Сензитивний період розвитку соціальних навичок

У віці від 2 до 6 років дитина активно цікавиться різними формами соціальної поведінки, і цей сензитивний період не має явно вираженого піку інтенсивності.
До цього віку діти не звертають один на одного особливої уваги і сприймають один одного швидше як об'єкти (із задоволенням показують на інших дітей оченята і носики, як вдома на ведмедику). Це дуже добре помітно по обстановці в пісочниці — діти віку до двох років (приблизно) сидять окремо і мирно грають «кожен сам за себе», періодично помічаючи один у одного цікаві іграшки, і трохи не бентежачись, безцеремонно їх забирають. Але навіть на цьому ґрунті цих конфліктів у таких дітей ще не буває, буває цілком закономірне розлад, що у тебе забрали те, що ти тільки що володів.

А ось старші діти вже починають розуміти, що і вони самі люди і особистості, і навколишні їх інші діти теж окремі особистості, і тут вже з'являються і справжні конфлікти і сварки, і договори, і сльози, і розради — весь спектр форм соціальної взаємодії між людьми. І яким би складним, нудним і рутинним це не здавалося батькам, по можливості кожен конфлікт має бути опрацьований, Важливо навчити дітей домовлятися, знаходити компроміси, шукати можливі варіанти поведінки. Навіть якщо конфлікт вже отримав неправильне напрям розвитку, дитині треба показати, як виправити те, в чому він був неправий (пошкодувати і втішити потерпілого) і обговорити, як можна було вчинити по-іншому, щоб усім було добре і кожному б сподобалося. І нехай ця ідилія не здається вам недосяжним ідеалом, діти, які вміють домовитися один з одним, визнати свою неправоту, вибачитися і виправити наслідки свого невірного поведінки, існують Хоча це не означає, що вони ж не будуть упиратися, вередувати, сваритися, сперечатися один з одним, лаятися на порожньому місці, плакати без видимих на те причин і пускати в хід кулаки.

Сензитивний період розвитку соціальних навичок це унікальний час, коли дитину можна з легкістю навчити культурним формам спілкування, щоб він міг впевнено почувати себе, перебуваючи в суспільстві найрізноманітніших людей.

Головне правило, якого слід дотримуватися в цій справі — Дитина повинна прожити (а не почути від вас і проговорити сам) всі ті норми і правила, які ви хочете, щоб він засвоїв. А це означає, по-перше, те що, Ви і самі повинні їх дотримуватися, не варто вчити дитину вітатися, прощатися і ввічливо звертатися з проханням, якщо ви самі так не робите, дитина налаштований на те, щоб наслідувати і вбирати те, що він бачить, те, що відповідає реальності. А по-друге, це означає, що Найлегше ввести якісь правила поведінки на реальних або ігрових ситуаціях. Говоріть все одночасно і зверніть увагу дитини на те, що нікого конкретного в загальному гаморі не чути, зробіть цілком логічний у цій ситуації висновок, що говорити треба по черзі, і коли хтось один говорить, решта його слухають. Це буде набагато ефективніше і легше, ніж сто разів повторити дитині «Не перебивай мене!», «Слухай, що тобі кажуть, а не базікай сам!», «Я тобі слово, а ти мені десять!» і т. п. І це не тому, що дитина погано вас чує чи він дурний і не в змозі сприйняти ваші слова, а тільки тому, що він не бачить явного зв'язку між тим, що відбувається, і тим, що ви говорите.

Використовуючи можливості сензитивного періоду розвитку соціальних навичок, ви зможете без непотрібної дресури і постійні окрики виховати чемної дитини, для якого норми поведінки і спілкування з оточуючими будуть не просто словами, а природними формами поведінки.