Спокійної ночі, малята!

Сон дитини, такий потрібний, корисний і, здавалося б, природний, дуже часто лякає батьків, змушує навшпиньки підходити до малюка, прислухаючись до його дихання і перевіряючи, чи не гарячий чи лобик. Уві сні малюк здається найбільш вразливим і беззахисним. Ми думаємо, що уві сні проявляються тривоги і хвороби дитини, особливо, якщо він метається по ліжку або скрипить зубками. Але чи так все це страшно насправді?

Досліджуючи сон дорослих, фахівці-неврологи, як правило, дійсно виявляють порушення. Сон дітей в більшості випадків протікає в межах норми, а виявлені порушення — часто не більше ніж особливість росту.

Най маленькі діти (від 0 до 2 років) часто погано сплять з-за того, що батьки розпестили їх підвищеною увагою (заколисуванням, постійними нічними годуваннями і. т. д.) або з-за того, що їм заважають якісь зовнішні фактори: шум, крики, холод.

У старших дітей можливі розлади сну, пов'язані з формуванням їх нервової системи. Розлади ці носять тимчасовий характер і не являють собою нічого страшного, але часто лякають або насторожують батьків. Найбільш часті з цих розладів описані нижче.

Скреготіння зубами уві сні. Майже половина дітей періодично скрипить зубами уві сні. Швидше за все, це спадкове явище. І не варто піддаватися поширеній помилці, що воно якось пов'язано з наявністю у дитини глистів. Дитина просто перенаситився емоціями за день. З роками, коли його нервова система зміцніє, нічні скрежетания припиняться.

Розмови уві сні. Зустрічаються не тільки у дітей, але і у дорослих. Вони є наслідком підвищеної збудливості нервової системи. Мова дитини може бути навіть зв'язковий. Іноді дитина відповідає на поставлені йому запитання, але нічого не пам'ятає на ранок. В цьому теж немає нічого дивного і містичного: малюк просто «переживає» отримані протягом дня враження.

Нічні кошмари. Виражаються у двох формах: або малюк скрикує уві сні, метається по ліжку, але не прокидається; або він як раз прокинувся, плаче і з жахом у голосі переказує страшний сон. Спровокувати такі сни можуть насичений подіями день або тривала схвильованість дитини якоюсь проблемою. А іноді кошмарні сни — це спроба дитини розібратися в якомусь новому для себе явище, осмислити якусь подію. Адже світ для малюка ще багато в чому неизведан і незрозумілий, за день дитина робить безліч відкриттів. А підсвідомість ніколи не спить і намагається всю нову інформацію «переварити», що часто виливається в такі спотворені сновидіння.

Лунатизм (ходіння по ночах). Теж відноситься саме до вікових порушень сну, а не до якихось серйозних психічних захворювань. Лунатизм ніяк не пов'язаний з місяцем. Це просто реакція дуже імпульсивних дітей на їхні «дитячі» проблеми, що збуджують психіку. Якщо Ваш малюк іноді вночі подорожує по квартирі з відкритими очима і навіть щось говорить, а на ранок нічого не пам'ятає — не лякайтеся, а головне, не лякайте і не будите самого малюка під час ходінь. Спокійно умовте його пройти в ліжечко і утіштеся думкою, що в дорослому віці сновиди зникають як вид.

Енурез (нетримання сечі). Явище спадкове і тимчасове. Воно пов'язане з дозріванням сечового міхура дитини. У дорослої людини вже сформований рефлекс прокидатися, якщо йому хочеться в туалет. У малюка такий рефлекс тільки формується. Тому не треба лаяти дитини і, тим більше, соромити його. Він не спеціально «не встає в туалет», у нього ще просто не до кінця сформувалися внутрішні органи, відповідальні за це «вставання».

Сон, мабуть, одне з найбільш загадкових явищ в житті людини. Механізми сну досі не до кінця зрозумілі вченими. Але очевидно, що для дітей сон має величезне значення. Уві сні діти ростуть і розвиваються розумово і фізично. Тому тема сну воістину невичерпна і загадкова.

Ще про дитячий сон і його особливості можна почитати на сайті http://www. bayushki. ru Там же є цікавий дослідницький і художній матеріал з дитячих казок та колискових.

А про проблеми денного сну малечі вже писала на нашому сайті Керрі. (Можна почитати тут). Приємного всім читання і спокійних ночей!