Злочин і покарання

До того, як я коротко окреслю основні засади «правильного наказивания» дітей, я хотіла б просто поговорити про те, Що ж взагалі таке покарання, чому для нас — батьків — ця тема так актуальна, і навіщо ми взагалі караємо дітей.

Якщо говорити про покарання взагалі, то для початку добре б розібратися у філософському ключі в тому, що Покарання можливе тільки як відповідь на злочин, а злочин можливо, якщо є відповідний закон. Тому якщо за великим рахунком, то спочатку потрібно подбати про те, щоб між вами і вашою дитиною була досягнута домовленість щодо якихось правил і законів, що регламентують найбільш важливі для вас аспекти життя, і відразу були б обговорені відповідні покарання за всі види провин. Але насправді зробити це дуже складно, а часом і просто нереально — наприклад, з однорічним малюком вам навряд чи вдасться повноцінно обговорити, що саме ви від нього хотіли б і як він буде покараний за непослух.

До речі, про вік, раз вже про це зайшла мова — Карати можна лише того, що реально усвідомлює свою провину за якийсь вчинок. Якщо карати того, хто не розуміє, за що і чому він терпить зараз якісь обмеження, то сенс покарання для вчинила злочин зникає повністю, і залишається тільки сенс отримання якогось садистичного задоволення для того, хто покарання здійснює. Людина здатна усвідомлювати свої вчинки, їх наслідки і, головне, причинно-наслідкові зв'язки (чому у відповідь на якесь його дія мама зробила круглі очі, і тато поліз за ременем) тільки тоді, коли він навчиться усвідомлювати себе. Становлення самосвідомості, думаю, я не відкрию для вас Америки, починається тільки після трьох років, коли дитина вперше вимовляє «я». Саме томуПокарання у повному сенсі цього слова просто неможливо, коли мова йде про малюків до 3-3,5 років.

Тепер моє улюблене — новий привід для вашої внутрішньої роботи над собою, задумайтеся про те, Чому ви караєте дитину, і чого ви хочете домогтися.Може бути, ви просто піддаєтеся власним емоціям, і під гарячу руку ваш малюк отримує чергову ляпас? Може бути, ви просто відчуваєте незручність перед іншими за поведінку вашої дитини і вважаєте виходом прилюдно його відчитати або шльопнути? А може бути, вам здається, що інакше не виростити правильного, гарного людини, не прищепити дитині розуміння, «що таке добре, а що таке погано»? У будь-якому випадку, яким би не був ваш відповідь на це запитання, отримавши його, ви швидше за все зможете знову відповісти на питання, як домогтися того ж самого ефекту іншими способами. Якщо ж ні, то я візьму на себе сміливість трохи підказати.

Найбільш частою причиною покарань дітей є елементарна нестриманість батьків — ви сердитесь на те, що дитина накоїв, і він отримує «по перше число». В даному випадку вихід у нас тільки один — Навчитися стримувати свої власні емоції, керувати ними, висловлювати в прийнятних формах (і обов'язково виражати) і дохідливо доносити до своїх дітей. Багатьом здається, що це безглуздо і схожий швидше на «метання бісеру перед свинями», ніж на реальне педагогічне виховний вплив, але по-перше, діти нітрохи не дурніші дорослих і чудово все зрозуміють (як казав Корчак «дурнів серед дітей не більше, ніж серед дорослих»), а по-друге, відкрию вам величезний секрет — Діти дуже не люблять ображати, турбувати і дратувати своїх батьків.Дітям дуже подобається, коли мама і тато спокійні, веселі і коли їм добре, діти з самого народження мріють про те, щоб викликати наші посмішки та радісні вигуки, притягати захоплені погляди і провокувати щасливі обійми. Хіба немає?
Ще один дуже важливий для розуміння злочину і покарання момент — Щаслива дитина не зробить нічого поганого. Якщо ви відмовляєтеся це розуміти, то спробуйте мені просто повірити на слово. Діти за внутрішньою своєю природою просто не схильні до преступничеству і шкідництва, тому якщо ваша дитина часто пустує, варто задуматися,Чи не занадто строгі до нього вимоги і чи все в порядку з самим малюком. Можливо, він захворює, вимагає уваги, втомився, що переживає (в тому числі і класичні вікові кризи) і т. п. — в будь-якому з цих випадків дитина гідна співчуття і розуміння, а не покарання.

І останнє — Багатьом з нас здається, що караючи, ми демонструємо дітям правильну модель поведінки, вчимо їх, як чинити правильно, а як ні, прищеплюємо певні цінності і т. п. Але насправді зачастю все зовсім не так райдужно. Найчастіше покарання, особливо фізична, породжує в дитині лише страх і первинне бажання вимовити необдумане, але таке рятівне «я більше не буду» і отримати бажане прощення. Так, будучи покараним, дитина перестає робити те, за що був зганьблено, розкритикований або отшлепан, але Таке «слухняність» має лише тимчасовий характер і зовсім не гарантує вам, що цей інцидент або йому подібний не повторитися знову. А найголовніше, що нічого позитивного в поведінці, продиктованому страхом, ні, а покарання найчастіше викликає у дитини бажання помститися кривдникові або просто зігнати свої почуття на комусь або чомусь іншому. Адже по суті ми, караючи, просто пригнічуємо волю дитини, змушуємо його відчувати себе «поганим» і «шкідливим», а це в свою чергу нічого позитивного в його скарбничку досвіду не додає.