Корисні бобові

Пам'ятайте білу порцелянову тарілку з гороховим супом і сухариками в дитячому садку?

А уявіть ніжний солодкий смак стручки молодого горошку, зірваного з бабусиної грядки і з'їденого разом з шкіркою. А ще зелений горошок «Глобус» в жерстяній банці... Які спогади! Так і хочеться поділитися ними зі своїми дітьми.

А скільки улюблених образів дитячої літератури пов'язано з бобовими: це і Джек Бобове зернятко, той самий, що по стеблу вліз на хмари і переміг велетня, а на місяць теж по бобовому стеблу вліз Мюнхгаузен, це і Принцеса на горошині, сама справжня принцеса, треба зауважити, що саме вона зробила гороховий суп улюбленим у моєї дочки, і Бобовий Король...
Всі бобові багаті рослинним білком (вважається за вмістом білка вони не поступаються м'ясу і при цьому багаті рослинною клітковиною). Отже, можна говорити про те, що один-єдині боб замінює собою і м'яса і овочевий гарнір до нього. Бобові є кладезью фитаминов групи В (В9 — фолієва кислота, В1 — тіамін і В2 — рибофлавін, В3 — ніацин, В8 — інозит), що містять кальцій і фосфор, магній, натрій. Особливо багата калієм квасоля, а ось соєві боби містять ще і вітамін F, який просто не замінимо в період зростання. А ще продукти на основі сої можуть послужити хорошу службу, якщо у малюка лактазна недостатність або діабет.

Взагалі соя — продукт «намбер уан» серед бобових: вона незамінна для вегетаріанців, містить мінімум вуглеводів і дуже багато корисних цукрів, які використовують біфідобактерії в якості поживного середовища. Отже, вживання сої знижує ймовірність розвитку дисбактеріозу (все хочу перевірити на собі дане твердження).
Квасоля перевершує всі інші овочеві культури за вмістом амінокислот, міді і цинку, а ще вона містить йод, володіє протимікробною дією і здатністю знижувати цукор у крові. Але дієтологи попереджають, що настільки поширене вживання квасолі в якості гарніру до м'ясних страв кілька помилково, оскільки з тваринними білками вона засвоюється набагато гірше, ніж з овочами.

Зелений горошок багатий вітаміном С і селеном (це в додаток до всіх цих «принад»). Чула рада гематолога, що дітям з анемією корисно давати щодня по 3-4 столові ложки горошку, починаючи з трирічного віку.
Але при всій їх супер-пупер корисності бобові важкі для травлення (всім знайомі «музичні» наслідки вживання горохового супу?), можуть викликати здуття живота. Тому додавати в страви малюків квасолю, сочевицю або горох (саме додавати, а не загодовувати деточку гороховим пюре) можна не раніше півтора дет і то в дуже невеликих кількостях і поступово. Хоча деякі виробники баночних пюре пропонують і самим маленьким гурманам страви, в яких поєднують зелений горошок, стручкову квасолю і молоді стручкові боби з м'ясом або у вигляді монокомпонентних пюре. Так що вирішувати вам!

Оскільки бобові відносяться до гіпоалергенним продуктів, то підійдуть малюкові з будь-якою дієтою. Однак слід прислухатися до рекомендацій дієтологів дитячого харчування. У процесі приготування у бобових слід використовувати тільки молоді плоди, інакше «зелені» і тільки в свіжому або замороженому вигляді (так що супчику з сушеного горошку точно доведеться почекати). Зрілі бобові в харчуванні дітей допустимі лише після півтора-двох років і то у вигляді протертих супів-пюре, оскільки вони найбільш важкі для засвоєння. А от страви їх сухих горошку, квасолі, сочевиці та інших їхніх побратимів варто давати дитині тільки після трьох років.

Варити овочі треба в невеликій кількості води, без кришки і при бурхливому кипінні, враховуючи, що для готування використовуються свіжі плоди, доливати воду при такому способі варіння не потрібно. Підсолювати страву слід лише наприкінці варіння, щоб зберегти в овочах найбільшу кількість корисних речовин.

А ще недавно дізналася новину, що сирі плоди (це так називається?) всіх бобових містять токсичні речовини, які руйнуються при тепловій обробці. Тому «горошок з бабусиної грядки» неприйнятний для дітей.