Не бійся, я з тобою!

Нерідко я задаюся питанням «А чому так?», коли мій дворічний синочок без страху заходить темної осінньої ночі у ванну кімнату без світла, в той час як мені самій трохи не по собі, коли чоловіка немає вдома, а мені доводиться вийти пізно ввечері в неосвітлений коридор.

Моя дочка зовсім відмовляється засинати одна, а при вимкненому світлі навіть влітку не дійде до кухні, до якої пройти-то потрібно два метри. Хтось скаже: «Нічого! В туалет захоче, як миленька піде! Та й спати в 8 років вже давним-давно однієї пора. Нічого з нею не станеться!»

А я впевнена, що трапиться! Прекрасно пам'ятаю свої дитячі страхи: я панічно боялася плюшевого покривала на моєму ліжечку, мені здавалося, що в його довгих зелених кистях ховається Змій Горинич. Від будь-яких пролітають літаків-кукурузників я присідала і ховала голову, так мене вразили дідові розповіді про ворожі літаки, бомбили мирні міста під час Великої Вітчизняної. А ночами мені ввижалися павуки, підповзаючі до моїх не прихованих ніжок. Мама все водила доньку за логопедам і бабок-целительницам, щоб позбавити від сильного заїкання, але при цьому відмовлялася змінити покривало або залишити на ніч включеним світло.
Досі я не виношу одного виду цього покривала, яке тепер встеляє диван батьківського дачі, не комфортно почуваю себе в літаку і не можу засинати навіть у спеку, якщо не укрою ноги.
Чи означає це, то ми не завжди віддаємо собі звіт в тому, наскільки серйозно може турбувати наших діточок страх?

Дорослі часто сприймають дитячі страхи лише як капризи і нерідко просто відмахуються від малюка («Це все казки!»), ігнорують його прохання або навіть карають. Хоча, якщо ми не хочемо втратити довіру дитини, то ми повинні допомогти йому.
Ні в якому разі не можна соромити малюка, звинувачувати, лаяти або висміювати його страх. Подумайте, хіба ми з вами настільки вже безстрашні і нічого не боїмося?
Подумайте, може Малюк «заразився» від вас цими тривогами? Можливо, побоювання кожної шавки пов'язана з тим, що ви постійно говорите йому, що не можна підходити до собаки, тому що вона кусається? А страх від кожного шереху походить від того, що ви самі підсвідомо боїтеся якогось вторгнення ззовні?
Слова: «Подивися, тато ж не боїться! І ти повинен бути таким же сміливим!» порожні для дитини. Вони тільки підкреслюють його слабкість і безпорадність.
Ігнорування дитячих переживань — дуже жорстока лінія поведінки. Навіть довірливі і контактні малюки рідко ділиться з дорослими своїми страхами (частіше під тиском батьків, щоб пояснити, чому він не хоче вимикати світло або виходити зі своєї кімнати), тому якщо вже дитина поділився з вами, то напевно чекає допомоги.
Влаштовувати дитині «тренування волі» («Боїшся темряви? А посидь-ка в замкненій кімнаті без світла! — Може, пройде.») Небезпечно. Сльози і скандал тільки посилять боязнь дитини. Перестаньте підгодовувати страхи, і можливо, скоро настане той день, коли малюк сам вимкне світло, лягаючи в постіль.
Ставитеся до страху з повагою, але не проявляйте вашого крайнього хвилювання або занепокоєння. Ведіть себе так, наче зовсім не здивовані побоюванням дитини.
Більше Оберігайте нервову систему вашого чада — частіше обіймайте його, даруйте тепло душевне і тілесне. Охороняйте його спокій від неприємних переживань, заповніть життя веселими, яскравими враженнями (цирк, парки, атракціони тощо).
Розширюйте коло інтересів малюка, заводите більше знайомств, щоб не відбувалося «зациклення» на страхах і переживаннях.
І... Читайте казки. Про благотворний вплив цих простих знань про добро і зло, мир і взаємини в ньому вже писалося в пості «Чому вчать казки?».
Інші види «страшної терапії» ви знайдете в пості «Хто живе у шафі?»