Дбаємо про молочні зубки

Опубликовано:

Напевно, ви здивуєтеся, але піклуватися про малишових зубах необхідно з самого народження. Як? — запитаєте ви. — У новонародженого ще ні зубів! Звичайно, ви праві, але згадайте, скільки проблем буває з дітьми, коли зуби у них ще тільки в проекті, тобто в стадії прорізування.
Як тільки малюк починає себе дивно вести (нервує, без приводу пхикає, у нього піднімається температура, він постійно вимагає груди, то відмовляється від неї, тре кулачками ніс і щоки), то нехай йому хоч місяць від народження, але у педіатра відразу закрадається думка, що у дитини скоро будуть зубки. Вітаю вас! Точніше, співчуваю... Цей період прорізування зубів може тривати довго (іноді навіть більше півроку) і часто супроводжується проблемами зі стільцем, діатезом, шкірними висипаннями, примхливістю, плаксивістю та іншими «принадами» життя.
Течуть слюні? Здається, що їх вистачить на всю систему зрошення? Рясне слюноутворення з-за
роздратування нервових закінчень є найбільш ранньою ознакою «прокльовування» зубів і починає проявлятися за кілька місяців до реального «сходів». Щоб слина не дратувала шкіру, витирайте (а точніше промакувати) мордочку м'якою серветкою, змащуйте дитячим кремом або пантенолом.
Зіпсувався стілець? Це не вимагає спеціального лікування, хоча всмоктуваність кишечника значно порушується.
Висип і діатез? Малюк сам постійно дратує свою шкіру — чухає щічки, тре ніс, розмазує слину. Псується стілець — реагує і шкіра.
Знижується апетит? Малюк відмовляється від прикорму? У піки прорізування у малюка, крім неприємних відчуттів, ще й знижується смакова чутливість. Не намагайтеся всіма силами впихнути в дитя ложку-другу. Як тільки малюк перестане відчувати неприємні відчуття, апетит знову з'явиться.
Як допомогти?У такі періоди лікарі не рекомендують прикладати до ясен болезаспокійливі таблетки і зловживати сиропами типу Панадола або Нурофена, оскільки організм «зубного» дитини особливо чутливий до різного типу алергенів.
Щоб допомогти дитині заспокоїтися запропонуйте йому пожувати зубні кільця (особливо наповнені водою), які попередньо можна охолодити в холодильнику близько 15 хвилин, або помасажувати ясна марлевим тампоном, намотаним на палець і змоченим у холодній воді.

Коли починати чистити зуби? Тут стоматологи єдині — з першого ж дня після їх прорізування. Зрозуміло, спочатку без використання зубних паст і щіток. Рекомендується щодня стерильним бинтом протирати малишові зубки, потім використовувати силіконову насадку на палець, а після двох років, коли у дитини в роті з'явиться весь «молочний арсенал», придбати першу щітку і спеціальну дитячу пасту.
Слід полоскати рот після чищення? Мене батьки завжди вчили, що рот потрібно ретельно промити, щоб змити залишки пасти. Проте останнім часом стоматологи рекомендують прямо протилежне — не полоскати рот водою після чищення, а просто спльовувати піну, щоб корисні речовини з пасти залишилися на зубах і яснах. Вважається, що при полосканні рота з однаковою ефективністю можна використовувати як копійчаний зубний порошок, так і найякіснішу пасту, оскільки вода змиває все найцінніше. Полоскати рот треба після кожного прийому їжі, а чистити зуби прийнято два рази в день.
Ось тут знову виникають розбіжності з загальноприйнятими нормами: чистити зуби слід не з самого ранку після пробудження, а після сніданку і після вечері.
Коли йти до стоматолога? Перший огляд проводиться в рік на наявність яких-небудь захворювань порожнини рота. Але вже у віці двох-трьох років у дитини може з'явиться карієс, тому з цього віку візит до стоматолога повинен стати регулярним з періодичністю два рази на рік.
Для таких крихіток зазвичай використовують лікування зубів без бормашини. Наприклад, сріблення. Але великим недоліком даного виду лікування є те, що воно ефективно лише при поверхневих формах карієсу, а на місці дії солей срібла (якщо є ураження) залишаються темні плями, які, щоправда, згодом можна висвітлити спеціальним і світловідбиваючими матеріалами.
Часто при поверхневих ураженнях зубів замість сріблення використовують покриття фторлаком.
Є ще один дуже дієвий спосіб профілактики — герметизація складок емалі: вони заливаються спеціальним матеріалом, що проникає в усі потаємні місця емалі, яка стає гладкою, рівною, а ймовірність виникнення карієсу зменшується в рази! Крім того процедура не тільки ефективна, але і скоєно безболісна.
Зуби прорізаються не вчасно?
Несприятливі фактори, які діють на організм малюка, можуть гальмувати поява зубів: недоношеність, загальна ослабленість, часті вірусні інфекції, рахіт, недобір ваги і т. д.
Вважається, що у здорових дітей пізнє прорізування зубів пов'язане зі спадковістю. Втім, ті ж гени можуть обдарувати малюка зубами раніше терміну. Часом трапляється і таке, що новонароджений тільки з'явившись на світло блищить білозубою посмішкою з одним або декількома зубами. Раніше «зубастость» вважалася поганою прикметою: у Новій Гвінеї такого дитинку приносили в жертву богам, оскільки вважалося, що він може принести прокляття всьому роду. Однак пізніше було доведено, що в ранньому прорізуванні зубів немає нічого небезпечного чи лиховісного.
Чому верхній край молочних зубів не рівний, а хвилястий?
У молочних зубів краєчок буває не рівний, а у вигляді красивої хвилі. З часом ця хвилястість згладжується, краєчок переться при жуванні, і це норма. А ось якщо емаль стоншена, «гофрований» на самих різцях, то це повинно насторожити маму: такий вид зубна емаль набуває внаслідок нестачі кальцію, недостатності харчування малюка, вживання лікарських препаратів (особливо шкідливий тетрациклін) або захворювань.