Бабусині потішки

Хочете зробити своїй дитині справді безцінний подарунок?
Використовуйте в спілкуванні з дитиною все багатство російської мови та фольклору.
Від того, яка мовна середовище оточує маленького чоловічка з перших днів його життя, багато в чому залежить, якою буде його власна мова, як вона буде розвиватися і вдосконалюватися в подальшому. Ви, напевно, вже встигли помітити, що п'ятимісячний малюк може дізнаватися близьких не тільки особа, але і по голосу. Ще не вміючи навіть сидіти, він повертає голівку, почувши мамин голос. Крім того, малюк розрізняє навіть інтонацію, тому, вловивши ласкаві ніжні нотки, посміхається і забавно пружинить ручками і ніжками, а почувши гучні і різкі звуки голосу, здригається, хмуриться або плаче. З дитиною першого року життя просто необхідно більше спілкуватися, супроводжувати свої або його дії ласкавими словами, інакше кажучи, створювати навколо малюка певну мовну середу. І як (у зв'язку з цим не згадати про потішках та примовках, якими так багатий наш фольклор. Віками народ відбирав для них слова і прості рими, визначену мелодику і інтонацію: все те, що здатне заспокоїти дитину, оточити його атмосферою щирої любові і турботи. Використовуйте забавлянки, примовки, заклички, і ви без праці встановіть з дитиною трепетно-ніжне емоційний зв'язок. Укладиваєте маленького шалунішку в ліжко? Спробуйте поряд зі звичними ласкавими словами вимовити й такі віршовані рядки:
Ай люлі-люленьки,
Прилетіли гуленьки,
Сіли гулі на ліжко,
Стали гулі воркотати,
Мою крихту качати.
Або:
Ай баюшки, баюшки,
Підемо з тобою до бабусі,
Від бабусі — дідуся.
Принесемо конфетушки.
А потім підемо до ліжечка,
Ми її застелем гладко.
В ній мій малюк буде спати,
Міцно очі закривати.
А якщо дитина ніяк не хоче засипати, можливо, знадобляться ці примовки:
Баю-баю, баю-бай,
Оченята дитинко закривай,
Міцний сон до тебе прийде,
За собою поведе,
Я тебе качаю,
Тебе величаю,
Спи, дитя, до вечора:Більше робити нічого!
Або:
Котя, котенька — коток,
Котя — сіренький хвосток.
Прийди, котик, ночувати,
Мою крихітку качати.
Мою крихітку качати,
Прибаюкувати.
Вже як я тобі, коту,
За роботу заплачу:
Дам шматок пирога
Так глечик молока.
Баю-баю, баю-бай,
Спи, моя крихітко, засинай.
Відпочивши на славу, малюк прокидається, солодко позіхає й потягається, шукає очима маму. А ви звертаєтеся до нього з такими словами:
Тяги, тяги, потягушеньки,
На дитя порастушеньки.
Рости, доню, здорова,
Як яблунька садова (дівчинці).
Рости, сину,
Немов міцний дубок (хлопчикові).
Веселі забави
А ось яку пестушку засуджують люблячі батьки, коли грають з малюком, тетешкаются або підкидають його на руках:
Тушки-тутушки
Ватрушки з сиром.
Пшеничний пиріжок,
На узліссі мішок.
Високонько взашел,
До верхівки дійшов.
До верхівки ялини
І ми долетіли.
Гоп! Гоп! Гоп!
Діти підростають непомітно. Ось і ваше чадо вже починає ходити, міцно вхопившись за материну руку, або сміливо і поки незграбно тупає в бігунки, а ви , дивлячись на нього, приговорюєте:
Великі ноги йшли по дорозі:
Топ-топ-топ, топ-топ-топ!
Маленькі ніжки бігли по доріжці:
Топ, топ, топ, топ, топ, топ, топ.
Топтоп, топ, топ, топ, топ, топ
Мамині помічники
Або ось звична для сімейних буднів картина: ви готуєте щось на кухні, а малюк прокинувся і зовсім не бажає в повній самоті лежати в своєму ліжечку. Малюк починає невтішно плакати. Візьміть його до себе на кухню, посадіть на дитячий стільчик, і помішуючи кашку приговаривайте:
Ту-ту, ту-ту, ту-ту-ту,
Варю кашку круту.
Підливаю молочка,
Нагодую козачка!!!!
А вже якщо ви затіяли пиріжки або млинці, крихта напевно стане уважно стежити за кожним вашим рухом. Малюкові буде цікаво буквально все: як мама місить тісто, як викладає на деко пиріжки або заливає на сковороду тісто для млинців. Що ж, порадуйте малюка не тільки смачною їжею, але і веселою примовкою:
Ай тата, до тата, до тата!
Завітайте решета:
Мучки просіяти,
Пиріжки затіяти.
А для нашої лапочки
Потім оладки,
Спечемо блинка,
Погодуємо синка!
На жаль, перші спроби самостійно зробити перші кроки майже ніколи не обходяться без падінь, ударів і навіть сліз. Може бути, саме в такий момент заспокоять малюка ваші ласкаві слова:
У лисиці болю,
У вовка болю,
А у синочка (дочки)
Біль на берізку,
В ліс улети!
Звичайно в одній публікації просто неможливо вмістити навіть малу частину фольклорної спадщини нашого народу. У цього багатства поки ще досить живих охоронців. І якщо вас зацікавила ця стаття, то, продовження слідує!!!!