Менінгіт — види, симптоми

Напевно, кожному з нас мама в дитинстві казала: «Швидше одягни шапку, а то менінгіт заробиш!». Чи були праві наші мами? Ні, — насправді менінгіт захворювання інфекційне, тобто причиною його виникнення є віруси і бактерії. Що ця хвороба з себе представляє, спробую пояснити доступними словами.

Менінгіт — це запалення оболонок спинного і головного мозку. Його причинами можуть стати гнійний отит, гайморит і навіть черепно-мозкова травма. Хвороба ця дійсно дуже важка і може привести до неприємних ускладнень і наслідків, включаючи летальний результат.

Менінгіт буває декількох різновидів. Щоб не перевантажувати Вас подробицями виділю основні його типи:

· Вірусний менінгіт — йде в парі з кір, вітряну віспу, грип, паратитом. Його небезпека полягає в тому, що діагностика менінгіту на тлі викликав його інфекційного захворювання утруднена.

· Грибковий менінгіт — найчастіше буває у немовлят і літніх людей, людей з ослабленим імунітетом.

· Бактеріальний менінгіт — найбільш часто зустрічається тип менінгіту. Може бути викликаний будь-яким гнійним запаленням, навіть опіком, за умови, що той інфікується. Умовою його виникнення є попадання в кров і досягнення за кровотокам мозкових оболонок.

Найбільш частими причинами гнійних менінгітів є три види бактерій — гемофільна паличка типу B, менінгококи та пневмококи.

Особливо виділяється менінгіт, спричинений мікроорганізмами під назвою менінгокок. Саме цей менінгокок в 70% випадків є причиною захворювання. В організм цей мікроорганізм потрапляє повітряно-крапельним шляхом, найчастіше через носоглотку, і вже звідти в кров.
Цікавий той факт, що потрапляння менінгокока на слизові носоглотки зовсім не обов'язково призведе до розвитку захворювання. Це залежить від особливостей імунітету. Але ось оселитися він там може. Так деякий відсоток дітей є просто носієм цього мікроорганізму.

Менінгококовий сепсис (менінгококкемія) — найстрашніше і стрімкий перебіг менінгіту. Якщо менінгокок у великій кількості потрапляє в організм, то перебіг хвороби буде розвиватися стрімко. Відбувається закупорка судин, порушується згортання крові, на тілі з'являються крововиливи (синці), відмовляють наднирники, і після цього результат тільки один. Жахливо, але микроогранизму в цьому випадку, потрібно всього 10-12 годин, щоб погубити людину. Як ні парадоксально це звучить, але набагато більший шанс захворіти менингококкемией існує у здорових, неослаблених дітей. Це пов'язано з тим, що у часто хворіючих дітей виробляються антитіла (наприклад, ко всім відомому стафілококу), які можуть протистояти впливу менінгокока.

Потрібно відзначити, що, на жаль, жертвою цієї хвороби найчастіше стають саме малюки. Причому в основну групу ризику потрапляють діти від народження і до шкільного віку. Повірте, написане вище, зовсім не ставить своєю метою налякати вас. Менінгіт, на щастя, зустрічається не так часто. Але зустрічається!

Діагностувати менінгіт потрібно якомога раніше і ось кілька ознак, які повинні насторожити батьків:

У новонароджених малюків спостерігається: пропасниця, сонливість, відмова від їжі, блювання, дихальна недостатність, судоми, занепокоєння, жовтяниця, вибухання великого тім'ячка.

У немовлят і дітей до 2-х років до симптомів менінгіту можна віднести: лихоманку, нудоту, підвищену збудливість, сонливість, судоми, вибухання великого тім'ячка, сіруватий відтінок шкіри. Так само дитина може монотонно кричати на одній ноті.

Для дітей більш старшого віку (від 2-х років) основними є такі симптоми: пропасниця, сонливість, головний біль, регидність (різке напруження) потиличних м'язів, блювання, світлобоязнь, неврологічні порушення.

Також можлива поява ВИСИПКИ на тілі (БУДЬ-який!!!).

При будь-яких насторожуючих симптомів слід негайно звернутися до лікаря!
Пам'ятайте, що починатися менінгіт по симптоматиці може як звичайне ГРВІ!
Правильно діагностувати і тим більше лікувати це захворювання може тільки лікар на основі лабораторних досліджень. Зараз існують щеплення проти деяких форм менінгіту, які на Заході є обов'язковими для дітей. Це щеплення АКТ — ХІБ і МЕНІНГО А+С. Про них я розповім пізніше.

Світлій пам'яті Вовочки А.,
присвячується.