«Намалюй мені баранця…»

Ще одна дуже важлива тема в розмові про дитячу творчість це різноманітне «покажи», «навчи», в результаті так часто перетворюються в «намалюй мене». Оскільки ми з вами пам'ятаємо, що дитина Малює те, що відчуває, то питання навчання його малювання до якогось моменту взагалі не має нас хвилювати, якщо, звісно, ми не хочемо, щоб наше чадо малювала такі ж прямокутні будиночки з віконцем і трубою, як ми малюємо самі.

Єдине, що дійсно має сенс показати дитині, це Властивості різних матеріалів і способи дії з тими чи іншими предметами. Перед тим як щось робити обов'язково «зустрітися» з усіма матеріалами — розгляньте, помацайте, назвіть. Розгляньте і погладьте папір, торкніться гострого грифеля олівця, проведіть ним по папері, покажіть, що пензлик спочатку потрібно вмочити в фарбу, щоб з'явилися сліди на папері. Дайте помацати клей і продемонструйте його властивості, покажіть, як змішуються один з одним кольори і в результаті утворюються нові. Фантазуйте і займайтеся разом з малюком, і ви завжди зможете придумати щось цікаве, замість того, щоб нав'язувати дитині свої стереотипи сприйняття і відображення реальності, адже правда? Крім того, смію вас запевнити, в якийсь момент ви будете приємно здивовані тим, що ваш малюк теж може навчити вас якимось новим, цікавим способів поводження з звичними здавалося б речами.

До речі кажучи, ситуацію можна виправити, навіть якщо ваша дитина вже великий і просить вас щось зобразити, звикнувши, що ви йому не відмовите. Варто лише сказати «я теж не вмію, ніколи не пробувала» і запропонувати Спробувати разом, розумно розділивши відповідальність, в ідеальному варіанті досить просто нагадати дитині, як виглядає те, що він збирається зобразити (показати живцем або фото, наприклад) або запитати у нього самого (в разі якщо дитина точно знає, як виглядає те, про що йде мова — наприклад «як виглядає овечка, знаєш? У неї є тулуб і голова? Які вони? Спробуй намалювати!»). Пам'ятайте, що Головна наша задача дати дитині засоби для самовираження, тобто показати йому, як можна діяти, а що саме він буде робити, це його особиста справа.

Отже, » я тобі покажу як це намалювати» замініть на «я покажу тобі як цим користуватися» і у відповідь на «я не вмію» говорите «я теж не вмію, давай разом спробуємо», як би не приємно було бути в очах власної дитини авторитетом і яким би не був спокуса зробити свою думку єдиним орієнтиром для його творчості.

Ще один тонкий момент з-за якого багато батьки не люблять дитяче самовираження це Прибирання за собою після феєричного дійства. І це теж вирішується дуже просто — всього-то треба набратися терпіння в той раз, коли ви вперше показуєте дитині, як користуватися тим чи іншим інструментом, дочекатися кінця його роботи і показати як треба прибрати за собою робоче місце (показуючи, як малювати олівцями, в кінці покажіть, як скласти їх на місце в стаканчик або прибрати в коробку, показуючи роботу з фарбами, наприкінці покажіть, як мити пензлик, закривати баночки і т. д.).Про те, що робоче місце дитини повинне бути обладнане зручно, у кожної речі повинне бути своє місце і у дитини мусить бути або фартух, або одяг, яку вам не шкода забруднити, окремо говорити не буду. Попереджаючи на мій подив часто виникає питання, відразу скажу — ні, подібний «педантизм» не пригнічує дитячого бажання творити і не губить фантазію на корені, це необхідно тільки для підтримки в дитині прагнення до акуратності і порядку.

Отже, якщо одразу показати дитині не тільки, як малювати олівцем або ліпити з пластиліну, а й те, як за собою все прибрати, ніяких проблем з наведенням порядку після занять творчістю не виникне.