Февочка, скажи «риба»!

Опубликовано:

Пам'ятаєте фільм про кмітливих дівчинку, замінившу таке важковимовне слово «риба» конкретним «оселедець»? Смішний був епізод.
Ось тільки не смішно буває малюкам, яких дражнять однолітки за те, що вони не можуть вимовляти який-небудь звук, чи то горезвісний «р» або шиплячі-свистячі. І вже зовсім не смішно дорослій людині, яка з дитинства має дефекти мови, з-за яких так важко невимушено спілкуватися зі знайомими і тим більше з незнайомими (особливо з тієї тіткою на співбесіді при прийомі на роботу...).

Вихід, як завжди, є — займатися з логопедом.
Але в дорослому віці мовні дефекти набагато гірше піддаються виправленню, так і соромляться часто дорослі, особливо чоловіки, ходити до такого фахівця.

Разом з тим, мова як основний засіб комунікації, ще ніхто не відміняв, тому запускати її ніяк не можна. Відповідальність за якість мовлення дитини лежить на батьках. Примусово, без ініціативи старших родичів, з малюком ніхто займатися не буде. Ну, максимум, проведуть раз на тиждень заняття в групі дитячого саду. Адже дефекти мови — це не небезпечно і не смертельно. Негарно — так. Але це вже традиційно турбота батьків, може, їм і так подобається...
Тому в даному питанні діє правило: навчився говорити сам — навчи (проконтролюй) іншого.

І в цьому допоможе чудовий лікар (і педагог) — логопед.

Так як же батькам визначити, пора вже записуватися до логопеда або ситуація ще терпить? Як відрізнити затримку в мовному розвитку від варіанту норми, який з віком вирівняється сам?

Нижче наведені основні періоди розвитку мови дитини. Визначивши, в якому періоді зараз перебуває Ваш малюк, Ви зможете з'ясувати, в нормі його мовленнєвий розвиток, відстає або Ви йдете попереду локомотива, вражаючи небувалими успіхами.

До року дитина «агукає», вчить перші односкладові і звуконаслідувальні слова.

В середньому, до року діти вже цілком кажуть 10-20 слів. В їх арсеналі «мама-тато», назви предметів, короткі пропозиції. Але поки ще хвилюватися рано, адже навіть якщо Ваш малюк толком разговорится тільки роком пізніше — це теж варіант норми.

До двох років словниковий запас дитини виростає вже до 200-400 слів. Дитина починає будувати фрази з 2-3 слів, але слова в них ще поки не поєднуються в роді, числі і відмінку. А ще в цьому віці дитина любить покомандувати» — у промові переважають дієслова наказового способу.

До трьох років дитина вже успішно поєднує слова в реченні за допомогою закінчень та розрізняє тверді і м'які звуки. До трирічного віку у дітей можуть спостерігатися проблеми з вимовою сонорних приголосних «л», «м», «н», «р». Їх навіть може зовсім не бути в алфавіті дитини.

До трьох років мовлення дитини ще тільки формується в перших словах, тому не варто занадто строго і з панікою ставитися до поганого вимови на цьому етапі.
Але 3 роки — в чомусь переломний момент. Саме в цьому віці прийнято звертатися до допомоги логопеда та інших лікарів, якщо щось у розвитку мовлення йде не так.

Якщо в трирічному віці дитина говорить тільки «бібіка», і знеособлене «дай» — пора йти до логопеда для консультації. Можливо, у дитини спостерігається затримка мовного розвитку, яка може бути викликана неврологічними особливостями. Тоді логопед може рекомендувати Вам відвідати невропатолога.

Для дітей з істотною затримкою мовного розвитку існують специальні логопедичні садки або логопедичні групи у звичайних дитячих садках. Якщо з промовою проблеми істотні (наприклад, дитина Вас розуміє, але майже не говорить або говорить дуже невиразно) — це хороше рішення. У спеціалізованому садочку замість насмішок інших дітей дитина отримає потрібну увагу педагогів.

Якщо ж малюк говорить непогано, його мова багата різноманітними словами, але в них він погано вимовляє окремі звуки («з», «р» та інші) — спеціальна група не потрібна, достатньо буде індивідуальних регулярних занять з логопедом.

Порушення вимови окремих звуків при нормальному слуху і мовному апараті часто зустрічається у триліток. Наприклад, вони можуть замінювати один звук іншим, тим, що їм зручніше вимовляти, або зовсім не вимовляти певні звуки і свідомо їх «випускати» з мови.

У таких випадках добре допомагає спеціальна логопедична гімнастика — зарядка для мови», а також його масаж. Спочатку масажем і зарядкою можна позайматися з логопедом, а в подальшому можна продовжувати і самостійно, так, як він покаже і навчить.

До чотирьох років дитина вже може освоїти близько 2000 слів. З цього ж року рекомендується починати навчання читання і переказу. Але сильно не напружуйтеся. Цілком достатньо, щоб до школи дитина навчився читати прості речення і коротенькі тексти.
У цьому віці, як і раніше допустимим вважається відхилення у вимові звуку «р» і шиплячих-свистячих.

З шести років діти зазвичай починають писати.
Тут особливу увагу треба приділити сформованості у дитини фонематичного слуху. Прослідкуйте, розрізняє він фонеми (наприклад, в словах «крейда»-«мілину» чи він відчуває різницю в останніх звуках, відображає її на листі)?
Іноді у дітей зустрічається порушення фонематичного слуху, яке обумовлює левову частку помилок при листі. Таке порушення дуже яскраво проявляється на уроках російської мови в початковій школі, коли з'ясовується, що дитина не в змозі записати слово під диктовку, так як не розуміє, якими буквами відобразити почуте.
У такому разі допоможуть спеціальні вправи на розвиток фонематичного слуху.
Ну і, до шести років, в ідеалі, дитина вже повинен говорити чітко, зрозуміло і чітко.

Проблеми з вимовою тих або інших звуків і слів бувають, мабуть, у всіх дітей. Це не страшно, бо з віком проходить. Але важливо не упустити зручний для корекції мови момент і звернутися до логопеда, хоча б до свого, рідного, з садка чи районної поліклініки.
Скористайтеся тим, що маленькі діти сприймають заняття з логопедом як гру, а значить, і навчити їх зараз говорити правильно набагато реальніше, ніж у шкільному віці. А без фефектов фікції, як відомо, і вчитися легше, і простіше жити

Картинка з livejournal.com