Подати мені заліза!

На плановому огляді дитини на початку цього літа наш педіатр повідомила, що Гемоглобін у сина на нижній межі норми і потрібно спробувати підняти його своїми силами, щоб не довелося приймати препарати заліза. Прийшовши додому з поліклініки, я всерйоз перейнялася проблемою заліза і Ось що мені вдалося дізнатися...

Перша попалася мені на очі інформація була із серії «не хвилюйтеся, ви не самотні» — за даними вітчизняних педіатрів Дефіцитом заліза страждають 60% школярів і майже третина дітей дошкільного віку. Потім я дізналася цікавий факт, що плід в материнській утробі забезпечується залізом з крові матері, а ближче до пологів у крові дитини спостерігається різкий стрибок рівня гемоглобіну Дитина отримує запас заліза, якого (при нормальному розвитку і грудному вигодовуванні) йому вистачить приблизно на півроку життя зовні (до речі, це одна з причин, по якій досягнення піврічного віку вважається оптимальним для введення прикорму — організм реально починає мати потребу в надходженні додаткових поживних речовин).

Основною причиною розвитку анемії у дітей є Незбалансоване харчування, особливо у випадку переважання в раціоні борошняних і молочних продуктів, а так само вимушене (у разі низького доходу, що не дозволяє купувати м'ясо так часто, як це необхідно) або певне (мабуть, у батьків, бо у дитини, звичайно, не може бути вегетаріанських переконань) вегетаріанство.

Норми споживання заліза, що забезпечують профілактику анемії (недостатності заліза) такі:

Дорослі чоловіки — 10мг на добу
Дорослі жінки — 18 мг, під час вагітності ці показники збільшуються в 1,5-2 рази
Діти до півроку — 6мг
Діти з другого півріччя життя — 10мг
Підлітки і юнаки (з 11 до 18 років) — 12 мг

Тим, хто хоче «підняти» гемоглобін за допомогою збагачення свого раціону продукти, що містять залізо, варто звернути увагу ось на що. По-перше, Залізо буває декількох видів. Саме легко і практично повністю засвоюване це Гемове залізо, воно міститься в м'ясі та деяких субпродуктах (нирках, печінці, серці), і власне, в крові (на основі якої виготовляється, наприклад, всім відомий гематоген). Негемове залізо, тобто залізо, яке знаходиться у вільному іонній формі, буває двовалентних і трехвалентним. Тривалентне залізо саме по собі не засвоюється абсолютно і має бути відновлено до двовалентного, наприклад, за допомогою аскорбінової кислоти. Щоб залізо, що міститься в рослинній їжі краще засвоювалося, разом з залізовмісними бобами, квасолею і соєю (у цій рослинній їжі найбільше заліза) необхідно вживати в їжу овочі, фрукти та зелень, багаті вітаміном С.

Якщо ви хочете підвищити рівень гемоглобіну в крові, найбільш ефективною буде М'ясна дієта, оскільки до 20% заліза ми отримуємо саме з м'ясної їжі і субпродуктів, а з рослинної лише 6%. Саме тому, до речі, вкрай не рекомендується вегетаріанство для дітей — залізо вкрай необхідно організму в період росту і розвитку.

Нижче наведена Таблиця вмісту заліза в різних продуктах (на 100 г або мл):
Печінка свиняча — 12 мг
Печінка яловича — 9 мг
Печінка — 8 мг
Свіже м'ясо — 2-4мг
Квасоля — 12,4 мг
Соя — 11,8 мг
Толокно — 10, 7 мг
Горох — 9,4 мг
Гречка — 8 мг
Пшоно — 7 мг
Овес — 3,9 мг
Какао-порошок — 11,7 мг

Рівень гемоглобіну так само добре підвищують буряк, гранат, морська капуста, сливи, сухофрукти.

На засвоєння заліза впливають і інші харчові елементи, наприклад, фітин, що міститься в бездрожжевом тесті, який зв'язує залізо і виводить його з організму через кишечник.
Крім того, низький рівень гемоглобіну може зберігатися навіть при збагаченні меню продуктами, що містять залізо, в тому випадку, якщо в організмі спостерігається нестача вітаміну В6, який зв'язує залізо. В такому випадку діагностується анемія, але не залізодефіцитна, а витаминозависимая, яка лікується додатковим введенням в раціон необхідної кількості вітаміну В6 або його збалансованого комплексу з залізом. Низький рівень гемоглобіну так само може бути обумовлений дефіцитом вітаміну В12 або фолієвої кислоти, які беруть активну участь у кровотворенні.

Використані матеріали з сайтів:
http://www. bereg. ru
http://www. sibirjak. ru