Рахіт: ми його не допустимо!

Опубликовано:

Вважається, що цьому захворюванню особливо схильні діти, народжені восени і взимку. Чому ж лікарі однаково підходять як до «зимових», так і до «літнім» діткам в профілактиці рахіту? Чи дійсно його ознаки можуть призвести до серйозного захворювання? Як захистити малюка від цієї напасті?
Особисто у мене з рахітом відносини дуже складні. Наслишавшись про цієї страшної хвороби, я все намагалася самостійно розгледіти рахітичні ознаки у своїй рано почала ходити дочки. Мені все ввижались ніжки колесом, враховуючи розбіжність черепних швів і два незакритих джерельця на головці дівчинки.
Коли ж первинні ознаки рахіту стали виявлятися у сина, я, навпаки, пам'ятаючи доньку, несерйозно поставилася до застережень, вважаючи, що все це тимчасові дитячі хвороби, які дитина переросте з часом. Тим не менш, вітамін D ми справно пили, на свіжому повітрі гуляли — ось, мабуть, і все «лікування».
Ризикувала я здоров'ям своїх дітей в обох випадках? Можливо. З одного боку слова лікаря кілька насторожують, з іншого — виникає питання, а чи не є це перестрахуванням себе, оскільки подібні діагнози виставляються дітям суцільно й поруч.
Рахіт — захворювання дітей молодшого віку, що проявляється демінералізацією кісткової тканини і ураженням нервової системи, його причиною є порушення обміну речовин (фосфорно-кальцієвого обміну), а не тільки дефіцит вітаміну D, як вважають багато.
Дефіцит цього «вітаміну сонця» може бути викликаний недостатністю його синтезу в шкірі внаслідок «сонячного голодування», тобто малого часу перебування на сонечку; недоотримання вітаміну D з їжею; недоношеність, оскільки найінтенсивніший період надходження мінералів в організм плода — останні два місяці вагітності; погане засвоєння вітаміну D у дітей із захворюваннями ШКТ рахіт зустрічається найбільш часто; ендокринні порушення; отруєння небезпечними елементами (свинець, хром, стронцій і ін).
Деякі мами, подібно мені, намагаються розпізнати рахіт самостійно, грунтуючись на підвищеній пітливості дитини або викривлення ніжок. Але ці ознаки можуть свідчити лише про високій температурі в приміщенні або раннього початку ходіння. Тому в ідеалі діагноз «рахіт» може бути поставлений тільки лікарем і лише після проведення ряду досліджень (визначення рівня кальцію і фосфору, а також вітаміну D в крові, рентгена або УЗД кісток, добового виведення кальцію і фосфору з сечею), що практично ніколи не проводиться, і лікар змушений перестраховуватися, призначаючи малюкові противорахитичне лікування. Умовно захворювання можна розділити на три ступені:Легкий (I) — слабко виражені симптоми, переважно з боку нервової та м'язової систем, а також невеликі розлади кісткоутворення, які не відразу помітиш. Початковий період триває близько 1-3 міс. І найбільш виразно виявляється у дітей у віці 3-6 міс. Дитина стає неспокійною і полохливий, порушимо і тривожний — здригається уві сні, від гучних звуків або яскравого світла, погано засинає, а сон поверховий. Хоча всі ці прояви з боку нервової системи можуть бути пов'язані з багатьма «дитячі» проблеми.У малюка надмірне потовиділення, яке може супроводжуватися опрелостями або пітницею, синдром «мокрої подушки» (голівка сильно потіє, пот у свою чергу, дратує шкіру, малюк треться головою об подушку, чого поступово на затилочке з'являються залисини.), під час сну помітно його прискорене дихання, потім розріджується стілець, а до самого кінця початкового періоду може з'явиться невелике розм'якшення кісток, що можна помітити по податливість країв великого тім'ячка.
Середня (II) — починається після півроку життя за умови, що початкова стадія була пропущена. До нервово-м'язових розладів приєднуються невеликі, але чітко виявляються деформації з боку кісток, з'являються функціональні (тобто не патологічні) відхилення в роботі внутрішніх органів (ШЛУНКОВО-кишкового тракту, серця і судин, системи дихання).Симптоми поступово наростають: все більше розм'якшуються кістки (краю великого тім'ячка починають «розходиться», а його розміри не зменшуються, а збільшуються, закриття джерельця відбувається пізно — до 1,5-2 років і пізніше), з'являється загальна слабкість, знижується тонус зв'язок і м'язів, чому животик стає распластанним («жаб'ячим»), погіршується травлення (що може проявлятися як запорами, так і проносами), знижується апетит, малюк погано набирає вагу, блідне шкіра, розвивається анемія, пізно прорізаються зубки.
Загальна ослабленість може призвести до невеликих відставань у розвитку: дитина неохоче перевертається, не бажає сідає, не вміє самостійно сидіти, більш ранні досягнення згасають, а то і зовсім зникають.
Важка (III) — в даний час зустрічається дуже рідко, супроводжується яскравими змінами з боку суглобів, кісток і м'язів, а також внутрішніх органів. З'являється характерна «квадратна форма голови: плоский, як би зрізана потилицю, розвиваються лобові і потиличні горби, западає перенісся, з'являється так званий «олімпійський» лоб (надмірно опуклий, що нависає), деформується грудна клітка, кістки тазу, викривляються ноги, збільшуються печінка і селезінка.
Але не все так страшно (ми не говоримо тут про останній «запущеній стадії рахіту): з самого початку лікування стають помітні поліпшення. Спочатку сходять на немає неврологічні розлади, потім нормалізується робота внутрішніх органів, хоча м'язова гіпотонія і деформація скелета зберігаються на більш тривалий час, але, тим не менш, теж корректируеми.