Як карати дітей

У своїй книзі «Про одному типі важких батьків» Ст. Леві наводить правила, Як можна і як не можна карати дітей:

• Покарання не повинно шкодити ні психічному, ні фізичному здоров'ю
• Якщо у вас є сумніви, карати чи ні, краще не карати
• Не можна карати «на всяк випадок», для профілактики
• За один раз — лише одне, навіть якщо дитина скоїла відразу безліч жахливих проступків, він карається, може бути і суворо, але лише один раз і за все відразу
• Строк давності не може бути більшим, карати із запізненням не можна (наприклад, за раптово відкрилися «справи давно минулих днів»)
• Покараний — пробачений, якщо ви вже покарали дитину, інцидент вичерпано, ніколи і ні за яких обставин ви вже не згадуєте дитині його минулі гріхи
• Без приниження! Якщо ви караєте дитину, принижуючи його, будучи пригніченим вами і вважаючи вас несправедливими, він не сприйме покарання як урок, воно подіє у зворотний бік
• Дитина не повинна боятися покарання, краще нехай переживає про те, щоб не засмутити, засмутити або розсердити вас

Якщо ви будете дотримуватися цих правил, ваші покарання мають всі шанси стати справедливими. Перерахую ще кілька важливих речей, які стосуються покарань.

Покарання має випливати безпосередньо за злочином (про це вже йшлося вище), і чим молодша дитина, тим коротшим має бути часовий інтервал між провиною і вашою реакцією. У віці близько двох років має сенс карати не пізніше, ніж через 15 секунд після скоєного, інакше дитині буде просто не під силу усвідомити, за що він покараний. Так що не встигли за 15 секунд — охолоньте і тренуйте швидкість реакції Якщо слідувати цьому правилу, то стає зрозуміло, чому не можна дитини, нашалившего в понеділок, позбавляти походу в зоопарк у вихідні.

Покарання має бути адекватним злочину. Це в першу чергу стосується тих батьків, які грішать «страшними стратами» за розбиту чашку, але при цьому, наприклад, жорстокість по відношенню до оточуючих можуть взагалі не помічати чи обмежуватися в таких випадках словесним коментарем. Кожне ваш наказОвий захід має бути як слід зважено, перед тим, як буде приведено в дію, інакше по-перше, Сам ефект може бути яким завгодно і непередбачуваною, по-друге, У дитини сформується викривлена система цінностей (у випадку з наведеним мною прикладом, йому буде здаватися, що збереження речей важливіше здоров'я людини). І ще один важливий момент в цій же темі — якщо ви караєте дитину ізоляцією («іди в свою кімнату і подумай над своєю поведінкою» тощо), то термін цієї ізоляції теж повинен бути адекватний (кількість хвилин ув'язнення приблизно дорівнює віку дитини у роках). Повірте мені, сидячи в своїй кімнаті півгодини, п'ятирічна дитина вже через три хвилини перестане думати про свою поведінку» і знайде собі масу занять цікавіше. І ще, після того, як ваша дитина повернеться з вигнання, потрібно обов'язково обговорити з ним все те, що сталося в спокійному тоні і зробити відповідні висновки, інакше його самітництво теж буде просто безглуздою «відсидкою».

Перерахую Кілька допустимих варіантів покарань (які відповідають всім перерахованим критеріям):

Фізичне утримування це, на мій погляд, єдиний з можливих варіантів фізичного впливу на дітей. Добре допомагає, коли саме це дозволяє найменш травматично згладити ситуацію (якщо дитина, наприклад, б'ється з іншими, це найкраща форма розвитку ситуації, адже погодьтеся просто повідомити «Вася, будь ласка, не стукай Мішу лопаткою по голові» це трохи дивно, Васю простіше і правильніше спочатку взяти на руки, а вже потім розмовляти з ним по душам про Мішу і лопатці).

Ізоляція. Пам'ятайте, що термін ізоляції в хвилинах повинен бути не більш віку дитини у роках, і після «ув'язнення» необхідна відповідна бесіда. Якщо ви в якості покарання ізолюєте дитини на час, повідомте йому про це спокійним тоном, для малюків ізоляція найбільш актуальна для боротьби з їх витівками («піди, будь ласка, посидь там-то і там-то, відпочинь, а то тобі, я бачу, вже складно слідкувати за собою, посидиш дві хвилинки, відпочинеш, а потім я за тобою прийду»), старші ж діти і підлітки можуть скористатися цим часом для серйозного самоаналізу («піди, будь ласка, до себе в кімнату і подумай, що відчули учасники ситуації (наведіть конкретний приклад) та як можна було б вчинити по-іншому»).

Покарання позбавленням чого б то не було. Це можливо лише в тому випадку, якщо позбавляти ви збираєтеся чогось такого, що було предметом неслухняності або хоча б більш менш рівноважного. Наприклад, малюк з'їв цукерку, яку ви заборонили йому є до обіду, значить в якості покарання ви можете позбавити його солодкого до вечора або завтра наприклад. Дуже хороша ідея дозволити старшим дітям і підліткам вибирати предмет позбавлення самому, у разі, якщо ви вважаєте, що дитина гідний покарання і він з цим згоден, запропонуйте їй вибрати що-те, чого він втратить покарання. Тільки нагадайте йому, що обраний їм позбавлення повинно бути реальним позбавленням для нього — те, чим він буде жертвувати, було б для нього дійсно важливо, і позбутися цього було б шкода. Дуже важливий момент в покарання позбавленням полягає в тому, що позбавляти дитину чого-те, що на його очах демонстративно отримають решта (багато мами схильні вимовляти сакраментальне «от, Вася тобі цукерка, а ти, Петя, не отримаєш, адже ти покараний!») ні в якому разі не можна.

Тепер вибір за вами — що найкращим чином підійде вам і вашій дитині. І добре б, щоб використовувати ці знання вам доводилось якомога рідше.