Логопед для мами і бабусі

Як говорив знаменитий педагог і письменник Януш Корчак, до дитини не потрібно ставитися, як це часто здається дорослим, спілкуючись з ним не потрібно спрощувати, бо «дурнів серед дітей не більше, ніж серед дорослих», діти не дурні, вони просто інші, не такі як дорослі, не такі як ми. Саме тому, що діти гідні нормального людського спілкування, ніяке «сюсюканння» в розмові з ними або зверненні до них неприйнятно.

Замисліться бодай на хвилину, чому ви, бажаючи поспілкуватися з дитиною, раптом починаєте змінюєте тембр свого голосу, він набуває якісь особливі інтонації, ви починаєте шепелявити, картавить, перекручувати слова і звуки. Чому це відбувається? Тому що така форма спілкування прийнята між дітьми і дорослими, так роблять практично всі і ви теж просто ввібрали це і робите несвідомо? Або зовнішній вигляд і безпорадність дитини настільки вас дивують? Яким би не був ваш відповідь на ці питання, постарайтеся стежити за собою і по можливості робіть зауваження оточуючих вас і вашої дитини людям —Говоріть з дитиною своїм звичайним голосом та не вдавайтеся до тону, який вам не властивий.

Друга дуже поширена логопедична проблема мам і бабусь це збагачення словникового запасу дитини неіснуючими в рідній мові словами типу «бі-бі», «ав-ав», «ням-ням», «пі-пі» і т. д. Якщо описане вище пояснення вас не переконало в тому, що дитина гідний нормального спілкування і не потребує спрощення, подумайте хоча б про те, що, запам'ятавши ці слова, дитина коли-то повинен буде з неминучістю навчитися новим — справжнім. Уявіть, що вам на роботі, наприклад, раптом повідомили, що з сьогоднішнього дня всіх співробітників, з якими ви вже близько року працюєте разом, будуть кликати по-іншому. Скільки часу і сил піде у вас на те, щоб звикнути до цього нововведення і почати називати Івана Вікторовича Сергієм Петровичем? А як вам буде дізнатися, що насправді він і є Сергій Вікторович, просто комусь захотілося все це час тримати вас в омані?

Зрозуміло, розум дитини вбирає нову інформацію як губка, дітям не потрібно натужно запам'ятовувати, однак навіщо вам самим ця подвійне кодування — спочатку «бі-бі», а тільки потім «машина». Кажучи «бай-бай» і «ням-ням», ви даєте дитині те, що, на ваш погляд, відповідає його здатностям. Зрозуміло, вимовити «спати» і «їсти» набагато складніше, однак крім того, що ви вводите дитину в оману, ви позбавляєте його можливості правильно розвиватися. Не створюйте собі і своєму малюкові зайвих проблем — називайте машину машиною, обід — обідом, а собаку — собакою. По-перше, дитина, знаючи, як звучить слово правильно, але не маючи можливості виголосити його самому, буде намагатися, прагнути. Само собою, те, що буде виходити у нього спочатку, буде не далеко від ваших «бі-бі» і «ав-ав», але це буде кроком на шляху до правильної вимови, а не проміжним словом-символом, від якого колись треба буде безповоротно відмовитися і яке до кінцевого результату ніякого відношення не має. По-друге, пропоновані вами слова-замінники мають один суттєвий недолік — вони можна буде змінити — не схиляються, не мають похідних форм і т. п. Значить, чуючи і використовуючи їх, дитина не сприймає ніяких форм мови і граматичних особливостей рідної мови. Навпаки, якщо ви вимовляєте слова і говорите правильно, дитина вбирає весь лад мови, навіть такого складного, як наш, і це відбувається суто автоматично, без яких би то не було спеціальних зусиль з його боку.

Будь ласка, ставтеся до дітей серйозно, спілкуючись з ними, говорите красиво і правильно, тоді й мова ваших дітей буде правильною і красивою!