Малюк не хоче виходити з води. Що робити?

Вода може бути лагідною і м'якою, ніжною і ручний, але варто малюкові розігратися-розлитися, як вона стає гучною, непокірної, яка розлітається на тисячі-мільйони дрібних бризок! Як таке чудо може не привернути увагу наших маленьких одно-дворічних дослідників?

З цим стикалися багато (якщо не всі) батьки: малюк годинами сидить у ванні, а на спроби «витягти» його звідти, починається потоп дитячих сліз, подібний до того, що розливається по підлозі ванної кімнати... Напевно, ігри з водою люблять всі діти без винятку, так і більшості з нас, дорослих, водні процедури вподоби.

Малюки переливають воду з однієї склянки в іншу, з захватом бризгаются і дивляться, як на стінах осідають мікроскопічні водні «озерця», з цікавістю спостерігають, як блискучі струмки течуть на підлогу з переповненій раковини. Заворожені цією красою, наші крихітки геть забувають всі батьківські заборони...

Згадаймо, що кажуть люди про воду: «вода лікує, заряджає енергією», «вода володіє дивовижними заспокійливими властивостями», «вода очищає, змиває брудні помисли і негатив»... Бути може, всі вони мають рацію, але наших маленьких експериментаторів приваблює у воді зовсім не це.

Ось, наприклад, іграшка. Її можна помацати, потримати в руках; навіть ті красиві гудзики, що прибирає подалі мамо, можна розсипати по підлозі; а татові інструменти, які він не дозволяє чіпати, можна підняти над головою і стукати ними по столу. А воду? Вона дивовижна, унікальна, особлива: витікає крізь пальці, розпадається на краплі або, навпаки, стікається в калюжу. Ось що притягує дитини — йому хочеться пізнати нове, непізнане. Щодня робити відкриття — покликання маленьких геніїв, а вода — велика таємниця, дивовижне явище природи.

Заборонами тут не допоможеш, вони лише гальмують розвиток наших дітей. Найкраще, що ви можете зробити — це допомогти дитині розкрити настільки притягальну таємницю, включивши воду в розвиваючі заняття дитини і поєднавши миття з пізнавальними іграми у розумні проміжки часу. Тут вам допоможуть вигадка і бажання підтримати чадо. Тільки не забувайте, що під час водних процедур малюк повинен знаходитися під контролем дорослих!

Ми зробили спеціальну дошку (з декількох збитих рейок з проміжками між ними, щоб вода не застоювалася на поверхні), яку ставили впоперек ванни під час купання дітей. У спеціальному тазику зберігалися різні за формою і обсягом стаканчики, пластикові формочки, баночки, тюбики й пляшечки від кремів, шампунів і т. д., які ми завбачливо збирали. Малюки могли безперешкодно діставати і розставляти на дошці, щоб переливати воду.

Якщо ємності для переливання води будуть різними за кольором і розміром, це допоможе дитині зробити ще більше відкриттів. Наприклад, він на практиці навчиться розуміти різницю між великим і маленьким, при вашій допомозі вивчить основні кольори.

Запропонуйте вашому маленькому упертюху, не бажає залишати ванну, вийти і разом з вами продовжити «водні» експерименти «на суші». Як тільки малюк зрозуміє, що цікаве не закінчується з водними процедурами, він сам не буде проти такого розкладу. Поєднуючи приємне з корисним, можливо, дитина, скоро навчиться відчувати час.

Влаштуйте вдома справжню випробувальну лабораторію: разом з дитиною налийте воду в невеликі формочки, а потім поставте їх в морозильник. Справжній захват у моїх дітей викликало властивість води застигати, а потім танути в руках!

Основні кольори допоможе вивчити і такий нехитрий прийом: кілька прозорих пластикових стаканчиків набираємо води, а потім додаємо в кожну з них трохи різнокольорової фарби. Фарбування води в жовтий, зелений, синій та інші кольори — захоплююче видовище для дитини. Пізніше мої діти почали змішувати різні фарби для народження нового кольору.

Ще одне питання, який не на жарт турбує дитину: чому одні речі плавають, а інші тонуть. Пам'ятаю, як мій однорічний синочок марно намагався опустити на дно ванної гумовий м'яч, як він кумедно злився, утапливая в сотий раз свою іграшку, поки, нарешті, м'яч з веселим хлюпанням не вискочив з води, викликавши напад нестримного сміху мого малюка.

Дайте дитині різні речі, які він зможе занурити у воду. Зробіть йому паперовий кораблик, який не тоне, а пластмасова баночка, яка плавала-плавала, а потім, наповнені водою, раптом пішла до дна, викличе у малюка щире здивування.

Словом, не бійтеся експериментувати, і тоді проблема стане просто приємною забавою.