«Ябеда-корябеда, турецький барабан!»

Багато дітей люблять скаржитися, і багато дорослі так люблять кидатися на допомогу малюкам, будувати і відчитувати всіх, тішачи власне самолюбство і пишаючись тим, які вони молодці і як здорово вони допомогли своїй дитині, і як вони готові всіх навколо порвати за свого малюка.

В самій по собі ідеї розповісти батькам, вихователю, вчителю, іншим дорослим про те, що з тобою сталося, є безліч як позитивних, так і негативних аспектів. В тому, що дитина готова поділитися своїми почуттями саме з вами і чекає вашої підтримки і участі, нічого поганого немає. Однак якщо переборщити, то малюк своє бажання про все «настукати» зайде надто далеко по стежці до зОбственной невпевненості і залежно від сильного дорослого, який супергерой прийде вчасно і вирішить всі його проблеми.

Найчастіше Діти вчаться ябедничати у інших дітей або, самі випадково використавши подібний спосіб вирішення проблем, раптом помічають, що це чудово діє. Щоб такого не сталося дорослі насамперед повинні бути Одностайні і послідовні. Зараз поясню, що я маю на увазі. Якщо мама вважає, що на сьогодні малюкові вже досить мультиків, і ображений дитина йде скаржитися папі в надії продовжити своє задоволення, то найбільш правильним дією з боку папи буде повідомити, що почуття ображеної дитини йому, звичайно, зрозумілі, але він сам згоден з мамою і мультиків на сьогодні і справді достатньо. Як ви бачите на цьому простому прикладі, Два важливих моменти: обов'язково Поспівчувати малюкові, щоб він відчув себе не просто отшитим вами, а саме понятим, і при всьому розумінні Проявити послідовність в поведінці і не суперечити іншому дорослому, на якого вам прийшов скаржитися дитина. Навіть якщо ви не згодні і вважаєте виявлену чоловіком, бабусею і т. д. строгість зайвою, не давайте цього зрозуміти дитині, це тонке місце — Відмінна лазівка для маленького маніпулятора, який з легкістю побудує на ваших розбіжності така поведінка, що дозволить йому завжди добиватися свого. Краще обговоріть між собою потім те, в чому ви були не згодні і постарайтеся домовитися і прийти до компромісного рішення на майбутнє.

Якщо ж мова йде про випадки, коли одна дитина скаржиться на іншого, тут принциповими є дещо інші моменти. В першу чергу дуже важливо показати дитині, що Ви анітрохи не зацікавлені в тому, щоб вам на когось «стукали». При цьому важливо розуміти, що, заохочуючи дитину в його скаргах на інших, ви служите йому дуже погану службу, «ябеда» в дитячому колективі буде мати дуже багато проблем на свою голову. Але, зрозуміло, я не кажу про те, щоб просто демонструвати свою байдужість, ні в якому разі,Уважно вислухати обов'язково, проявити участь і розуміння, головне, не перестаратися, не «потирати ручки», бажаючи почути чергову історію. І другий важливий момент — мАлишу потрібно показати іншу модель поведінки, а саме вказати йому на можливість та необхідність вирішувати свої проблеми самотужки. Повідомте дитині щось на кшталт: «Так, я розумію, Вася тебе образив, але я не можу вирішити проблему твоєї образи на нього, підійди до нього сам і скажи, що тобі неприємно». Зрозуміло, я зараз не кажу про те, щоб ви просто байдуже послали дитини під девізом «вирішуй свої проблеми сам, малюк», природно, ви можете допомогти дитині, якщо він соромиться або не вирішується сам озвучити іншій дитині свої почуття. Але Ні в якому разі не вирішуйте проблему за вашого малюка, підійшовши до Васі і повідомивши йому або, що ще гірше, його батьків, все, що ви про нього, а заодно і про них думаєте. Ваша дитина повинна обов'язково хоч щось зробити на шляху вирішення своєї проблеми, хоча б постояти поруч і озвучити свої почуття іншого, запропонувати альтернативне рішення (вибачитися, пожаліти, вирішити питання і т. д.) виниклої проблеми і розібрати ситуацію можете і ви, оскільки дітям це ще важко самим.

Дуже Важливо, щоб дитина вам довіряв, сподівався на вашу підтримку і допомогу, але він ні в якому разі не повинен думати, що може прийти і просто звалити на вас свої незручності і труднощі, інакше ви ризикуєте тим, що будете до кінця життя вирішувати всі його проблеми. Навіть якщо ви скажете, що вас це влаштовує і по-вашому саме так і повинно бути, подумайте хоча б про те, хто прийде вам на зміну, коли вас не стане...

Отже, покажіть малюкові, як ви цінуєте його довіру вам, але не заохочуйте його скарг, проявіть співчуття і розуміння, але дайте зрозуміти, що ви не маєте намір вирішувати його проблеми і навчіть при вашій необхідної допомоги і підтримки вирішувати свої проблеми самотужки.