Сензитивні періоди в розвитку дітей

Напевно, я не відкрию страшної таємниці, якщо повідомлю, що працюю з дітьми за Методикою Марії Монтессорі, і, нарешті, я дозріла до того, щоб написати що-небудь про методі, прихильником якого я є.

Однією з найважливіших причин мого особистого інтересу до цієї філософії та методикою (крім того, що мені близькі її принципи) було те, що Основою концепції Монтессорі стали серйозні дослідження і наукові розробки лікаря і педагога (в одному обличчі). Одним з найважливіших спостережень на шляху розуміння особливостей дитячого розвитку було виявлення в житті дитини періодів особливої сприйнятливості до тих чи інших проявів життя, видами діяльності. Ці періоди найбільш інтенсивного розвитку того чи іншого аспекту психічної життя були названі сензитивними періодами.

Існування сензитивних періодів служить тому, щоб дитина мав принципову можливість придбати внутрішньо необхідний йому досвід — знання, навички, уміння, способи поведінки та емоційного реагування. «Людині ніколи більше не вдається так легко опанувати деяким знанням, так радісно навчитися чому-небудь, як у відповідний сензитивний період» (Марія Монтессорі «Допоможи мені зробити це самому»).
Наведу приклад: наприклад, дитина проходить сензитивний період розвитку рухів і дій. Це означає, що найбільш сильний поштовх до розвитку на даному віковому етапі отримує його здатність до руху, дитина, маючи для цього можливості, буде вдосконалювати свої здібності до утримання рівноваги, координації рухів, зміни положення тіла в просторі, буде тренувати м'язи рук, ніг і всього тіла і т. п. Це означає, з одного боку, те, що саме цю потребу вкрай необхідно допомогти дитині реалізувати для найбільш успішного розвитку його здатності до руху та дії. Але з іншого боку, це означає, що саме через цю діяльність можна сприяти розвитку і багатьох інших здібностей дитини, наприклад (як мінімум) задіявши рух, розширити словниковий запас дитини словами «бігати», «стрибати», «право», «ліво» і т. п.

Якщо використовувати можливості відповідного сензитивного періоду, то дитина навчиться багато чому без будь-яких зусиль з його боку, і з вашої сторони знадобиться лише одне зусилля — не заважати йому і створити для нього можливості тренуватися і розвиватися в тому напрямку, що йому зараз потрібно. Якщо можливостями, які дає проходження дитиною того чи іншого сензитивного періоду, не скористатися вчасно, то все ті ж навички, вміння, знання і здібності, звичайно, зможуть ще у дитини з'явитися, але для цього йому знадобляться серйозні зусилля.

Щоб глибше зрозуміти саму сутність цього явища, наведу основніОсобливості сензитивних періодів:

· Сензитивні періоди Тривають певний час і проходять безповоротно — незалежно від того, вдалося чи дитині повністю скористатися умовами для розвитку яких-небудь зі своїх здібностей

· Ззовні неможливо вплинути ні на час, ні на тривалість сензитивних періодів

· Сензитивні періоди Універсальними в тому сенсі, що вони виникають у ході розвитку всіх дітей, незалежно від раси, національності, темпів розвитку, геополітичних, культурних і т. п. відмінностей

· Вони Індивідуальні, якщо мова заходить про час їх виникнення і тривалістю у конкретної дитини

· Протікання кожного сензитивного періоду характеризується: більш або менш Повільним початком (яке помітити досить важко), Етапом найбільшої інтенсивності (який спостерігати найбільш просто) і більш або менш Пологим спадом інтенсивності

У наступних статтях я детальніше розповім про тих сензитивних періодів, які виділила в розвитку дітей Марія Монтессорі, до них відносяться сензитивні періоди:
• сенсорного розвитку
• розвитку мовлення
• розвитку рухів і дій
• інтересу до дрібних предметів
• сприйняття порядку