Не бійтеся любити своїх дітей

Які почуття викликає у вас немовля? Розчулення, захоплення, ностальгію... А вигляд власного місячного синочка чи доньки? Нескінченну любов до тремтіння, щемливу ніжність і тепло.

Мабуть, у кожної дорослої людини при вигляді малюка виникають подібні емоції. Згадайте, як реагували перехожі і родичі при вигляді вашого пухлощекого крихти: і бабусі, і дідусі, і незнайомі тітки-дядьки всі починали посміхатися, підморгувати, сюсюкати, забуваючи членороздільну мову, норовили погладити або цмокнути в ручку, чим нерідко викликали дивне ревне або неприязне ставлення молодої мами, яка точно обожнює свій маленький скарб більше їх усіх разом узятих.

І свої прояви любові до немовляти оточуючі виявляють без будь-яких задніх думок і докорів сумління. Всі знають, що новонародженому для нормального розвитку необхідні турбота, ласка, увагу і любов. Скільки досліджень проведено з метою довести, що прояви батьківської любові здатні в майбутньому застрахувати дитину від психічних проблем, оточити його гармонією та щастям.

А як показати свої почуття немовляті? Через ласкаву інтонацію, погляд, а головне — через дотик. Вважається, що малюки, яких рідко брали на руки, погладжували, обнімали й цілували, будуть відчувати дефіцит любові все життя, тому не слід боятися заласкать крихітку — любові багато не буває! Хоча немовля своїми ангельськими ямочками на щоках, незабутнім запахом, очаровательнейшей посмішкою і пронизливим голосом зазвичай домагається того, що потрібно.

Набагато гірше обстоїть справа, коли малюк підростає. Дорослі починають лякатися прояву своїх ніжних почуттів. І особливо «дістається» хлопчикам. А не стане дитина розпещеним «маминим синочком» або інфантильним нарцисом? А чи не почне потім маніпулювати? А не сяде на шию, звісивши ноги? А допустимі взагалі всі ці «телячі ніжності» по відношенню до майбутнього чоловіка?
І частка правди, напевно, в цьому є. Звичайно, повинен бути хлопець (та дівчина теж) сміливим і самостійним, повинен вміти постояти за себе в нашій суворого життя.

Але чим може перешкодити любов у становленні дитини як особистості? Ще раз зауважу, що мова йде саме про цих ніжних почуттях та їх прояві (підтримка, міцні обійми, мамин «знеболюючий» поцілунок тощо), а зовсім не про надмірну опіку і сюсюканьи як форми прояву любові, яку так часто обирають турботливі бабусі.

Але як виростити готового до суворих «бійця», якщо за спиною його не буде надійного тилу? Не дасть виховання без почуттів зворотного результату? І виросте хлопчик, про якого будуть говорити, що він не вміє любити, а якщо і вміє, то про це сказати не може. А як він скаже, якщо його не навчили виявляти свої почуття? І він так само буде ростити своїх дітей, вважаючи, що батькові достатньо забезпечувати сім'ю матеріально, а ласка і ніжність — жіноча прерогатива.

А маленькій дитині до 7 років-як і раніше, як і в півроку, необхідно, щоб його колисали, цілували, притискали до себе. Так що таїти, потрібно це нашим дорослим «хлопчикам»-татам. Через ласкавий дотик входить в них наша любов і робить сильнішими і стійкіша до майбутніх труднощів.

Згодна, що з немовлятами бути ніжними легко, це відбувається природно. Семирічний шибеник вже не викликає такого припливу почуттів: він здатний втомлювати і дратувати навіть люблячих батьків. Та й сам підростаючий малюк іноді відмовляється від «телячих ніжностей». Але це не означає, що він в них не потребує. Хвороба, сварка з товаришем, п'ятірка контрольної в школі, спортивні перемоги... Ваше ласкавий дотик допоможе йому легше перенести хворобу, як впоратися з сумними, так і з відчайдушно-радісними почуттями, дасть відчуття захищеності і стабільності, так необхідні кожній людині.

Покажіть йому ваші почуття — обійміть малюка міцно-міцно, і ви відчуєте незвичайну єднання, ваші проблеми розчинятися в одну мить! Ось він — тут, поруч з вами — ваш рідний чоловічок! А дитині це самий головний спосіб показати, що ви завжди поруч, що ви у всьому допоможете, що все у вас буде добре.