Мама, знову реклама!

— Мамо, я знову літав уві сні!
— Ні, синку, це фантастика.
— Не гальмуй — снікерсуй! (а ще прийшли три етикетки з будиночком...)
Тааак... Схоже, хтось знову переглянув реклами.

Її крутять по всіх каналах. Вона яскрава, гучна, зазиває і... небезобідна. Будь-яка реклама впливає на нашу свідомість. А на дитяче незміцнілу — з подвоєною силою.

Якщо Ви думаєте, що реклама — це просто короткий дурний ролик, який інформує про новий товар і не переслідує глобальних цілей — Її творці домоглися своєї мети і приспали Вашу пильність. Тепер Ви, нічого не підозрюючи, будете піддаватися психологічному впливу, а потім радісно купіть черговий лак для волосся, кава, пробуджуюче почуття, і, може бути, навіть шубу.
А все тому, що над створенням реклами трудяться цілі штаби психологів, соціологів, маркетологів, бренд-менеджерів, піарників та інших фахівців нав'язувати суспільству його думку.

Причому вони орієнтуються не тільки на дорослу аудиторію, але й на дітей — найбільш легковірних і вразливих споживачів солодощів, іграшок, яєчок з сюрпризом, сирків для росту і сухариків з наклейками всередині пачки.

Перед написанням цієї статті я мужньо робила звук голосніше під час рекламних пауз і гортала посібники для майбутніх геніальних рекламників.

І ось що я дізналася:

Як реклама працює?

Реклама вривається в сюжет фільму або передачі раптово і шумно, щоб всі її помітили та почули. Гучність доводиться зменшувати — так сильно вона зростає на час рекламного блоку. І адже не дінешся від неї нікуди — все одно що-то, так побачиш, поки будеш чекати продовження фільму, перерваного на самому цікавому місці.
А що в самому громкогласном ролику? Яскраві фарби, лаконічний текст зі спеціальними «ключовими» словами, продумані інтонації і жести героїв — все розраховано на запам'ятовування, на запис в підсвідомість.Багаторазові повтори одного і того ж ролика зомбують і надійно осідають в голові, спливаючи часто в самі невідповідні моменти, примушуючи замислюватися про покупку.

Є таке поняття у рекламників — «актуалізація потреб»: переконання споживача, що товар йому життєво необхідний — він допоможе вирішити всі проблеми і подарує щастя і захоплення.

Таке переконання сильно впливає на дітей, формуючи в них нові бажання. Дитині починає здаватися, що він буде щасливий, якщо у нього з'явиться ось такий мобільний телефон або плеєр, що тільки жуйка з новим смаком зробить його зуби білосніжними, а якщо він буде пити колу, а не лимонад «Золотий ключик» — всі вирішать, що він сучасний і крутий.
Нерідко в рекламних роликах обіцяють призи за покупку, і дитина стрімголов кидається збирати кришки і етикетки — реклама адже кличе, манить, обіцяє. Ось тільки призів, як водиться, на всіх не вистачає.
Для переконання дитини в рекламі використовуються образи, здатні викликати довіру або захоплення. Наприклад, лікар рекомендує корисні йогурти і зубну пасту, відомий і улюблений співак каже, що одягається тільки в магазині «Берізка», «безбашенні» і дуже модні підлітки катаються на скейт-бордах, слухають музику в плеєрі і смачно хрустять «клейовими сухариками».
І всі ці герої кричать з екрану: «Подивися, це є у всіх! Це потрібно тобі! Роби як ми! І будеш таким же, як ми!»

Дитина за відсутністю здорового цинізму і досвіду їм вірить і прагне наслідувати. Але чи хочете Ви, щоб Ваш малюк став схожий на одного з рекламних клоунів?
Як боротися з рекламою?
— Обмежте перегляд дитиною реклами.

Дати таку пораду просто, а от як його виконати в умовах глобального рекламного засилля?
Для початку Перестаньте включати телевізор для звукового супроводу Вашої прання або готування. Все одно Вам з кухні не буде нічого чути, а от дитина, навіть якщо зайнятий своїми справами, наслухається достатньо.
Постарайтеся якомога рідше включати телевізор. Якщо дитина все-таки просить «що-небудь подивитися» — підберіть по програмі певні передачі і фільми і вмикайте телевізор строго на час їх показу. Під час реклами просто зменшуйте звук до мінімуму.
Не клацайте нескінченно пультом в надії подивитися і тут, і там, і ще що-небудь цікаве знайти.
Від такій круговерті каналів, рекламних вигуків і буйних фарб і у дорослого-то голова обертом піде. Якщо є можливість, дивіться спеціальні дитячі канали на них реклами не буває. Якщо ж кабельне телебачення, супутникові тарілки та інший корисний прогрес поки не докотилися до Вашого міста чи району — зробіть вибір на користь дисків з дитячими фільмами та мультиками.
А краще — взагалі переходьте на книжки. Вже у них-то точно реклама з'явиться нескоро!
— Навчайте дитину реально оцінювати свої потреби та можливості.

Це не так просто, як здається, тому і зустрічаються навіть серед дорослих і розумних з вигляду людей так звані «жертви моди», вони ж — «жертви реклами». Оцінюйте разом з дитиною Ступінь дійсної потрібності кожного розрекламованого товару, пропонуйте маляті самому подумати і пояснити, бо він йому потрібен, не нав'язаний чи ззовні?
Шукайте посильну для Вашого бюджету заміну рекламованих предметів жадання і не забувайте, що заміною може бути не тільки аналогічний товар, але і який-небудь цікавий захід, не вимагає глобальних витрат.
— Спростовуйте авторитет озвученого з екранів слова.

Дитина багато слова приймає за чисту монету, тим більше, якщо їх говорять дорослі дядьки і тітки, з телевізора, та ще й наполягають, переконують. Поступово він навчиться критичного мислення, оцінці і не буде сліпо вірити в гучні заклики. Але поки він ще малий і недосвідчений, поставте дитині питання: «А якщо по телевізору завтра скажуть, що треба викинути всі свої іграшки, ти послухаєшся?»
Нехай дитина хоча б задумається про те, що не всі люди чесні і кажуть йому правду.
Реклама — ще одне всюдисуща і підступне винахід нашого часу.
Врятуватися від реклами можна. Але для цього доведеться оселитися в барокамері або переїхати на безлюдний острів. Якщо така перспектива Вас не радує, потроху готуйте дитину до зустрічі з агресивним маркетингом і... Не забувайте вимикати телевізор!