Дитяче Я САМ! – Як потрібно діяти батькам

Ідеальним поведінкою батьків, які хочуть виховати у своїй дитині самостійність, уникаючи при цьому розгрому, що досягає масштабів катастрофи, допомога дитині без зобов'язання брати все на себе. Але як же це зробити?

Як показує досвід мудрих батьків — досить складно: малюка ж так хочеться захистити від суворої правди життя. Але виведений простий закон виховання самостійності: Не треба робити за дитину те, що він здатний зробити сам.
Звичайно, такий підхід збільшить і ваші, і крохини «енергозбереження». Безперечно, такий підхід розтягнутий у часі. Але у вихованні дітей немає експрес-методів: все треба робити обдумано, системно і поступово. Тіштеся тим, що і сили, і час будуть витрачені не даремно.
Для початку визначте коло того, що дитина вже вміє робити сам, а чого йому ще треба навчитися.

Ось ви кілька місяців годували малюка з ложки, потім він несподівано сам потрапив ложкою в рот — і понеслося! Вийшло! Значить, можна спробувати проявити самостійність в чомусь іншому! І ось вже чіпкі рученята тягнуться за кухонним ножем!
Мудрі дорослі повинні дозволити малюкові експериментувати, але створити безпечну ситуацію для експерименту, контролюючи не стільки дії дитини, скільки простір навколо нього. Вони повинні дозволити малюкові відбігти від себе на декілька кроків, але не дати пропасти з виду, дозволити колупати кашу ложкою, але прибрати за межі досяжності (а краще і за межі видимості, ніж), допомогти пролізти під столом і т. д. Оскільки процес становлення самостійності завжди вимагає активної присутності дорослих. Тоді у малюка складеться вірний погляд «Я великий. Я сам. Але ми разом».

Навіть якщо ви дуже зайняті і страждаєте від браку часу, не відмовляйте дитині в допомозі: якщо малюк звернувся до вас, значить, він не може вирішити цю проблему самостійно.
А якщо ви, поспішаючи на прогулянку, похапцем кидаєте малюкові: «Взувайся сам! Давай швидше!», то ображена неувагою малюк може просити допомоги лише потім, щоб ви звернули на нього увагу. Тому важливо дотримуватися золотої середини, не чинячи тиску на дитину і допомагаючи йому власним прикладом.
Спробуйте застібати ґудзики по черзі: один ви, іншу ваш малюк, разом заправляти постіль (і дитячу, і свою), разом накривайте на стіл (нехай навіть для цього вам доведеться придбати пластиковий посуд). По-перше, це здорово, що ви всі будете робити разом, по-друге, так дитина буде відчувати значимість своєї допомоги для вас, по-третє, це чергові кроки у становленні його самостійності і, нарешті, по-четверте, спостереження за вами допоможуть дитині в навчанні правильності і точності рухів куди більше, ніж постійні стусани і докори.

Зрозуміло, не можна пускати все на самоплив і давати дитині більше самостійності, ніж потрібно. Було б нерозумно і невиправдано, якщо б наші три-чотирирічні малюки самі вибирали собі продукти на обід, розклад дня і т. д. Але залишати право вибору за дитиною потрібно завжди. Просто обмежте цей вибір тими варіантами, які найбільш прийнятні.
Такий підхід носить назву «вибір в рамці». Наприклад, не питайте, що малюк буде їсти і чи є взагалі, а відразу позначте позицію запропонованим вибором: «Ти будеш їсти суп або кашу?»
Те ж саме з самостійністю: не читайте дитині повчань з приводу неприбраних іграшок або небажання одягатися. Запитаєте: «Ти прибереш іграшки зараз або після прогулянки?», «Що ти одягнеш: куртку або светр?» Такі питання ставлять рамки, але в той же час залишають за дитиною вибір.

Частіше говоріть дитині, що ви його любите. Завжди, в будь-якій ситуації. Це ж дійсно так, і ви любите чадо незалежно від того одягнувся він сам або з вашою допомогою, він прибрав іграшки чи ні.
Частіше хваліть малюка, просіть його допомогти вам, називайте улюбленим помічником і не забувайте дякувати. Давайте зрозуміти, що його допомога вам неоціненна, що без неї ви б не впоралися. Якщо результат цієї «допомоги» вже дуже страшний, все одно похваліть його, хоча б за старання.

Наш син, як тільки йому виповнилося півтора року, забрав з моєї тарілки вилку (зазвичай ми вечеряємо всією родиною) і спробував є сам. На всі мої спроби забрати у Альоші цей «небезпечний гострий предмет» він відповідав нестямним криком і размахиваниями руками, чим ще більше викликав моє невдоволення і побоювання. Довелося обзавестися спеціальним столовим набором для малюків. З тих пір син спокійно їсть «як великий», правда, дитячої виделкою з закругленими зубцями.
Без проблем ми впоралися і з небажанням сина прибирати за собою машинки, які перед сном зазвичай залишалися розкиданими по підлозі. Одного разу тато приніс йому підвісну кошик для іграшок з поличками і сказав, що тепер це буде гараж, як у нашої справжньої машини. Син дуже зацікавився і тепер охоче складає туди всі машинки, часом навіть без нагадування.
Так що обзаведіться терпінням і вперед — на розвиток самостійності!