треба знати, що називається, в обличчя. А ворог-то насправді не такий серйозний, як здається, більш того, він навіть більш ніж нешкідливий, просто добре замаскований під ці обеззброюючі питання. Так, так, за всіма цими безглуздими запитування криються лише наші емоції, зрозуміло, не позитивні. Ми задоволені, що нам не подобається чиєсь поведінку, ми сердимося, обурюємося і обурюємося, і просто не можемо, а вірніше навіть і не намагаємося, висловити свої емоції інакше, ніж цими нападками.

А давайте спробуємо... З губ вже готовий зірватися перший десант «ти що, дурень чи що?» затримайте його, порахуйте про себе до десяти і скажіть що-небудь на кшталт «Знаєш, я тебе не розумію» (. Поясни, будь ласка, чому ти так робиш!» (адже ви зовсім не хотіли образити співрозмовника, адже правда? Вам просто абсолютно незрозуміло і не подобається його поведінка).Замість «скільки можна повідомте «мені вже так набридло те, що відбувається, хотілося б, щоб це скоріше закінчилося, як би цього досягти?» (погодьтеся, адже вам важливіше добитися цього «кінця», а не отримати відповідь на питання «коли він настане»).

Коротке резюме сьогоднішнього уроку граматики таке — Намагайтеся відстежити свої власні емоції і висловити їх розповіддю або вигуком, але ніяк не щирим, а часом і просто образливим питанням, відповідь на яке ви все одно навряд чи отримаєте.

Невелика післямова. Пам'ятаю, як мені в відповідь одна мама п'ятирічного хлопчака (це вона автор горезвісного «ти що, зовсім дурень чи що?») заперечила «це що виходить, я незадоволена, але має терпіти?». Якщо вас долають подібні сумніви, уточню — я не пропоную терпіти і пригнічувати свої, можливо і цілком обгрунтовані емоції (до речі, бувають цікаво емоції необґрунтованими...), я пропоную висловлювати їх так, щоб ваш співрозмовник і почув ваше чисте обурення і обурення, а не просто образа себе. Це, може бути, виглядати буде менш ефектно, ніж крики і бризки слини, але зате конструктивніше в десятки разів, це вже точно.