Нічні балакуни

Опубликовано:

Багато кумедних історій можуть повідати батьки про своїх розмовляють уві сні дітей. Я не стала винятком: обидва моїх дорогоцінного чада не рідко уві сні «видають фінти», син навіть цілі концерти з переказуванням всіх відомих казок і співом улюбленого «Антошки» влаштовує.

Чому малюки так часто розмовляють у сні? Не повинно це стати приводом для занепокоєння у дбайливих батьків?Існує декілька різних теорій, які намагаються пояснити сноговоріння. На користь якоїсь з них віддати свій голос — вирішувати вам, але я б радила звернути увагу на всі точки зору в комплексі, розглянути поведінку малюка з усіх сторін, що зробить «нічний говоріння» явищем більш зрозумілим.

Теорія перша є найпоширенішою — мовленнєва активність під час сну є результат і відображення пережитого напередодні особливого яскравого враження (не обов'язково негативного, можливо навпаки, малюк отримав вдень багато яскравих вражень, що призвело до перезбудження психіки).Ця точка зору в якійсь мірі здатна прояснити, чому сноговоріння частіше зустрічається у дітей, ніж у дорослих — у дітей менш стійка нервова система, а все, що відбувається вони приймають куди гостріше, ніж дорослі.
Звідси випливає висновок, що якщо малюк проявляє сплески нічний розмовної активності після бурхливого «трудового дня, вам зовсім не варто хапатися за заспокійливі або вести малюка на прийом до лікаря. Дитині зовсім не потрібне лікування, якщо крім рідкісного сноговорения у нього не спостерігається інших невротичних реакцій. Але можна підтримати ще незміцнілу нервову систему, випробувавшу днем перевантаження, приємною прогулянкою перед сном, спокійною обстановкою ввечері вдома, і провітрюванням дитячої на ніч.
Але якщо ж нічні розмови повторюються з системної наполегливістю, а вдень малюк теж дуже бурхливо реагує на події, вибухає криком або плачем, то має сенс проконсультуватися з дитячим неврологом, який може призначити седативні препарати, що поліпшують мозковий кровообіг, що допоможе і поведінки та сну малюка стати спокійніше.

Друге припущення, пов'язане з нічними розмовами, пов'язує їх зі становленням мовлення у дитини (тобто за віком зв'язується з зовсім маленькими дітьми, які тільки починають говорити). Вважається, що вимовлені окремі слова і фрази — це своєрідна реакція організму на отриманий новий досвід та знання і вони ніяк не пов'язані з перезбудженням нервової системи. На користь цієї теорії висувається приклад з багатьма тваринами: наприклад, кошенята і цуценята починають гавкати і нявкати уві сні раніше, ніж роблять це наяву.Так і наші малюки починають намагатися вимовити нові слова спочатку уві сні, а потім вже усвідомлено. У такому разі батькам залишається тільки порадіти успіхам своїх крихіток.

Третя точка зору пов'язує сноговоріння з різними фазами сну. Відомо, що сон ділиться на фази: швидкі й повільні, які чергуються і мають тривалість в півтора-два години. Так ось саме нічні розмови допомагають легше перейти від однієї фази до іншої.Вчені-сомнологи стверджують, що говоріння відбувається тоді, коли сон ще неглибокий, або під час швидкої фази, коли дитина бачить яскраві сни, що супроводжуються швидкими рухами (наприклад, бігом).Так що якщо малюк говорить кілька швидких, сплутаних фраз, не прокидаючись при цьому, а потім занурюючись в міцний сон, то це зовсім не привід для занепокоєння. Це своєрідне «заколисування» самого себе, ми ж теж часом щось тихенько приговариваем, щоб дитятко спокійно заснуло. Ніжно погладьте лепечущего уві сні дитину, прошепотіть кілька ласкавих слів.

А ось четверте припущення є досить тривожним: воно пов'язує сноговоріння з патологією нервової системи. Однак у такому випадку поряд з проголошенням окремих слів і фраз під час сну повинні бути і деякі інші явища:
— говоріння перериває сон дитини,
— малюк явно бачить кошмари (кричить, плаче, червоніє, спостерігається слинотеча, підвищена пітливість, напади задухи),
— скрегоче зубами,
— ходить у сні по дому,
— страждає на енурез,
— не може прийти в себе після пробудження, спостерігається сплутаність свідомості.
Наявність таких ознак є можливість показати дитину фахівцеві.