Створюємо розвиваюче середовище. Частина друга

Частина друга. Вправи в практичної життя.

Однією з головних завдань в рамках Монтессорі-педагогіки є завдання Виховання у дітей самостійності. Тому в Монтессорі-класі є ціла група матеріалів для так званих Вправ в практичної життя. Працюючи (термін «робота» прийнятий в Монтессорі-педагогіки, щоб визначити серйозність дитячих занять з матеріалом) з матеріалами цієї групи, дитина вчиться самостійно виконувати ряд важливих побутових дій — застібати ґудзики, наливати воду, користуватися ложкою і т. д.

Вправ на розвиток навичок практичного життя можна придумати безліч, наведу лише кілька прикладів.

Вправи з самообслуговування та догляду за навколишнім середовищем: застібання різних видів застібок, різання ножем, користування теркою, різання ножицями сметані пилу зі столу, підмітання підлоги, миття підлоги, заточування олівців, забивання цвяхів і т. д.

Вправи з сипучими матеріалами: Перекладання ложкою з однієї ємності в іншу, пересипання з глечика в глечик, просіювання ситом, пересипання через лійку, перекладання пальчиками (наприклад, зерен квасолі) або в затиснутих кулачка і т. д.

Вправи з водою: переливання з глечика в глечик, переливання через лійку, переливання ополоником, переливання ковшиком, переливання спринцівкою, збирання води губкою, виловлювання кульок (легких, плаваючих) з води ситом, поливання квітів з лійки, миття рук, краплі з піпетки, збивання мильної піни, миття столу, прання, миття посуду і т. д.

Для всіх описаних вправ в Монтессорі-класі існують спеціальні матеріали, які знаходяться в постійному доступі для дітей, проте ніщо не заважає вам придбати якісь аналоги собі додому або запропонувати дитині виконати деякі вправи використовуючи реальні побутові предмети.

Так, наприклад, для навчання застегиванию в Монтессорі-класі є спеціальні рамки з різними видами застібок. Але зараз випускають і іграшки з подібними функціями: є дерев'яні коробочки з застібками на боках у фірми i'm toy, я бачила м'яку черепашку, на панцирі якої розташовувалися гудзики, липучки і банти, у нас вдома є черевик з різними застібками від фірми k's kids. Організувати спільне з дитиною миття посуду, дозволити йому спробувати переливати з допомогою ополоника самому взагалі простіше простого, для цього навіть не потрібно ніякого спеціального устаткування і дорогих розвиваючих іграшок. Достатньо лише дозволити своїй фантазії трохи розширити межі вашої повсякденному житті і злегка змінити ваші власні уявлення про те, у що і як повинні грати діти.

Під завісу скажу пару слів про деяких «хітах» нашої групи:
Малюки просто обожнюють ритися руками у великому тазі з якою-небудь крупою, в якій заховані дрібні іграшки від кіндер-сюрпризів і збирати воду губкою, старші діти люблять натирати мило на тертці і збивати піну в тазику віником, мити посуд і прати ганчірочки, самі дорослі діти гордо ріжуть фруктові салати до сніданку, забивають цвяшки і відкривають ключами маленькі замочки.

Всі описані вправи і заняття підійдуть Будь-якій дитині віку навіть до року, але найбільш актуальні вони для дітей від 2,5 до 5-6 років. Зрозуміло, Кожне вправу можна і потрібно розбити на ряд ступенів від простого до складного. Зрозуміло, що якщо малюк ріже ножем, то це дерев'яний ножик і він ріже овочі та фрукти на липучках, а якщо це доросла дитина, то він у присутності дорослих може різати і не дуже гострим і округлим, але звичайним, цим ножем.

Для зацікавлених батьків: можна прочитати Книжку Олени Хілтунен «Практична Монтессорі-педагогіка», де докладно описано безліч вправ і занять з малюками.