Раз слівце, два слівце!

Пам'ятаєте, з яким інтересом ми в дитинстві Грали в слова? Причому, нам було відомо величезна кількість цих ігор, об'єднаних таким кодовою назвою.
Сучасні діти грають у подібні ігри набагато рідше. Може, тому що у них є телевізор і комп'ютер. А, може, просто тому, що не знають, як на них грати, і навіщо це потрібно?

Іноді тиха, спокійна гра дійсно повинна приходити на зміну бурхливим і веселих забав.
Крім того, всілякі шаради, анаграми, перевертиши, загадки, скоромовки, каламбури розвивають мова і мислення дитини.
В деякі ігри зі словами можна грати навіть з дитиною, ще не вміють читати і писати.
Наприклад, знаменита гра «Їстівне-неїстівне» допомагає розвинути логічне мислення і реакцію малюка. Також можна трохи ускладнити гру: ведучий кидає дитині м'ячик (зав'язаний вузлом хустку, повітряна кулька) і попереджає, що зараз він буде називати предмети одягу (взуття, посуду, назви квітів, дерев і т. д.), а дитина має відбити м'ячик, якщо в цей список потрапить зайвий предмет.

Також з задоволенням маленькі діти сприймають каламбури.
Наприклад:

«Скільки з лісу звірів виживали,
Все-таки звірі в лісі виживали».

«Говорить папуга папузі:
«Я тебе, папуга, папуга!»
Відповідає йому папуга:
«Папуга ти, папуга!»

«Ховрах вискочив з норки.
І запитав у рудої норки:
— Де ви були?
— У лисички.
— Що ви їли там?
— Лисички».

Прослуховуючи ці вірші, малюки інтуїтивно починають відчувати, що таке омоніми — слова, однакові за звучанням, але абсолютно різні за значенням. Саме поняття їм, звичайно, поки невідоме, але цього від гри і не потрібно.
Згодом, у початковій школі, їм буде вже набагато легше сприймати такий мовний матеріал.

Мова малюків, чисте вимову проблемних звуків добре розвивають скоромовки.
Оригінальний матеріал з скороговоркам буде цікавий не тільки дітям, але і дорослим, які бажають потренуватися у вимові.

Для дітей, які вже навчилися писати, можна запропонувати наступні ігри: складачі, драбинки, анаграми.

Складачі — мабуть, найпоширеніша гра зі словами. Треба скласти якомога більше слів з якого-небудь запропонованого довгого слова. Для цієї гри підійдуть слова з поєднаннями поширених літер: «відрядження», «математика» і т. д. Як свідчить Інтернет, один ентузіаст з слова «ЛІКИ» склав близько 200 слів, правда, використовуючи словники та енциклопедії географічних назв. Так що у Вас є стимул зіграти разом з дітьми!

Драбинки — гра простіше. Треба вигадувати і записувати драбинкою слова на певну букву алфавіту. Кожне наступне слово має бути рівно на букву довше попереднього. Перемагає той, чия драбинка найдовша.

Анаграми — це слова, які при перестановці літер дають нове слово. Наприклад: «келих — колба», «клоун — колун — ухил — кулон».
Існує спеціальний помічник кроссвордиста, який допомагає розгадувати, в тому числі, анаграми.
Але спочатку спробуйте самі: підберіть анаграми до слів «МОШКАРА» та «АПЕЛЬСИН».
Скажу чесно, що сама я анаграми до цих слів не підібрала, але одна з моїх учениць (десяти років!) до своєї честі впоралася з другої задачкою. Все-таки, мислення дітей більш вільно від стереотипів і дозволяє граючись розгадувати такі загадки.

Ігри зі словами, незважаючи на уявну простоту, не тільки розвивають мова і мислення дитини. Вони збагачують словниковий запас, виводять на рівень свідомості те, що малюк відчуває лише несвідомо — тобто, вони Виховують граматику. Крім того, такі ігри розвивають фантазію малюка, а отже, Стимулюють здібності до художньої творчості.