Один вдома… Будинку? Один?!!!

Пам'ятаю, як перший раз залишала доньку вдома одну. Їй було тоді 3,5 року. (У Штатах, де дітей не можна
залишати без нагляду до 12 років, я вже потрапила б під статтю). Вона хворіла, тому в садочок не пішла, на вулиці дуже сильно мело, а мене «притиснуло» сходити в магазин. Після довгого інструктажу (напевно, він був довшим, ніж сама моя відлучка), я з неспокійною душею і кричущої совістю чмокнула кирпатий доччині ніс і закрила двері.
Всю дорогу до магазину і назад (в загальній складності «похід» зайняв не більше 20 хвилин) в моїй уяві малювалися картини стоїть біля дверей і плаче крихти. Я кулею примчала додому, тремтячими руками відкрила двері, і з порога мене буквально накрила хвиля... тиші. Це мене насторожило, якщо не сказати, налякало, тим більше що дочка навіть не вийшла мене зустріти. «Ліка!» — голосно покликала я. «Я тут, мамо! Малюю...» — долинуло з дитячої.

Тепер підростає син, і я знову думаю: з якого ж віку можна залишати малюка одного, як підготувати його до цього «події», як зрозуміти, чи готовий малюк до цього морально?
Думаю, що ні на один з цих питань немає однозначної відповіді. Є діти, які в 4 роки здатні довгий час не страждати на самоті, а їх розсудливість і відповідальність дозволяє не потребувати постійної опіки батьків. Інших же і 8 років страшно навіть на кілька хвилин залишити без нагляду. Все залежить від темпераменту і характеру дитини і вас. Якщо ви не збираєтеся опікати дорогоцінне чадо до весілля і після неї, то потрібно дозволяти йому бути самостійним.
Але, як і все інше, так і самостійність треба видавати «гомеопатичними» дозами, тобто привчати до неї поступово. Наприклад, влаштуйте для себе «мамин годину»: не йдіть з квартири, але створіть ситуацію, коли малюкові надана повна свобода дій — прийміть ванну або трохи поспіть. Так ви побачите, як малюк зможе розпорядитися цією «свободою».

Окрема розмова — харчування дитини, коли він знаходиться вдома. Цей момент теж вимагає підготовки: дозволяйте малюкові «господарювати» на кухні, тим більше що дітям дуже подобається це робити. Він з радістю приготувати вам корявенький бутерброд, наллє сік, вимиє фрукти, підігріє суп. Зате ці навички не дозволять йому залишитися голодним, коли дорослих немає вдома.
Але ось вчити маленьку дитину самостійно користуватися плитою я б не стала. Краще залишати в термосі гарячу готову їжу, в крайньому випадку, навчити дитину розігрівати обід в мікрохвильовій печі.

Отже, підготовка пройшла успішно, і ви вирішили залишити малюка вдома. Підготуйтеся до того, що перший раз — «найважчий». Це все одно, що пройти по мінному полю. Перестаньте нервувати, хоча б зовні! Перш за все, саме ви повинні повірити в те, що ваше чадо досить доросле і з усім впорається.
Краще не плануйте на перший ж день вашого «вільного життя» важливих справ — все одно нічого не зробите! Як тільки зачиняться двері, швидше за все вам, як і мені, уява намалює купу картин про події у вашу відсутність. І ці фантазії страшніше будь-якого фільму жахів, навіть якщо ви телефонуєте додому кожні 20-30 хвилин, щоб дізнатися, як справи.
Починати краще з нетривалих поїздок на 20-30 хвилин, поступово збільшуючи час «розлуки». Особливо добре, якщо ваш малюк вже розуміє час або може орієнтуватися по годинах. Тоді можна сказати дитині, у скільки ви повернетеся. І неодмінно виконайте обіцянку.
І ще одне: намагайтеся завжди бути вдома, коли дитині пора спати. Багато діти легко переносять годинні розставання з батьками, але засипати на самоті бояться.

Якщо після повернення ви застанете малюка переляканим і заплаканим, на деякий час відкладіть спробу привчання до самостійності. Пограйте в рольові ігри, де улюбленої іграшці доведеться залишитися вдома одного. Нехай малюк розповість, чим вона буде займатися, в що грати. Особливо важливо, щоб дитина промовив свої страхи. Через пару тижнів повторіть спробу залишити малюка одного.
Не сваріть малюка за влаштований ним у вашу відсутність безлад. Залишившись на самоті, діти задовольняють свою цікавість і часто грають з «дорослими іграшками», наслідуючи діям батьків.

Вам ще не раз доведеться побачити, прийшовши додому, що ваші тіні розмазані по мордашке улюбленої дочки, синку використовує в якості кульок для стрільби кулькові рум'яна, а на дзеркалі помадою від Діор написано «Мамуля! Ми тебе любимо!» Ніж лаятися, краще проявіть максимум тактовності і оцініть їх кмітливість. І на всякий випадок приберіть подалі дорогі речі.
Обов'язково проведіть дитині «інструктаж» про правила поведінки у вашу відсутність. Дитина має чітко засвоїти ті речі, яких робити не можна ні за яких обставин.

— Відчиняти двері стороннім (можливо, взагалі нікому). Це правило має поширюватися завжди, навіть коли батьки вдома — двері повинні відкривати тільки дорослі.
— Повідомляти незнайомим людям (наприклад, телефонує по телефону), що дитина знаходиться вдома один.
— Висовуватися або кидати що-небудь з відкритого вікна або балкона (Вам взагалі краще завбачливо закрити великі вікна і поставити спеціальні блокувальні засувки).
— Включати електропобутові прилади.
— Поясніть дитині в яких випадках потрібно терміново дзвонити вам або кликати на допомогу. Залиште біля телефону список «чергових» номерів (робочий, мобільний ваш і татів, телефон бабусі і т. д.) навіть якщо малюк знає їх напам'ять.
Можливо, ви додасте до цього списку щось своє.

І останнє: НІКОЛИ не лякайте дитину всякими буками, будинковими та іншою нечистю, яка причаїлася в кутку і наказивающей неслухняних діток. Коли прийде час залишити малюка одного — намучитесь його переконувати.