Увага: у дитини жар

Думаю, що будь-який батько не раз у своєму житті повторює слова «легше, самому перехворіти, ніж бачити, як твій хворіє дитина». Коли у малюка піднімається температура, а його щічки починають горіти, мама внутрішньо холоне. А коли до температури приєднуються ще блювання, пронос або утруднене дихання, то батьки часто відчувають свою безпорадність.
Як не парадоксально, але «лікування» лихоманить малюка потрібно починати з... мами. Сядьте і Спробуйте заспокоїтися якщо потрібно, навіть прийміть заспокійливе: не ви перші і не останні, хто зіткнувся з такою проблемою, а вашому малюкові далеко не солодко, тому ви повинні вселити в нього впевненість, що його муки скоро закінчаться (навіть якщо при цьому ви викликаєте «швидку»).

До речі про «швидкій»: є два типу батьків — ті, хто викликає швидку навіть при невеликому підвищенні температури (побоюючись розвитку яких-небудь побічних ефектів) і ті, хто до останнього намагається вгамувати жар малюка домашніми способами і наявними в аптечок засобами.
Педіатри радять Не використовувати для зниження температури у дітей Аспірин (може викликати важке ураження печінки та мозку, неврологічні відхилення, звичайно, далеко не у 100% випадків) або анальгін (в рідкісних випадках провокує шокові реакції).

Краще використовувати препарати на основі парацетамолу («Калпол», «Панадол» і ін) або містять ібупрофен (дитячий «Нурофен»). Можна, звичайно, використовувати і таблетки парацетамолу, але для малюка дозування надзвичайно важлива, тому часто лікарі не рекомендують дробити таблетки, розраховані на дорослого, є ж спеціальні форми з точно розрахованої разовою дозою.
Якщо дитина не може приймати ліки у вигляді сироп або таблеток, на допомогу прийдуть свічки (їх рекомендують і немовлятам), найбільш прийнятне ставити їх на ніч, оскільки дія проявляється пізніше, але, на думку педіатрів, діють вони довше.

Розраховувати на миттєвий Ефект жарознижуючих засобів не доводиться: для початку дії препарату знадобиться як мінімум 30-40 хвилин, крім того, якщо у малюка висока температура, то знизити її до нормальної практично неможливо. Так при ртутному стовпчику, зупиненому на 39, 4 градусах оптимально опустити його хоча б до 38.

Один з найбільш частих порад лікарів: Не варто збивати температуру, якщо вона не досягла позначки в 38,5 — 39 градусів, а хтось обмежує цей поріг аж 40 градусами. Оскільки такий стан — лише захисна реакція організму: більшість мікробів і вірусів гинуть при температурі вище 37, а захисні сили активізуються після 40 градусів. Так що краще почекати день-другий, щоб виробити імунітет до збудника захворювання.

Але чому так рідко ми знаємо про те, що є Група дітей, для яких поріг навіть в 38 градусів можна вважати критичним? Таким діточкам температуру потрібно збивати без міркування про її користь: немовлята перших трьох місяців життя, діти, у яких вперше виникли або спостерігалися раніше судоми на тлі температури, марення або помутніння свідомості, якщо у дитини захворювання центральної нервової системи, хронічні хвороби легень або серця, спадкові порушення обміну речовин, коли у малюка з'являються сильні головні або м'язові болі.

Крім цього, чомусь практично ніде в медичній літературі немає застереження на те, в якихумовах знаходиться лихоманить дитина. Стан лихоманить дитини багато в чому залежить від температури і вологості в приміщенні, оскільки під час спека втрата вологи у людини зростає в кілька разів. Тому температура 39 градусів може менше відчуватися при вологості повітря до 70%, а підвищення до 38 бути дуже важким при вологості 25% і температурі в кімнаті 27 градусів.

Ще необхідно розрізняти класичну «червону» (розчервонілі щічки, гарячі кінцівки) і патологічну «білу» лихоманку (висока температура, але при цьому кінцівки холонуть, з'являється спазм шкірних судин, що проявляються в блідо-синюшном кольорі шкіри, мармурової плямистості).

При «червоній» лихоманці, можливо, не варто надто турбуватися: дайте дитині рясне тепле пиття (сама по собі рідина, випита в невеликих кількостях, але кожні 30 хвилин, здатна знизити температуру не гірше ліків), провітріть приміщення, використовуйте обтирання, клізми і прохолодні компреси. А при «блідою» лихоманці Потрібно бити тривогу: відразу викликайте швидку, до її приїзду дайте жарознижувальну, розітріть малюка сухим рушником до почервоніння шкіри.

Що робимо ми, коли малюк застуджений і у нього піднімається температура? Правильно, тепліше закутуємо, даємо теплий чай. Друге, безумовно, добре: а от щодо укутування ми часто не праві. При «червоній» лихоманці дитину потрібно охолоджувати! Немовлят іноді буває досить просто розгорнути і потримати голеньким кілька хвилин, щоб знизити температуру.

У багатьох родинах є свої «бабусині» рецепти при лихоманці. Але, на жаль, ні капустяний лист на голову, ні прив'язування компресу з сечі на пульс особисто моїм дітям не допомагають.