Правду, тільки правду і нічого, крім правди

Багато батьки вимагають від дитини, щоб той Ріс чесним і завжди говорив тільки правду. Навіть трирічного малюка ми часом готові серйозно дорікнути у брехні і навмисному обмані. Але давайте задумаємося про те, Що взагалі таке обман, брехня, брехня.

Якщо ми дорікаємо когось у брехні, то ми маємо на увазі, що Людина спотворює реальність якимось вигідним для себе чином.А тепер пропоную вам, перед тим як шукати смітинки в очах дітей, почати з колод в очах наших власних. Більшість і без того прекрасних жінок використовує косметику, щоб стати ще красивіше. Ми «малюємо» собі обличчя, щоб «обманювати» оточуючих і виставляти свої переваги в більш вигідному світлі, маскуючи недоліки (наші вії виглядають більш довгими, брови більше чорними і правильної форми, губи більш яскравими, очі більш виразними, шкіра більш рум'яної тощо). Наші туфлі на підборах додають нам не існують насправді сентименти зростання. Чоловіки у справі обману на рівні чисто фізичному не так досягли успіху, як представниці прекрасної слабкої статі, проте багато з них люблять пустити пил в очі, купуючи мобільні телефони та інші «штучки» на півзарплати, щоб потім недбало діставати їх, як би демонструючи, що подібна дрібниця нічого їм не столу. І чоловіки, і жінки як правило вибирають такі моделі одягу, які підкреслюють достоїнства їх фігури, одночасно маскуючи недоліки — багато з нас знають напевно, який колір їх стрункішою, який фасон піджака візуально покращує фігуру, яку білизну підтягує, надає потрібну форму і т. д.

Якщо з усім цим ви згодні, значить нСлід визнати, що ми з вами живемо у світі, де за великим рахунком ніхто не чесний повною мірою, а існує певний рівень прийнятною брехні. А це я ще не говорю про очевидні приклади «побутового брехні» з серії «Хто дзвонить? Скажи, що мене немає вдома» ? Дитина теж з самого початку свого життя потрапляє у світ, де перефразування, виставляння в потрібному світлі, приховування або перекручення дійсності не тільки прийнятно, а й необхідно для виживання в широкому сенсі слова. Це я все до того, що нам з вами необхідно бути менш критичними до брехні як такої. Що ж стосується умисного брехні, тут слід сказати ось про що.

По-перше, До певного віку дитина не бреше в принципі він може придумати, нафантазувати, але ніяк не обдурити. Цей певний вік закінчується близько трьох років, коли у дитини починається становлення самосвідомості та уявлень про себе як про окремої особистості. У цьому віці малюки вже розуміють, що у них та іншого людини різний «кут зору» при сприйнятті однієї й тієї ж ситуації, зокрема мама не бачить їх, якщо виходить з кімнати, наприклад. Це дозволяє дитині, щось уронившему, наприклад, з невинним виглядом повідомити мамі, що прийшла до місця подій, що «воно впало саме». Кращий варіант поведінки мам в такому випадкуЦе допомогти малюкові ліквідувати наслідки (разом навести порядок), висловивши своє співчуття щодо того, що річ зіпсована, але ні в якому разі не наполягати на «щиросердне зізнаня». Ще одна вдала модель поведінки це показати дитині, що «за правду не лають», щоразу створюючи такі умови в яких, зізнавшись у скоєному, він не буде нести серйозне покарання, а буде прийнятий і зрозумілий батьками.

Всерйоз зайнятися вихованням «злісного брехунця» варто лише тоді, коли дитина (про це правило можна говорити як мінімум по досягненні ним 5-6летнего віку) обманює систематично, реально приховуючи якісь серйозні події і факти (найчастіше у разі виправдання самого себе, в ситуації, коли ми ставимо дитину перед необхідністю виправдовуватися). Щоб такого не сталося, краще всього не нагнітати маси негативних емоцій та оцінок навколо обману і брехні, тому що саме бажання «ухилятися» виникає лише тоді, коли тебе починають «ловити».А якщо ви схильні часто випитувати, вимагати відповіді тощо, то така поведінка дуже підриває довіру з боку дитини. До речі, про довіру, кращий спосіб повідомити дитині, що ви незадоволені його обманом, це серйозно і по-дорослому повідомити йому, що такі ситуації (коли він обманює) породжують у вас недовіру до нього, і після цього вам складніше повірити в те, що він буде розповідати вам в інший раз. Можете навести якусь метафору того, що між вами виникає бар'єр, стіна, яка буде заважати вам спілкуватися в подальшому, як правило, діти дуже сприйнятливі до подібних аналогій. І не забувайте золоте правило — висловлюйте свої почуття — повідомте дитині, що ви засмучені (засмучені роздратовані тим, що він обдурив вас, і вам дуже не хотілося б, щоб це повторювалося в подальшому.

Удачі вам на цьому нелегкому виховному простіше, і нехай ваші діти будуть чесними з вами завжди!

ПС: на солодке — Витяг з книги Алана Піза про мову рухів тіла

«Швидкість деяких жестів і їхня очевидність для ока залежить від віку людини. Наприклад, якщо 5-літня дитина скаже неправду своїм батькам, то відразу ж після цього вона прикриє однією чи обома своїми руками рот.

Цей жест «прикривання рота рукою» підкаже батькам про те, що дитина збрехала, але протягом усього свого життя людина використовує цей жест, коли бреше, зазвичай змінюється тільки швидкість здійснення цього жесту. Коли підліток говорить неправду, рука прикриває рот майже так само, як і у п'ятирічної дитини, але тільки пальці злегка обводять лінію губ.

Цей жест прикривання рукою рота стає більш витонченим у дорослому віці. Коли доросла людина бреше, його мозок посилає йому імпульс прикрити рот, у спробі затримати слова обману, як це робиться п'ятирічною дитиною або підлітком, але в останній момент рука ухиляється від рота і народжується інший жест-дотик до носа. Такий жест є ні що інше, як удосконалений дорослий варіант того ж жесту прикривання рота рукою, що був присутній у дитинстві. Це приклад того, що з віком жести людей стають менш помітними і більш завуальованими, тому завжди складніше зчитати інформацію 50-річної людини, ніж молодої.