Створюємо розвиваюче середовище будинку

Частина перша. Організація простору.

Якщо ви прочитали статтю про вбирає розумі дитини і хочете зробити так, щоб вбирає свідомість вашого малюка знайшло куди прикластися навіть не виходячи з дому, ця стаття для вас. Ми поговоримо про те, Як створити розвиваюче середовище для дитини, яка задовольняє його потреби в пізнанні навколишнього світу.

В першу чергу, я знову відішлю вас до вже опублікованих на Мінібанді матеріалів — циклу статей про сензитивних періоди в розвитку дошкільників:

Що таке сензитивні періоди?
Сензитивний період розвитку мови
Сензитивний період сенсорного розвитку
Сензитивний період інтересу до дрібних предметів
Сензитивний період розвитку рухів і дій
Сензитивний період розвитку соціальних навичок
Сензитивний період сприйняття порядку

Якщо ви згадаєте ці тексти або прочитаєте їх заново, вам стане набагато зрозуміліше, на що зробити наголос в організації простору, ігор та занять з дітьми того чи іншого віку.

І ще один важливий момент перед тим, як я почну свою розповідь. Ще раз нагадаю, що ми не будемо говорити про відтворення Монтессорі-класу у себе вдома (оскільки ця ідея не доцільна, по-перше, і її реалізація дуже дорога, по-друге), а обговоримо лише питання про те, як зробити домашню розвиваюче середовище для малюка. Чим займатися з дитиною і як обладнати простір, де йому буде зручно і цікаво, де він зможе задовольнити свої різноманітні потреби і отримати численні знання, навички та вміння, розвинути всі свої здібності і просто отримати задоволення від процесу пізнавання нового.

Перше, здавалося б очевидне, але важлива дія, яку необхідно здійснити, поставивши собі за мету обладнати простір для своєї дитини — Купити дитячі меблі. Дитині, навіть однорічного віку, знадобиться Свій стіл і стільчик, крім того, Полиці, стелажі або ящики з іграшками та книжками повинні бути розташовані на рівні дитини. Головне правило організації простору в групах, що працюють за методикою Монтессорі — Все призначене для дітей має бути доступна їм в будь-який момент часу. Кожна дитина може взяти все, що йому хочеться і, позаймавшись з тим чи іншим матеріалом, повернути його на місце. Плюси такої доступності очевидні: звільняєтесь і ви (від необхідності вигадувати, чим зайняти малюка і видавати йому необхідні іграшки), і ваша дитина отримує таку необхідну для нього свободу (може сам обирати, чим йому зайнятися, і власне, займатися буде теж саме).

При організації простору для вашого малюка врахуйте, що крім столу в його кімнаті має бути ще якийсь Вільний від меблів місце, де він міг би пограти або чимось зайнятися. У Монтессорі-класах діти часто роблять це на спеціальних килимках на підлозі. Ви вдома теж можете Завести такий килимок, він повинен бути невеликим, але на ньому повинен вільно поміщатися ваша дитина і ті предмети, які він буде з собою приносити для заняття на килимі. Ви можете відразу постелити його на підлозі або поставити згорнутим десь в кутку і показати малюкові, де його можна буде взяти і як розкачувати і скачувати. Килимок, будучи обмеженим простором, здорово допомагає дітям сконцентрувати свою увагу на тому, чим вони зараз зайняті, вони приносять на килим тільки те, що їм потрібно і інші іграшки вже не відволікають їх увагу, вони повністю поглинені тим, що відбувається в їх маленькому світі в межах килима.

А тепер пару слів про іграшки. Що саме купувати і чим займати спрагле пізнання чадо, ми ще поговоримо пізніше, а зараз закінчимо з організацією простору. Зручно, якщо Частина іграшок зберігається в закритому місці, наприклад в ящиках або на закритих полицях. Такі іграшки потрібно показати дитині, висунувши шухляду або відкривши дверцята, щоб він запам'ятав «де живе». Ми в дитячому саду на закриті ящики ще приклеювали фотографії із зображенням того, що в них лежить, але це ідея виправдана, якщо іграшок багато і всі ящики для них однакові. Але взагалі якщо завжди прибирати все на свої місця, дитина досить швидко запам'ятовує, звідки що взяти і куди потім прибрати. Деякі іграшки є сенс залишати на відкритих полицях. Здоровий глузд допоможе вам розсортувати іграшки на ті, які краще прибрати, і ті, які краще залишити на увазі (очевидно, що, наприклад, кубики, конструктори або машинки можна розкласти по шухлядах, тоді як пірамідки, неваляшек або лялькові меблі краще залишити на увазі).

І ще один важливий момент для розміщення іграшок — дітям дуже важлива впорядкованість і система в навколишньому світі (пам'ятаєте статтю про сензитивном період сприйняття порядку?), тому постарайтеся розсортувати іграшки по класах і зберігати всі машинки в одному ящику, конструктор в іншому, посуд — в третьому, м'ячики в кошику або в сітці, книги на окремій полиці і т. д. Якщо можливості вашого простору дозволяють, віддайте перевагу системі з багатьох осередків або декількох полиць замість того, щоб просто звалити все іграшкова багатство вашого малюка в один великий ящик.

На закінчення наведу Таблицю відповідності розмірів меблів зросту дитини:

Зріст дитини (см) висота стільця (см) висота столу (см)

До 80 18 34
80-92 22 42
93-104 26 47
105-114 28 52
115-124 32 52
130-145 34 58

І поки ви йдете простори інтернету в пошуках підходящої дитячих меблів я напишу статейки про те, що купити і дати дитині, щоб він був зайнятий корисною і цікавою справою.
Читайте тут, тут і тут.