Психологічний тест «Малюнок сім’ї» (частина 2)

Після того, як ви оцінили загальне враження від малюнка вашої дитини, перейдемо до розгляду його деталей.

Фото з сайту www. sportfamily. ru

Якщо у малюка на малюнках зовсім не промальовані пальчики, а ручка нагадує «рукавичку», то це означає, що малюк розцінює їх основну функцію, як «засіб цепляния за маму»; простіше кажучи — це недолік пальців є прояв інфантилізму. Не лякайтеся, якщо пальців раптом виявиться більше, ніж є насправді: цього члена сім'ї дитина бачить більш сильним і могутнім, ніж інших членів сім'ї. Якщо більше пальців на лівій руці — у сфері сімейних відносин. На правій — поза сім'єю: в дитячому садку, школі або у дворі.
А ось якщо у всіх руки як руки, а на ручках самого намальованого автора їх менше п'яти, то дитина відчуває себе слабкіше оточуючих. І ще одна деталь: чим могутніше сприймається персонаж, тим руки у нього довше.
Якщо персонажі стосуються один одного руками (тримаються за руки, несуть на руках малюка і т. д.), то саме ці люди по внутрішньому відчуттю дитини, знаходяться в тісному емоційному контакті. Те ж саме можна сказати про предмети, які знаходяться в руках героїв картини.

Ноги символізують опору в реальності і свободу пересування. Чим більше площа опори ніг, тим твердіше стоїть на землі зображений герой.

Якщо у мальованого чоловічка є «відриви» (наприклад, голова відірвана від тіла або одна рука на відстані) — це сигнал, що у дитини є якийсь прихований страх.
Розриви контуру (найчастіше при зображенні тіла або голови) — теж нерідкі на дитячих малюнках. Психологи трактують їх досить дивно. Розрив з правого боку — сприйнятливість до думки соціального оточення. З лівої — податливість до тиску сім'ї. Розрив ліній на маківці — податливість абстрактним нормам і авторитетам. Лінії, не доведені знизу і з боку шиї, — недостатній контроль над власними потягами.

Дрібні деталі (очі, рот, вуха і т. д.), звичайно, важкі для дитячого зображення, але все ж їх не можна викидати з уваги при оцінці загального враження про рисунку.
Персонажів з великими, широко відкритими очима дитина вважає тривожними, неспокійними, що потребують допомоги. Очі-крапочки або щілинки символізують внутрішній заборону на плач, накладений на малюка, страх попросити про допомогу.

Один дуже цікавий нюанс — згідно з принципами оцінки рисуночних тестів, вуха дитина зображує не просто як орган слуху, а як можливість чути, насамперед, критичні зауваження про себе. Тобто виходить, що Персонаж з самими великими вушками повинен слухатися оточуючих більше, ніж всі інші. А той, хто «без вух», взагалі може ігнорувати те, що про нього говорять.

Герої картини з великими або затемненими ротами сприймаються дитиною як джерело загрози, пов'язаної із засудженням і словесним впливом. Але це зовсім не означає, що саме цей член сім'ї спілкується з дитиною на підвищених тонах. Якщо рот зображений у вигляді крапки або рисочки, то цей родич, на думку малюка, не має можливості впливати на інших людей.

Шия на дитячих малюнках зображується не часто. Що вона символізує? Наявність шиї — є здатність до контролю розуму над почуттями. Коли у зображених героїв з'являється шия, значить у дитини з'явилося вміння контролювати свої почуття.

З головою все примітивно просто: найрозумніший член сім'ї має найбільшу голову. А якщо у вас ваше чадо намалювала крихітну голівку навіть менше, ніж у кішки? То-то!

Багато дітей у верхньому куті аркуша малюють сонце. Якщо зображена кімната, то роль «солнцезаменителя» може грати люстра. Всі люди і предмети, поміщені між цим джерелом тепла і світла і автором малюнка, на ньому зображений, розцінюються дитиною як конкуренти, які заважають повною мірою користуватися опікою і захистом.

Зображення великої кількості дрібних деталей у предметів говорить про надмірної фіксації дитини на охайності, порядку та правилах, про схильність ховати емоції в собі, що загрожує подальшим «вибухом». Достаток на малюнку предметів, що належать до однієї сфери діяльності, підкреслює значущість цієї сфери в житті сім'ї.

Зверніть увагу і на натиск олівця. Люди, що викликають у дитини тривожність, зображуються або з посиленим натиском олівця, або сильно заштрихованними, або їх контур обведений подвійною лінією. Але іноді ці відчуття можуть бути відображені при малюванні героя тоненькою-тоненькою, тремтячою лінією — малюк Дитина як би не вирішується зобразити цього персонажа.

А наостанок ще раз окиньте поглядом весь малюнок в цілому. Рівномірно по всьому листу розташовані чоловічки? А може, зміщені в будь-яку сторону від центру? Як і в реальному житті, на звичайному аркуші паперу, дитина намагається зайняти стільки місця, скільки, як йому здається, він заслуговує. Малесенький автопортрет говорить про заниженої самооцінки.
Якщо десь в куточку зображена група маленьких чоловічків, а практично весь аркуш залишається порожнім, то низька самооцінка поєднується з високим рівнем домагань. Якщо все зображені дрібно і внизу, залишаючи порожнім верх, це свідчить не тільки про низьку самооцінку, але і про низький рівень домагань.

Спираючись на все вище перераховане, батьки самі зможуть символічно трактувати «шедеври» свого малюка. А значить, зможуть краще зрозуміти його маленькі тривоги і радості. А це — ключ до дії Удачі!