Хто живе у шафі?

У малюків дуже розвинена фантазія. Ніхто не буде сперечатися, що це прекрасно. Але що робити, якщо уява розігралася настільки, що дитина боїться спати в темряві, Не хоче один залишатися вдома, тому що всюди бачить жахливих чудовиськ, тягнуть до нього свої лапи?
Основна методика — це програти свій страх показати малюкові шляхи вирішення проблеми. Складіть разом з дитиною «карту небезпечних місць» у вашій квартирі. Підпишіть з нею, де і які живуть чудовиська. А потім запропонуйте дитині придумати, як з цими чудовиськами боротися. Замкнути страшний шафа на ключ? Або поставити у ванній імпровізований капкан? А може бути, покласти в затишному куточку цукерочку для «задобрювання» домовика?

У справі боротьби з вигаданими темними силами, як у чарівних народних казках, допоможуть добрі герої. Хто вони? Може бути, улюблені іграшки дитини, може бути веселі домовята, а може бути навіть домашній пухнастий кіт. Дитина вірить, що добро завжди перемагає зло, а тому, якщо з ним поруч спить вірний Барсик або плюшевий ведмедик — чудовиська його не турбувати.

Актуальна і стара техніка малювання. Малюк може намалювати самого страшного і жахливого лиходія, а потім розірвати його зображення. Або віддати на розтерзання того ж коту. Вдосталь посміявшись над цій жартівливій розправою, дитина перестане бачити в поверженому героя небезпека.

Використовуйте і фантазію вашого малюка. Якщо він так спритно придумує злих квартирантів, запропонуйте йому придумати і добрих. Пофантазуйте разом, де у вашій квартирі живуть добрі персонажі: феї, чарівники, барабашки. Нехай дитина розповість, в яких випадках вони можуть допомогти, і як їх про це треба просити, яких вони чекають чарівних слів і заклинань.

Частіше показуйте малюкові ідеї, що або кого йому придумати, намалювати, зліпити з пластиліну. Тоді у нього не буде часу на безпідставні і страшні фантазії.

У Андрія Платонова є чудове оповідання про хлопчика Микиту, який у всіх оточуючих його предметах бачив злих істот: у старій похилою бані — померлу бабусю, пні — голову закопаного під землею чудовиська, в жердинах огорожі — злих чоловічків. Але коли разом батько взяв Микиту попрацювати разом з собою (повипрямлять молоточком цвяхи), в першому ж випрямленому цвяху хлопчик побачив доброго усміхненого чоловічка. Адже все, що малюк робить своєю працею (і своїм розумом) не може бути злим і небезпечним.

Ну і, звичайно, не варто забувати про перевірені часом засоби боротьби зі страхами: проГрадите малюка від перегляду фільмів жахів, в тому числі і мультяшних, Не лякайте його злим Бабаєм, який їсть дітей, не кричіть, не вимикати нічник в дитячій, якщо малюка лякає темрява.

Приободряйте його і переконуйте, що не тільки добрі помічники, але і Ви завжди поруч і готові перемогти злі сили. З роками фантазія дитини вляжеться, і він вже не буде шукати чудовиськ в шафі. А якщо з ним залишиться віра в чудеса і магія — то це не так вже і погано. Це навіть чудово!