Чарівні слова

«Ніщо не дається нам так дешево і не цінується так дорого, як ввічливість», — говорив Д. Карнегі.
На жаль, незважаючи на «низьку вартість» цієї якості, їм володіють рідкісні люди. Про таких зазвичай кажуть: «Добре вихований».

Скільки разів, знімаючи телефонну трубку, замість: «Здрастуйте, покличте, будь ласка...» Ви чули недбале: «Мені Васю!»?
Скільки разів, надавши кому-небудь послугу, не почули у відповідь навіть просте «дякую»?
Така невихованість і грубість завжди ріже слух і неприємно вражає. Здається, що людина, вступник неввічливо, свідомо ставить себе вище інших і вважає, що йому всі зобов'язані.

Щоб ваша дитина не поводився подібним чином, вчіть його ввічливості і не вірте, що це вроджена якість, схоже вродженої інтелігентності.

Ввічливість цілком можна виховати і «натренувати».

Саме слово «ввічливість» має просту і красиву етимологію. Воно походить від давньоруського «відати». Ще в XVI столітті слово «вежа» означало «людина, що знає, як себе треба вести».

Знання це дається, в першу чергу, в сім'ї. Дитина спостерігає за поведінкою батьків, за тим, як вони звертаються один до одного, до оточуючих людей, до нього самому.
Тому починати виховання дитини треба з себе: культивуйте ввічливість у власній родині, звертайтеся до дитини і до інших так, як хочете, щоб він звертався до Вас.
Ввічливість повинна ввійти до Вас у звичку, тоді і дитина цю звичку мимоволі «скопіює».
Привчайте малюка до думки, що ввічливість — це просто, а позитивні зміни в настрої і у відносинах з людьми — у наявності.

Краще всього починати виховувати ввічливість з ранніх років. Буквально як тільки дитина почне говорити, треба нагадувати йому вітатися при зустрічі, прощатися при розставанні, додавати «будь ласка» до кожного свого «дай».

Можна пограти з дитиною в гру «Слова ввічливості відкривають всі двері». Для цього сховайте в кімнатах різні маленькі подарунки-сюрпризи (скарби), а всі двері замкніть на ключ. Попередьте дитину, що двері до скарбниці відкриється, якщо він згадає «чарівні» слова і умовить «сім-сім відкритися». Тільки, цур, всі вмовляння і аргументи повинні бути викриті в максимально ввічливу форму.

Корисно також грати з малюком діалоги «У магазині», «В автобусі», «У транспорті», «Розмова по телефону».
Наприклад, Ви — продавець, дитина — покупець. Його завдання — ввічливо попросити зважити кілограм бананів або проконсультуватися, яка ковбаса смачніше.
Можна скласти разом з дитиною цілий список важливих питань, типу «скажіть, будь ласка, як пройти?» і «чи не підкажете Ви, скільки часу?»

Діти зазвичай з задоволенням вживаються в нові ролі і через гру виробляють власні правила поведінки в суспільстві. Граючи з дитиною, ви завжди встигнете скорегувати ці правила.
А відточувати майстерність ввічливості можна вже в цьому магазині або автобусі, викликаючи схвальні розмови: «Ах, який вихований дитина!»

Якщо Ваше чадо вже виросло з рольових ігор і діалогів і, що найгірше, від рук відбилася: грубить, лихословить, веде себе зухвало (нехай і не в присутності батьків) — доведеться вдатися до більш дієвих методів.

Для початку розберемося, чому дитина так себе веде? Чому він хам і грубіян при інтелігентних батьків?
На жаль, діти (особливо в підлітковому віці) часто копіюють саме погане поводження і шкідливі звички інших дітей і дорослих. На їхню думку, зухвала поведінка допомагає виділитися, а якою ціною — неважливо. Адже виділитися із загальної маси — це так круто.

Тому, як тільки Ви помітите, що дитина став говорити розв'язно, недбало або навіть грубо, Пускайте в хід найпотужніша зброя — сміх. Іншими словами, висмейте його грубість.

Заборонами і умовляннями на шлях благопристойності нікого з нас не поставиш: заборонений плід завжди солодкий. Зате «що зробилося смішним, не може бути небезпечним». Важко залишатися крутим, якщо над тобою сміються.

Для осміяння грубості і неввічливості підійдуть будь-які зневажливі фрази, типу «ну по ньому так зразу видно, що університетів не закінчував», «говорить так, як тільки алкоголіки на вокзалі» і т. п., на що фантазії вистачить.

Осмеивайте щиро і здивовано, тільки тоді дитина замислиться над своєю поведінкою і над тим, що про нього думають оточуючі.

Але, осмеивая хамів і грубіянів, не забувайте подавати дітям і позитивний особистий приклад. Встаючи на шлях виховання ввічливого людини, Ви берете на себе додаткові зобов'язання стримувати свої емоції і стежити за власною мовою та поведінкою. Зате ніхто не зможе дорікнути Вас в святотатстві і подвійної моралі, а дитина, дивлячись на Вас, зможе переконатися, що Слова ввічливості — справді чарівні, і вони відкриють перед ним не одну двері.