Коли «хороший» не краще, ніж «поганий»

Днями в своїй статті про жаднюг я писала про те, чому Не можна таврувати дитину негативними ярликами, зараз я розповім, чому «хороший» не краще, ніж «поганий».

На жаль, Механізм дії будь-яких ярликів такий, що «хороший», «молодець» і «розумниця» позначаються на дитині нітрохи не краще, ніж «поганий», «жаднюга», і т. п. Цей, здавалося б, парадокс пояснюється дуже просто. Будь ярлик діє однаково, і починає служити своєму носієві недобру службу в ті моменти, коли людина стикається з кимось іншим, крім того, хто на нього ярлик і навісив, тобто з будь-якими іншими людьми, які ставлять законність носіння цього ярлика під сумнів. Я думаю, не варто зупинятися на тій думці, що ваша дитина зіткнеться з іншими людьми рано чи пізно, так чи інакше, але обов'язково і неминуче (адже це не ви купили один з небагатьох, що залишилися на планеті незаселених островів? Краще розглянемо, що ж відбувається в результаті щедрого раздаривания батьками оцінок своєму чаду.

Дитина так влаштований, що він за замовчуванням батькам вірить (саме по собі, дуже хороша властивість, чи не правда?), тому якщо йому сказали «жаднюга», він вірить і усвідомлює себе як жаднюга, якщо сказали, що «молодець», значить, він і правда молодець. Про випадок з жадобою (цей механізм можна поширити і на будь-які інші негативні оцінки) я вже казала — дитина, стикаючись з іншими людьми, які розцінюють як жадібність інші вчинки і мають свої критерії жадібності і щедрості, збивається з пантелику і дезорієнтується у своїй системі цінностей. Якщо ж дитина росте «молодцем», то в той момент, коли він стикається зі світом інших людей крім його батьків, він, як правило, переживає серйозну кризу, оскількиУ відповідь на будь-яке своє рух він вже не чує захопленого «молодець, розумниця!». А далі все зАвисит від особливостей нервової системи, темпераменту і характеру вашого малюка.Якщо тип його нервової системи, що називається, сильний, то дитина буде прагнути переробити оточення під себе — боротися (і може бути, буде змушений пробороться все своє життя) за право залишатися «молодцем». А це значить жити, доводячи всім навколо свою винятковість, унікальність, геніальність і «хорошість» (напевно, у вашому оточенні є такі люди), все, що відбувається сприймати на свій рахунок і за рахунок будь-якої дрібниці намагатися самоствердитися. Якщо ж нервова система слабка, то такі діти, як правило, схильні самі підлаштовуватися під особливості оточення і ситуації, тому вони переживають цю кризу дуже глибоко і всередині. Перше відчуття, яке вони отримують, це розуміння того, що батьки їм брехали, і ніякі вони насправді не молодці. І куди в підсумку винесе таких дітей ця крива навіть припускати складно, але це невідповідність дасться їм дуже і дуже важко.

Зрозуміло, Якщо ви пару раз в день нарекаете малюка «молодцем», нічого кримінального не станеться, але якщо «молодець», «добре», «розумниця» і т. п. ваші «коронні слова», то вам варто як мінімум, замислитися про те, навіщо ж ви це робите, і як максимум вирішити, як тих же цілей досягти іншими засобами, і запевняю вас, при найближчому розгляді ви виявите масу більш простих і адекватних і «батогів», і «пряників».