Сензитивний період розвитку рухів і дій

Триває в середньому від 1 року до 4 років (з піком інтенсивності близько трьох років ), та важливість його для загального розвитку дитини важко переоцінити. Для дітей зазначеного віку Виключно шкідливий малорухливий спосіб життя, а це значить, що батьки, які віддають перевагу займати своє чадо переглядом телевізора повинні серйозно замислитися, чи вони готові принести в жертву здоров'я малюка заради того, щоб той півдня посидів спокійно і не заважав їм займатися своїми важливими справами. Крім того,Будь-які виховні прийоми та освітні методи, що обмежують свободу рухів, що впливають на розвиток дітей вкрай згубний дію. Тому вибираючи для своїх дітей групи розвитку, обов'язково дізнайтеся, яким чином під час занять ваш малюк зможе задовольнити свою потребу в русі (у дитячому саду так само повинні бути і прогулянка, і фізкультхвилинки, гімнастика, заняття фізичною культурою і час для вільних ігор дітей).

Рух у прямому сенсі слова життєво необхідно дитині, оскільки саме завдяки йому і супроводжує рух посиленої вентиляції легенів відбувається Насичення крові киснем, достатню для постачання їм клітин головного мозку, які беруть участь у розвитку всіх психічних функцій.

На самому початку цього сензитивного періоду, У віці близько року дитина досліджує можливості власного тіла, часто це набуває форми, які не дуже подобаються батькам — діти завзято стрибають, стоячи в ліжечку, намагаються кудись влізти, ледь навчившись ходити, намагаються бігати, ляскають дверима, намагаються пересувати або носити важкі предмети і т. п. Дитині дуже подобається повторювати рухи і дії за дорослими, і було б дивно не скористатися цим положенням та речей і не навчити малюка відкривати і закривати за собою двері, ящики, акуратно перегортати сторінки книг, мити руки, чистити зуби, користуватися ложкою та виделкою, викидати сміття, підмітати, витирати за собою столик після їжі і т. п. Єдиний нюанс — не варто обнадіювати себе, що так ваша дитина привчається бути охайним (хоча і це, безумовно, так чи інакше теж відбувається) і вже в півтора року почне відчутно допомагати вам по господарству. Малюка в першу чергу захоплює сам процес він у захваті від тонких, скоординованих рухів, на які виявляється здатним його тіло. Він ще не орієнтований на результат (чистоту, порядок тощо), тому готовий знову і знову мити і без того чисту ложку і завзято терти ганчіркою вже ледь не до блиску вимитий стіл.

Для того, щоб малюк реалізовував свою потребу в русі і виконання дій проБязательно включіть в його іграшковий арсенал які-небудь спортивні приналежності — м'ячі, кеглі, м'який конструктор з великими, але легкими блоками, якщо дозволяє простір, Купуйте спортивний куточок або спорткомплекс (відповідної за віком комплектації), Катайтеся на велосипеді, самокаті, роликах і т. п. Придбайте Іграшки, які сприяють розвитку будь-яких рухів і спрямовані на твір з ними будь-яких дій — дзигу, що скачуються кульки, машинку-каталку, що відкриваються коробочки і т. п., Іграшки, які призначені для того, щоб їх тягнути, кидати, катати, бігати за ними і т. д.
Ну і, звичайно, пРогулку проводите з користю — катайте дитини з гірки і на гойдалках, нехай лазить, будує з піску та й просто бігає по майданчику. Не перестарайтеся з сидінням в пісочниці, нехай навіть дитина по-справжньому це любить, і це дає нам, батькам, унікальний шанс посидіти на лавочці і пообщатьс з іншими мамами і татами. Пам'ятайте, що Рух дозволяє дитині зняти зайву напругу, з яким по-іншому він поки ще не вміє справлятися, а гарненько «побешкетувати» на майданчику набагато краще, аніж «стояти на вухах» будинку, чи не правда?

Якщо сензитивний період розвитку рухів і дій не пройшов для батьків малюка непоміченим і його можливості були використані повною мірою, дитина вже у віці чотирьох років за рівнем координації рухів і управління власним тілом буде на рівні звичайному для дорослого.