ЕКО: реальний шанс стати батьками

Часом буває так, що один з подружжя не в змозі зачати дитину. Це визначить тільки ретельне медичне обстеження. Але, навіть якщо зачаття природним шляхом неможливо, не варто впадати у відчай, адже існують штучні методи запліднення. Вони вже давно практикуються в усьому світі і в нашій країні теж, і відмінно зарекомендували себе. За допомогою ЕКЗ (екстракорпорального запліднення) тисячі сімей отримали можливість виховувати свою дитину, а значить, знайшли щастя материнства і батьківства.
Цей метод використовується при неможливості зачаття природним шляхом, але за умови, що у жінки не порушений процес дозрівання яйцеклітин, тобто при непрохідності маткових труб. Екстракорпоральне запліднення застосовують і при чоловічому безплідді, якщо обоє з подружжя погодяться на використання донорської сперми.
Сам термін говорить про те, що запліднення жіночої яйцеклітини відбувається поза матки. Отримані ембріони вирощуються деякий час (протягом 48-72 годин) в інкубаторі, після чого їх пересаджують матері. Далі розвиток плоду йде природним чином.
Для того, щоб штучне запліднення пройшло успішно, необхідно використовувати кілька яйцеклітин, тому майбутню маму спеціально готують, призначаючи з другого дня менструального циклу стимулюючі таблетки і уколи. З їх допомогою в яєчниках закладається відразу кілька яйцеклітин, які там дозрівають. За цим процесом за допомогою ультразвукового апарату слідкує лікар.
Зазвичай яйцеклітини закінчують дозрівати з 10-го по 16-й день циклу. Щоб визначити точний час, жінці робиться ін'єкція. А ще через 1,5 доби яйцеклітини відсмоктуються через піхву тоненькою голочкою і поміщаються у спеціальну середу. До цього часу майбутній батько повинен здати сперму, яка не тільки перевіряється на вміст у ній активних сперматозоїдів, але і спеціально обробляється, адже в ній містяться елементи, що перешкоджають заплідненню — насіннєва плазма, лейкоцити та інше. Потім сперматозоїди додаються до яйцеклітин і поміщаються в інкубатор, в якому підтримуються необхідні для нормального запліднення і розвитку ембріонів температура, вологість, газова середовище та інші умови.
Процес запліднення займає близько 18 годин, після чого запліднені яйцеклітини поміщають в іншу живильне середовище, в якій вони дробляться і перетворюються в ембріони. Це теж відбувається не відразу, а протягом 16-18 годин. Як тільки ембріони починають активно розвиватися, їх відразу ж пересаджують в матку жінки. В цілому від запліднення до пересаджування проходить не так вже й багато часу, і розвивається ембріон ще не встигає «усвідомити» свого «самотності» поза материної утроби.
Ультразвук і надалі допомагає визначити, як розвивається ембріон. Оскільки в інкубаторі вирощують кілька ембріонів і стільки ж пересаджують матері, то дуже часто жінка народжує не однієї дитини, а двійню або навіть трійню. Для тих, хто мав проблеми з дітонародженням, отримати таке поповнення — велике щастя.
Застосування методу ЕКО дозволяє набути власного малюка навіть тим жінкам, у яких відсутня матка. Для цього беруть яйцеклітину, інсемінують її спермою чоловіка, а потім ембріон переносять у матку іншої жінки — «сурогатної» матері, яка погодилася виносити і народити не своє дитя.