Спи, моя радість, засни… (проблеми денного сну)

Перспектива укласти Олексія поспати після обіду не приводить у захват ні мене, ні мого дворічного сина. Моя подруга Олена каже, що її дочка Ганнуся, однолітка Альоші, вже давно не спить вдень, виправдовуючи це тим, що укласти дівчину в ліжко практично неможливо. Хоча невропатолог на нашому «дворічному» прийомі настійно рекомендувала післяобідній сон (хоча б 1,5 — 2 години) дітям аж до 5-6-річного віку, а якщо малюк перепрацьовують у школі, молодшому школяреві.
Поки моєму синові не вдається виграти «денну» війну за незалежність поневолених дітей від ковдри і подушки: як тільки я бачу злегка почервонілі очі і дивну задума Олексія, йому доводиться капітулювати під натиском моїх чіпких рук і відправлятися в ліжко.

Чим молодша дитина, тим вище його потреба в сні. Пам'ятаєте таку табличку, що висить, напевно, в кожній поліклініці: новонароджений — сон 19 годин на добу, 3-5 місяців — 17 годин, 6-8 місяців — 15 і далі по низхідній. Лише до 7-ми років сон дитини починає носити однократний характер, та й то не завжди.
Відомо, що дітям до 3-х місяців краще спиться відразу після їжі, часто вони навіть засинають прямо біля грудей. Пізніше картина змінюється: ситий шлунок починає активувати всі процеси організму, і сну ні в одному оці»! Потреба у відпочинку з'явиться десь хвилин через 15-20, у немовляти з півроку — через півгодини-годину. Ось тоді і слід починати його укладати, якщо при цьому дитина просить пляшечку або груди, то це зовсім не означає, що він знову зголоднів. Просто так йому психологічно комфортніше.
Критичним віком для мого сина став період 1,5 років. Приблизно в цей час багато дітлахи переходять з дворазового денного сну на одноразовий, що далося нам не просто. Важливу роль у налагодженні процесу зіграли «традиції», вироблений стереотип відходу до сну: обід — казка — легкий масаж — мамин поцілунок — сон.
Не варто думати, що якщо дитина полежав у ліжку 10-15 хвилин і не заснув, то спати йому не хочеться. А раз так, то не потрібно безглуздо валятися в ліжку! У 1,5 — 3 роки, на думку фахівців, малюкові потрібно на засинання близько години, а в 4-6 років — біля 30 хвилин. До того ж «порожнє» лежання в ліжку зовсім не таке «порожнє»: у будь-якому випадку дитина відпочиває.
Кращий спосіб переконати малюка в необхідності денного сну — прилягти поруч з ним самій. Дитина швидко заспокоюється і бачить, що стереотип «вдень сплять тільки малюки», на ділі розвіяний дорослої мамою.
Приготуйте місце і для улюбленої іграшки малюка, нехай йому не буде самотньо навіть уві сні. Часто діти погоджуються «трохи полежати» разом з іграшкою, якщо мама каже, що це піде на користь маленького ведмедика чи ляльці.

Оберігайте дитячий сон: завісьте штори, щоб його не будив сонячне світло, зробіть тихіше телевізор (краще його взагалі вимкнути, поки дитина не засне), покладіть в головах подушечку-саше з м'ятою або валеріаною.
Хоча, немає правил без винятків — якщо на те є причина, малюк може зрідка і не поспати вдень. Ви ж не позбавите улюблене чадо довгоочікуваного походу в зоопарк лише тому, що це зіб'є його режим дня?