Аналізуй це

Коли я вчилася в школі, мої однокласники, за методологією підготовки до уроків, ділилися на три категорії. Перша категорія — відмінники. Завжди заздалегідь вчили матеріал і навіть читали додаткову літературу. Готувалися, тобто. Друга категорія — середнячки, які перед уроком гарячково гортали підручники, і якось примудрялися викручуватися. І затяті двієчники, які, будучи викликаними, вставали і нахабно заявляли «а я не вчив», з відповідним результатом.

До чого це я? З вагітністю, на мій погляд, все те ж саме. Надзвичайно відповідальні громадяни заздалегідь здають аналізи, виявляють приховані інфекції, ходять до генетику і перевіряються на сумісність. Люди з полегшеним ставленням до життя починають метушитися «за п'ять хвилин до уроку», і добре ще, що у «двієчників» результат не завжди такий плачевний, як у школі.

Отже, у вас на тесті дві смужки, і якщо ви і далі плануєте рухатися в тому ж напрямку, аналізів вам не уникнути в будь-якому випадку.

Давайте для початку поговоримо про крові — прикинемо, так би мовити, масштаби лиха.
Що найнеприємніше, особливо в умовах токсикозу, кров переважно беруть натще. Відразу обмовлюся, що «свята трійця» ВІЛ + сифіліс (RW) + гепатит (HbS-AG, анти-HCV) буде переслідувати вас всю вагітність.

На ранніх термінах треба здати море крові, щоб вашого гінеколога було чим розважитися, вивчаючи результати аналізів, — група крові, резус-фактор (якщо раптом ви досі не в курсі), Rh-антитіла (особливо актуально для дівчат з негативним резусом), загальний аналіз крові (особливу увагу гемоглобіну), біохімічний аналіз крові і TORH-комплекс (антитіла до токсоплазмам, краснухи, цитомегаловірусу, герпесу). На жаль, більшість інфекцій TORCH-комплексу протікають безсимптомно, і при цьому можуть викликати важкі вади розвитку плода, невиношування вагітності, призвести до викидня.
Біохімічний аналіз крові припускає дослідження рівня таких речовин, як білки, ферменти, ліпіди, вуглеводи, неорганічні речовини і вітаміни. Існують певні норми біохімічного аналізу крові — тобто то кількість показників, яке повинно бути присутнім в крові людини певного віку і статі. Це статистично встановлені показники здорових людей. Відхилення від цих показників — симптом різноманітних порушень в діяльності організму, збій в роботі певних органів або систем. А вам у вашому становищі, як ви розумієте, збої абсолютно не потрібні

Не менш важливо перевірити і Гормональний фон, особливо якщо в анамнезі невдала вагітність. По-перше, рівень ХГЛ (хоріонічний гонадотропін людини) — особливого гормону вагітності, який виробляється клітинами хоріона (оболонки зародка). На ранніх термінах рівень ХГЛ швидко наростає, подвоюючись кожні 2-3 дні. Аналіз крові на ХГЛ робить можливим раннє визначення вагітності — вже на 6-10 день після запліднення результат буде позитивним.

Ще один «гормон вагітності» — Прогестерон. У нормі при вагітності прогестерон теж підвищується, а нестача прогестерону може призвести до її переривання.

Також слід перевірити рівень тестостерону, ДГЕА-С, 17-оксипрогестерону. Як не дивно, але в організмі кожної жінки виробляються чоловічі статеві гормони (андрогени). Коли андрогенів виробляється надмірна кількість, ставиться Діагноз «гіперандрогенія». Гіперандрогенія, може призводити до багатьох ускладнень вагітності (викидень, розвивається вагітність, ФПН, затримка внутрішньоутробного розвитку плода).

Далі за термінами слідують Скринінги першого і другого триместру — робиться біохімічний аналіз крові на 12-й і 20-й тижні плюс УЗД. Спеціальні комп'ютерні програми дозволяють розрахувати комбінований ризик серйозних аномалій розвитку плода з урахуванням біохімічних показників крові і результатів ультразвукового дослідження, проведеного в ті ж терміни, — синдрому Дауна, синдром Едвардса, триплоидии типу I/II, синдрому Шерешевського-Тернера, синдром Клайнфельтера.

І наостанок ще два важливих аналізу — Гемостазіограма (вона ж коагулограма) + D-димер та аналіз на Антитіла до фосфоліпідів (АФС — антифосфоліпідний синдром).При вагітності підвищена згортання крові є фізіологічною нормою. Однак якщо у майбутньої матері вже була схильність до поганий згортання крові, її підвищенню, то при вагітності підвищена згортання крові або гіперкоагуляція може викликати небезпечні наслідки для здоров'я матері і дитини. Якщо тромб утворився в судинах плаценти, то дитина в матці недоотримає кисню, що може привести до викидня, передчасних пологів або народження дитини з тяжкими порушеннями мозку. У жінок з ускладненим перебігом вагітності бажано з 18-19 тижнів вагітності 1 раз на місяць визначати рівень D-димера (збільшення говорить про ризик розвитку плацентарної недостатності).
Антифосфоліпідний синдром є однією з причин звичного невиношування вагітності. Фосфоліпіди є важливою складовою всіх біологічних мембран, тому поява антифосфоліпідних антитіл може засмутити функцію клітин, стати причиною розвитку запальної реакції, викликати порушення згортання крові.
Крім нелюдського викачування крові протягом всіх 9 місяців вам ще належить регулярно здавати сечу (причому чим далі, тим регулярніше) і мазки. Але про це ми поговоримо наступного разу.

P. S. А на закінчення порада — все ж, як казала моя вчителька історії, суворо дивлячись поверх окулярів, «треба готуватися ДО уроку».

При підготовці статті були використані матеріали сайтів
www. cironline. ru
www. policlinica. ru