Не дивись по сторонам

Ой, а ви вже ходите...а скільки пішли? В 10 місяців!? Треба ж, а мій все тільки за ручку ходить і то ледве-ледве. А адже нам вже рік і місяць. І чергова мама з тривогою вдивляється в свого карапуза, намагаючись відшукати причину такого неправильного поведінки. А той, не підозрюючи про мучаючу його матір тривоги, старанно повзає по пісочниці, ні краплі не переживаючи, з-за того, що поки не може в ній бігати.
До речі, я була б щаслива, якби мій бандит, погодився ходити, тримаючись за мій палець, а не носився по всьому майданчику, змушуючи і мене, згадувати уроки фізкультури. Але ні, всі спроби якось обмежити його свободу пересування зустрічаються з диким ревом. Так що і від мене у свою чергу, питання: «Ой, а ви ходите разом за ручку?! Як ви цього досягли???»

Якщо ви скажете мені, що ніколи-ніколи не звертали уваги на дітвору, які носяться навколо вашої дитини, вибачте, але доведеться вам не повірити. Будь-яка мама, що не дивно, вкрай трепетно ставиться до свого малюка і спочатку намагається звіряти темпи його розвитку з різноманітними довідниками, лікарями і природно іншими такими ж стурбованими мамашками. Ні, звичайно, щасливі володарки другої дитини, ставляться до всього набагато простіше, але що ж робити тим, у кого малюк поки що перший, єдиний і неповторний.

Матуся, що гуляє з люлькою, і зустріла на вулиці таку ж подругу, звичайно ж не забуде поцікавитися нічним сном її малюка. І фраза: «Спить всю ніч, як бабак» може занурити її в глибоку зневіру. Дорогі мами! Давайте для початку визначимо, що ви маєте на увазі під словом «ніч»? Хто-то, якщо йому не дадуть посопти до одинадцятої ранку, весь день буде відчувати себе розбитим. А хтось спокійно вскочить у п'ять, і почне займатися домашніми справами. Тому фраза подруги про те, що дитина чудово спить вночі, може означати лише те, що і вона сама спить з 12 ночі до 4-х або 5 ранку, і при цьому чудово себе почуває.

Далі більше, якби зуби знали, скільки переживань доставляє матусям те, що у Марійки їх вже цілих три, а бідний восьмимісячний Петрусю так і продовжує радувати оточуючих беззубою посмішкою, то вони б, звичайно, зглянулися над нещасною дитиною і пішли на зустріч побажанням трудящих, виконавши за місяць річну норму. Тільки навряд чи, сходить з розуму від постійних криків, мама оцінила б такий несподіваний «подарунок» долі.

Викиньте, нарешті, з голови слово «норма», настільки улюблене різноманітною літературою, присвяченій розвитку малюка. Норма — це лише статистика, і не всі діти погоджуються заганяти себе в жорсткі рамки закону. Так, наш педіатр, дуже переживав за те, що в 7-м місяців ми досі не сидимо, але чомусь зовсім не цікавився тим, а повзаємо ми? А навіщо мою шилопопому створення було сидіти і спокійно займатися іграшками, якщо він з 5,5 місяців носився по всій квартирі. Взагалі, на норму слід звернути увагу, тільки якщо вам обгрунтовано здається, що ваша дитина відстає в розвитку відразу за кількома параметрами. Чи вже справді вийшли всі терміни, відведені під певне вміння. Ну, наприклад, якщо в 10 місяців дитина не відрізняє своїх від чужих, то в цьому випадку дійсно можна почати турбуватися і звернутися до фахівця.

Зрештою, дитина теж особистість. Хтось починає носитися, набиваючи собі гулі, а хтось обережно вичікує. Зате потім, твердо стає на ноги і вже не набиває собі тих синців, які дісталися більш ранніх пташок. Так що розслабтеся і не дивіться по сторонам. Повірте, завжди знайдуться діти, які вміють більше, ніж ваш, головне добре шукати.