Моя дитина лівша? (Діагностика ліворукості)

Як визначити, лівша чи ваша дитина?
В першу чергу відповімо на питання, Коли має сенс зайнятися діагностикою ліворукості дитини. Зрозуміло, якісь ознаки того, що дитина буде користуватися переважно лівою рукою, можна виявити вже досить рано, однак до віку 4-5 років подібні прогнози просто малодостоверни. По-перше, починаючи з моменту, коли дитина повноцінно користується руками для захоплення і дослідження предметів (у віці від 4-5 місяців) до віку 2-2,5 років, відбуваються періодичні зміни в перевагах використання тієї чи іншої руки. Далі до віку 4-4,5 років діти приблизно однаково успішно користуються обома руками, з легкістю виконуючи одне і те ж дію і правою, і лівою рукою, часто вправляються, перекладаючи предмети з однієї руки в іншу. І лише близько 4,5 років, у дитини починає формуватися вже стійке перевагу тієї чи іншої руки.
Починаючи з цього віку, ви можете уважно поспостерігати за тим, як ваша дитина виконує ряд побутових дій, коли потрібно однією рукою утримувати предмет (пасивна рука), а другий робити активні дії (ведуча рука). Вже на підставі цих спостережень можна зробити перші висновки. Щоб ваші висновки були більш переконливими, використовуйте деякі Завдання для визначення ведучої руки, запропонувавши дитині пограти (дуже важливо, щоб дитина робила те, що ви йому пропонуєте, не замислюючись, тому не варто попереджати його про реальної мети виконання ваших завдань). Крім цього, зверніть увагу на те, що сидіти вам слід навпроти дитини і всі предмети класти на стіл приблизно посередині, щоб дитині не було чисто фізично легше і зручніше діставати їх будь-однієї з рук. Щоб ваше тестування не виглядало нав'язливим, і малюк не втомився, розбийте завдання по часу і пропонуйте маляті по одному — два у вигляді ігор. Не поспішайте, пам'ятайте, ви ж взялися за дослідження особливостей вашого малюка, а не диагностируете серйозне захворювання, яке терміново треба буде лікувати.
Кожне завдання ви можете провести, попросивши малюка виконати те ж саме іншою рукою, і відзначити, так само вправно і швидко у нього це виходить або спостерігається явна перевага однієї з рук.
Отже, можливі завдання:
• Нанизування намистин на шнурок
• Малювання простих форм (або вільний малюнок за бажанням дитини)
• Кидання м'яча
• Відкривання кришок коробок
• Відкручування кришок банок
• Конструювання з кубиків
• Намотування нитки на котушку
• Переливання води з однієї посудини в іншу
• Чищення щіткою
• Виловлювання предметів ситом
• Питво з склянки

Різні подібні завдання ви можете придумати у великій кількості і самостійно. Складіть таблицю, у якій будете відзначати, якою рукою (або обома) у дитини краще виходить виконувати ту або іншу дію. Говорити про сталий перевазі тієї чи іншої руки можна у випадку, якщо хоча б 70% завдань найбільш успішно виконувалися саме їй, в той час як інший рукою виходило значно гірше.

Для визначення ведучої руки можна запропонувати дитині виконати завдання дещо іншого роду:
• Скласти руки на грудях (ведуча рука виявляється зверху і видно від ліктя до зап'ястя)
• Скласти пальці замком (великий палець провідної руки виявляється зверху)
• Оплески (ведуча рука завжди зверху)
• Скласти долоні впритул один до одного (пальці ведучої руки як правило на 1-2мм довше)Всі ці завдання так само можна спробувати виконати і іншою рукою, якщо при цьому виникають труднощі, можна говорити про впевнене перевазі тієї руки, при використанні якої труднощів не виникає. Для діагностики левшества у дитини так само можна використовувати Опитувальник М. Аннет (цей варіант для дорослих, але його легко адаптувати для дитини):

Питання
Якою рукою Ви пишете?
Якою рукою кидаєте м'яч?
Якою рукою тримайте ракетки для гри в теніс або бадмінтон?
Якою рукою запалюєте сірник?
Якою рукою вирізати ножицями папір?
Якою рукою вставляєте нитку в голку?
Якою рукою ріжете хліб?
Якою рукою розчісуваєтесь?
Якою рукою будете роздавати картки з колоди?
Якою рукою тримайте молоток?
Якою рукою тримайте зубну щітку?
Якою рукою відгвинчуєте кришку тюбика із зубною пастою?

Відповіді оцінюються в балах — частіше правої +1, тільки правою +2, частіше лівої — 1, тільки лівою — 2, будь, без різниці 0 балів.
За підсумками тестування можна зробити висновок про перевагу тієї чи іншої руки. Результати від +24 до +9 балів говорять про різного ступеня вираженості праворукости, від +8 до — 8 балів — перевагу жодній руки не виражено (люди, однаково використовують і праву, і ліву руки, називаються амбидекстрами), ліворукість — від 9 до 24 балів.