Коли апетит приходить під час їжі

«Машуля, сонечко, ну з'їж ще ложечку!» — мама марно намагається засунути в рот однорічної Маше ложечку каші. Але захист міцна, як броня, рот не розтиснути ні за що!

«Кому сказала — їж!» — мамине терпіння закінчується. Але цей маленький Сталін в намисті, домашній тиран, ні за що не хоче проковтнути ненависну кашу. «Не вийдеш з-за столу, поки все не з'їси!» — в запалі мама забуває навіть про режим дівчинки, якій вже пора вирушати на денний сон. «Будь ласка, залишусь тут жити!» — всім своїм виглядом демонструє Маша і раптом, скорчив забавну пику, вибухає гучним ревом... Знайома картина, чи не правда?

Дивно, але коли малюк не хоче їсти, останнє слово завжди залишається за ним не помічали? Чим більше мама наполягає, тим гірше їсть дитина, хоча турботливий батько переживає, що у дитятки погіршився апетит, і воно не доїдає.

Ось у «немовлят», здавалося б, все ясно: якщо малюк зробив кілька глоточков і з незадоволеним плачем відвернувся, то на це є ряд причин (ріжуться зубки, нежить, утруднює смоктання, стоматит, початок інфекційного захворювання або не сподобався смак молока, якщо мама напередодні балувала себе чимось смачненьким зразок квашеної капусти).
Як же бути з дітьми постарше? Наприклад, коли малюк на другому році життя раптом починає менше їсти? Головне тут — не турбуватися: жодна дитина, якщо він хоче їсти, не відмовиться від їжі. У чому ж причини небажання?

Коли дитина перестає інтенсивно зростати (десь 14-15 міс.), він перестає і споживати їжу в колишньому кількості — організму цього вже просто не потрібно.

Якщо у 2-3 роки дитина раптом почав відмовлятися від каш або молочних страв, в цьому теж немає нічого дивного. Подивіться на себе: вчора ви хотіли гострого, сьогодні солодкого, а завтра «що хочу, сама не знаю чого»... Так чого ви дивуєтеся, якщо знову намагаєтеся нагодувати дитину гречкою, яку він їсть вже три місяці на обід і вечерю для «підвищення гемоглобіну»? Запропонуйте дитині що-небудь новеньке, а повернення до каш трохи пізніше цілком можливо.
Як правило, старші дошкільнята і школярі починають їсти краще, але тут з'являються інші проблеми, пов'язані з наявністю хронічних захворювань, що знижують апетит, нелюбов'ю до «казенної» їжі, відсутністю контролю з боку батьків, неправильною організацією режиму харчування або психологічним дискомфортом дитини за столом. Тому необхідно знайти причину поганого апетиту.

Постарайтеся встановити режим харчування: дитина повинна сідати за стіл в певний час і не раніше ніж через 3 години після попереднього прийому їжі (і ніяких перекусів!).
Час перебування за столом теж повинно бути обмежено (приблизно 20-30 хвилин), не слід допускати і квапливості в їжі.

Обстановка за столом надзвичайно важлива: тут не допустимі вмовляння або грубі окрики, зауваження на рахунок поведінки або обговорення пустощів. Для цього є свій час, а обід присвятіть обіду з терплячими і веселими батьками.

А тепер зізнайтеся: ви самі їсте страви, які вам не подобаються? Може, перестанете класти в борщ ненависну вашому чаду капусту? Навіть самим маленьким потрібно надавати право вибору: ласкаво запитаєте, що малюк хотів би сьогодні з'їсти на обід. Якщо він відмовляється від запропонованої страви, сприймайте його думку спокійно.

Дітей часто радує не тільки смак, але і зовнішній вигляд їжі: є безліч рецептів оригінально оформлених страв дитячого меню. Наприклад, ось такі.

Викликати апетит може і спільне приготування їжі: дитина не забуде спробувати ту кашку, яку сам насипав в каструльку або пиріжки, які сам ліпив (нехай навіть вони схожі на хворого крокодила).

Повчите правилами поведінки за столом ляльок або інші улюблені іграшки дитини: посадіть їх за стіл, розставте тарілочки, нехай малюк з вашою допомогою пояснить їм, як потрібно тримати ложку, користуватися серветкою і т. д. В такій грі малюк сам навчиться манерам, та ще й вас потім буде повчати!